lussika
09.03.06,09:46
ahojky,

viete mi niekto poradit, ci student slovenskej univerzity, ktory ma srbske obcianstvo, slovensku narodnost, preukaz zahranicneho slovaka, pracujuci za r. 2005 len v SR na dohodu o brigadnickej praci studenta a teda zdrziaval sa pre studium v SR vacsinu roka, je povinny podat priznanie v SR alebo v Srbsku?
Johanka
09.03.06,09:59
Takýto prípad som ešte reálne neriešila, ale na základe ustanovení ZoDP si myslím nasledovné : Ak nemá v SR trvalý pobyt a zdržiava sa tu obvykle aspoň 183 dni v príslušnom kal.roku , ale zdržiava sa tu obvykle iba na účely štúdia - je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a celosvetové príjmy zdaňuje doma. Príjem z dohody má zdaňovaný preddavkom na daň. Neviem aká je výška príjmu, možno by mu pri podaní DP v SR vyjšiel preplatok. V SR by uviedol iba príjmy zo SR, s tým , že na titulnej strane priznania vyznačí, že je daňovník s obmedzenou DP.
Zo Srbskom máme zápočet dane, tak si v priznaní v Srbsku započíta skutočne zaplatenú daň v SR.
lussika
10.03.06,10:43
dakujem johanka, za odpoved...este aby som to konkretizovala, mal dvoch zamestnavatelov, u jedneho z nich podpisal aj vyhlasenie a zarobil 1400 u druheho 32500 Sk a zaplatena dan 6175 Sk, t.j. nemusi podat dan. priznanie, ale ak by podal, tak by mu vznikol preplatok 6175 Sk...ma teda podat priznanie aj na slovensku, kde by mu vratili peniaze a este podat aj v srbsku?