lesinka
03.05.13,11:39
Plánujem založiť s.r.o., som na rodičovskej dovolenke, som však ešte stále v zamestnaneckom pomere (avšak o bývalom zamestnaní neuvažujem, nakoľko mi nepriamo pokúkli nevýhodné podmienky návratu do práce),
chcela by som byť zakladateľom aj konateľom avšak neviem ako je to teraz s odvodmi od 1.5.2013 , a s terajším zamestnaním - neviem či ho musím tým pádom ukončiť. Ako by som mala postupovať?
Ďaľšia otázka sa týka toho, že chcem podnikať s tovarom na Slovensku, ktorý by som vedela nakúpiť v zahraničí. Háčik je však v tom, že vo firme- zahraničnej-Fínsko (člen EÚ), od ktorej by som mohla tento tovar nakúpiť, figuruje môj manžel ako člen dozornej rady... (manžel nie je občan SR, má povolenie na pobyt na SR.
Môžem takto spolupracovať s firmou kde je môj manžel vo firme - v dozornej rade ?
Pôvodne sme chceli byť v tejto slovenskej firme spolu ako spoluzakladatelia, alebo konatelia, avšak tam by potom pravdepodobne vznlikli ďaľšie byrokratické problémy.
Poraďte mi prosím niekto, kto sa takto vyznáte v zahraničnom obchode a v tejto problematike,vopred vám ďakujem za odpovede a komentáre.
Richard
03.05.13,10:31
Kazda otazka musi byt samostatne s jasnym nazvom
KEJKA
04.05.13,18:43
Založ, podnikaj, sleduj obrat kvoli registrácii DPH.
sroservis
07.05.13,21:17
Existujuci pracovny pomer nemusite ukoncit z dovodu zalozenia sro, podnikatelsku cinnost zhodnu s predmetom podnikania vasho zamestnavatela vsak mozete vykonavat len s jeho suhlasom. Standardne vasa sro moze podnikat, spolupracovat s obchodnou spolocnostou, v ktorej je vas manzel v dozornej rade. Je vsak mozne, ze finska spolocnost spaja s takouto spolupracou splnenie nejakych podmienok, to zrejme zisti vas manzel vo firme - napr.nejaky firemny kodex upravujuci podnikanie firmi s rodinnymi prislusnikmi - aby nedochadzalo k zneuzitiu postavenia na ukor firemnych zaujmov.
Mgr.Kučera
13.05.13,05:40
Dobrý deň, so daňový poradca a právnik s 20 ročnou praxou v oblasti obchodného práva, takže "snáď" Vám viem kompetentne poradiť. Moja rada je založiť jednoosobovú s.r.o., a stať sa platiteľom DPH. Pravda je, že založenie spoločnosti nie je veľký problém, je to aspoň pre mňa rutina. Horšie je stať sa platiteľom DPH, trvá to dlho /až 60 dní/ a treba zložiť zábezpeku 1000 eur daňovému úradu. Čo sa týka odvodov, doporučuje zamestnanecký vzťah konateľa ku vlastnej s.r.o. a Vaše odvody budú 23,17 eur do sociálnej aj zdravotnej poisťovne spolu. A dozorná rada Vášho manžela a nákup tovaru, to nie je problém. Pekný deň