sonahelenamaria
09.03.06,12:20
Ahojte poraďáci,

prosím Vás o radu. Naša s.r.o. doviezla z Nemecka použité motor. vozidlo za 27000 eur, t.j. základ dane = 22689 eur, dph = 4311 eur.
Ako treba správne samozdaniť toto obstaranie DHM?????

Za odpovede vopred ďakujem.
ALBO
09.03.06,20:17
Ak je osobné vzužite § 44/a a 42.
Ak je nákladné a obaja ste platitelia mal vám ho predať oslobodené a vy ste ho mali samozdaniť.

To je podľa nášho zákona. Ale počula som (nezaručené), že nemci predaj aut zdaňujú. Neviem či je to pravda. Možno niekto má skúsenosť.
ondrejvla
09.03.06,20:33
Ak je osobné vzužite § 44/a a 42.
Ak je nákladné a obaja ste platitelia mal vám ho predať oslobodené a vy ste ho mali samozdaniť.

To je podľa nášho zákona. Ale počula som (nezaručené), že nemci predaj aut zdaňujú. Neviem či je to pravda. Možno niekto má skúsenosť.

Ja čo mám doteraz faktúry na predané ojazdené MV z Nemecka, všetky boli bez DPH, buď s odôvodnením, že sa jedná o predaj do EÚ, alebo z dôvodu, že nebola odpočítaná DPH pri nákupe, tzn., MV bolo zakúpené z autobazáru a predávajúcim bola FO.
sonahelenamaria
10.03.06,13:32
Jedná sa o nákladné, predal nám ho oslobodené od dane. Mám ho samozdaniť, t.j.:
obstaranie - 27000eur 042/321
samozdan. - 4311eur 343/343
zaradenie - 27000eur 022/042

Nie som si istá, či to mám správne!!!:confused: :confused: :confused:
Jana Acsová
10.03.06,19:00
Jedná sa o nákladné, predal nám ho oslobodené od dane. Mám ho samozdaniť, t.j.:
obstaranie - 27000eur 042/321
samozdan. - 4311eur 343/343
zaradenie - 27000eur 022/042
Nie som si istá, či to mám správne!!!Ak máte na faktúre uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku a všetky identifikačné údaje platiteľov, ste osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia automobilu. Zároveň vám vzniká právo na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 a teda v plnej výške v prípade, že vozidlo budete používať iba na zdaniteľné obchody (okrem oslobodených uvádzaných v spomínaných ustanoveniach). Účtovanie je správne ... len podotknem, že určite máte ešte ďalšie výdavky súvisiace s obstaraním vozidla (do jeho zaradenia), ktoré je potrebné (ak sú) pripočítať k obstarávacej cene.
ALBO
11.03.06,17:52
Jedná sa o nákladné, predal nám ho oslobodené od dane. Mám ho samozdaniť, t.j.:
obstaranie - 27000eur 042/321
samozdan. - 4311eur 343/343
zaradenie - 27000eur 022/042

Nie som si istá, či to mám správne!!!:confused: :confused: :confused: No ja tomu nerozumiem, píšete, že vám ho predal oslobodené. úplne hore píšete , že vám ho predal s daňou. za 27 tis a v tom máte daň 4311. Na dodávateľovi máte 27000. Takže ste uhradili neoprávnenú daň? Veď keď ste obaja platiteľia tak vám mal nákladné fakturovať bez dane, len za 22tis. Vy ste to mali samozdaniť. Ak máte nátok na odpočet tak ste mali mať na obstaraní len 22 tis. Aj keď tá daň bola neoprávnená. No a ešte k samozdaneniu. Vy nepočítate DPH zo sumy (základu) v Eurách. Musíte základ prerátať na SK príslušným kurzom (to nie je vždy to isté).
sonahelenamaria
13.03.06,14:13
Ak som sa nejasne vyjadrila, ospravedlňujem sa!
Takže, obaja sme platcami dph, fa je na 27000 eur bez dph, samozrejme prepočítaná na Sk. Dph 4311 eur som vypočítala zo sumy 27000eur, takže základ dane 22689 eur, dph 4311 eur. Len neviem či tie predkontácie mám správne?

Ďakujem
bepo
13.03.06,15:48
Tie sumy sú zle-ak ste niečo kúpili bez dane tak to znamená že je to zároveň základ dane-základ dane bude 27 000 eur prepočítane na Sk,k tomu 19% dph t.j. 5 130 eur prepočítať na Sk.
ALBO
13.03.06,15:52
Tie sumy sú zle-ak ste niečo kúpili bez dane tak to znamená že je to zároveň základ dane-základ dane bude 27 000 eur prepočítane na Sk,k tomu 19% dph t.j. 5 130 eur prepočítať na Sk.

Súhlasím, presne o to mi šlo, že si to absolútne protirečí a je to zle.Teraz je už dôvod jasný.
babenko1
13.03.06,15:55
27000,- EUR prepočítať na SKK a z tejto sumy v SKK vyrátať DPH
mienka
10.03.07,21:08
ako je to s ojazdeným autom, kúpený z bazázu z ČR, jedná sa o osobné mot.vozidlo, som platcom DPH, je tu možnosť samozdanenia?
Janinkaaa
20.09.11,12:11
Prosím o usmernenie

Došlá zahraničná faktúra z Nemecka - služby.
Na faktúre je uvedený text : Podľa Čl.196 Smernici Rady 2006/112/ES z 28. nov. 2006 o spoločnom systéme DPH bude platená osobou, ktorej je služba dodaná :

Faktúra došla dňa : 30.08.2011
Uvedený dátum vystavenia na faktúre : 11. 07. 2011

1. Odviesť daň som bola povinná v 07/2011 (dátum vystavenia fa 11.07.2011) ?
ak áno - podávam dodatočné DPH za 07/2011.
2. Odpočítať dať (samozdanenie) si môžem až v 08/2011 (deň dodania faktúry 30.08.2011) ?
a_je_to
20.09.11,12:56
Zákon neustanovuje, do kedy si povinná odviesť daň, ale v § 74 uvádza, že ... osoba povinná platiť daň z prijatej služby v tuzemsku musí mať faktúru od dodávateľa. Túto podmienku si splnila až 30.8.2011 – treba iba dokladovať, že vtedy došla faktúra a vtedy vznikla aj daňová povinnosť. Nárok na odpočet máš podľa § 49, ods. 2, písm. b vtedy, keď si daň sama uplatnila v samozdanení podľa § 69. Teda aj samozdanenie, aj odpočet za 8/2011.
Janinkaaa
21.09.11,06:21
Zákon neustanovuje, do kedy si povinná odviesť daň, ale v § 74 uvádza, že ... osoba povinná platiť daň z prijatej služby v tuzemsku musí mať faktúru od dodávateľa. Túto podmienku si splnila až 30.8.2011 – treba iba dokladovať, že vtedy došla faktúra a vtedy vznikla aj daňová povinnosť. Nárok na odpočet máš podľa § 49, ods. 2, písm. b vtedy, keď si daň sama uplatnila v samozdanení podľa § 69. Teda aj samozdanenie, aj odpočet za 8/2011.

Ďakujem pekne za odpoveď, ktorá ma veľmi potešila. Nemusím podávať dodatačné priznanie DPH za 07/2011
betka
21.09.11,06:45
Ďakujem pekne za odpoveď, ktorá ma veľmi potešila. Nemusím podávať dodatačné priznanie DPH za 07/2011

DDP musíte podať.

Daňová povinnosť vznikla dňom dodania služby 19/2.

NA FA by mal byť dátum dodania služby, ak nie je, predpokladá sa, že dátum dodania je totožný s dátumom vystavenia FA, a teda 7/2011.

Nárok na odpočítanie DPH je v mesiaci 8-12/2011 (doklad máte 30.8.2011, teda do dňa podania DP= 25.9.2011)
Janinkaaa
21.09.11,08:31
DDP musíte podať.

Daňová povinnosť vznikla dňom dodania služby 19/2.

NA FA by mal byť dátum dodania služby, ak nie je, predpokladá sa, že dátum dodania je totožný s dátumom vystavenia FA, a teda 7/2011.

Nárok na odpočítanie DPH je v mesiaci 8-12/2011 (doklad máte 30.8.2011, teda do dňa podania DP= 25.9.2011)

Ďakujem Betka.
Na faktúre nie je uvedený žiaden iný dátum, iba dátum vystavenia faktúry ( 11.07.2011).
Jedná sa o službu : ročný poplatok, kde nás evidujú v zahraničnej databáze a ďalej ponúkajú naše služby.
Mne prišla iba elektronická fa.
Viem si opraviť dátum doručenia fa na 07/2011.
Mohla by som potom v dodatočnom DP za 07/2011 odviesť daň a zároveň si ju odpočítať ?
Ešte raz ďakujem Betka.
a_je_to
23.09.11,10:39
Ďakujem pekne za odpoveď, ktorá ma veľmi potešila. Nemusím podávať dodatačné priznanie DPH za 07/2011
Sorry ... zbadal som až teraz ...

DDP musíte podať. Podľa mňa nemusí – okrem strachu nemá žiadny dôvod
Daňová povinnosť vznikla dňom dodania služby 19/2. Áno, ale vtedy, keď ide o dodanie služby ... a ona žiadnu službu nedodala ... ale „nadobudla“ z EÚ. A to je rozdiel, ktorý si nemožno účelovo zamieňať. Aj u dodania tovaru je podľa § 19, ods. 1 prvá veta deň vzniku daňovej povinnosti = deň dodania. Ale deň povinnosti pri nadobudnutí z EÚ je podľa § 21 deň vyhotovenia faktúry, alebo 15 deň nasledujúceho mesiaca. Dodanie služby do inej krajiny EÚ nie je zdaniteľným plnením ani v DE, ani u nás a vznik daňovej povinnosti zákonom nie je u nej priamo upravený.
NA FA by mal byť dátum dodania služby, ak nie je, predpokladá sa, že dátum dodania je totožný s dátumom vystavenia FA, a teda 7/2011. Opakujem sa ... pre priznanie dane podľa § 69 daňovník musí mať faktúru podľa § 74 a z toho vyplýva aj právo odsunu daňovej povinnosti na 8/2011, čo správca dane nemá dôvod spochybňovať – je termínovo analogický s nadobudnutím tovaru. Pre samopresvedčenie o samozdanení si predstav, že nakupuješ tovar 11.7.2011 z krajiny EU ... a dovezie Ti ho iný prepravca z tej istej krajiny. Samozdaňuješ tovar – osobitne, podľa § 21 a osobitne dopravu, ako službu z EÚ. Ani na tovar, ani na dopravu nemáš faktúru do 25.8.2011. To ... samozdaníš dopravu podľa § 19, ods. 4 bez faktúry /?/ za júl a ... tovar podľa § 21 za august ? Hmmm ... !
Nárok na odpočítanie DPH je v mesiaci 8-12/2011 (doklad máte 30.8.2011, teda do dňa podania DP= 25.9.2011) Súhlasím ...
... odpoveď modrým v texte ....
zk24
23.09.11,21:27
Ahojte,

prebrala som uctovnictvo po jednej uctovnej firme a som trosku v rozpakoch ci je jedna vec spravna.

Slovenska sro prijima sluzby od rakuskej telekomunikacnej spolocnosti (Orange Austria). Slovenska sro je platca DPH. FA je vystavena spravne bez DPH, s tym ze ja uplatnim samozdanenie a vykazem to v danovom priznani.

Takto by som to dala do danoveho priznania ja.
Danova povinnost: podla §69 ods.3 (RIADKY 11, 12)
Odpocitanie dane: §49 odst.2, písm.b) (RIADKY 20, 21)

Pozeram vsak danove priznania za prve dva kvartale a vidim ze to bolo davane do DP takto:
Danova povinnost: podla §69 ods.2,9-12 (RIADKY 09, 10)
Odpocitanie dane: §49 odst.2, písm.b) (RIADKY 20, 21)

Aky je prosim Vas nazor?
jeso
23.09.11,22:38
Ahojte,

prebrala som uctovnictvo po jednej uctovnej firme a som trosku v rozpakoch ci je jedna vec spravna.

Slovenska sro prijima sluzby od rakuskej telekomunikacnej spolocnosti (Orange Austria). Slovenska sro je platca DPH. FA je vystavena spravne bez DPH, s tym ze ja uplatnim samozdanenie a vykazem to v danovom priznani.

Takto by som to dala do danoveho priznania ja.
Danova povinnost: podla §69 ods.3 (RIADKY 11, 12)
Odpocitanie dane: §49 odst.2, písm.b) (RIADKY 20, 21)

Pozeram vsak danove priznania za prve dva kvartale a vidim ze to bolo davane do DP takto:
Danova povinnost: podla §69 ods.2,9-12 (RIADKY 09, 10)
Odpocitanie dane: §49 odst.2, písm.b) (RIADKY 20, 21)

Aky je prosim Vas nazor?

riadky 09-10
- § 69/2,9-12 a - § 16/1-4,10,11
: prijatie s montážou , nehnutelnosť , nájom DP , umenie, doprava osôb , zlato, kovový šrot


riadky 11-12
- § 69 /3 : prijaté služby podľa § 15/1

podla mňa telekomunikačné služby patria do § 15 ods.1, čiže by som to dala na riadky 11-12...
zk24
24.09.11,09:20
ďakujem, tiež som toho názoru. Vidim však že cely rok 2010 aj prve dva Q z roku 2011 to predchadzajuca uctovna firma davala na riadku 09,10. Co mi nedava velky zmysel...

dakujem za potvrdenie, skusim sa ich spytat z coho vychadzali
betka
27.09.11,11:26
Sorry ... zbadal som až teraz ...

... odpoveď modrým v texte ....

Určite mám pravdu. Daňovník je povinný podať DDP.

Hádať sa s Vami nebudem, pretože sa postupuje tak, že dańová povinnosť vzniká dodaním služby, ale mne je to jedno, že vy tvrdíte, že pravdu nemám, ale ja ju mám.

A dala som si námahu niečo prilepiť z drsr:

Bulharský prepravca so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Bulharsku, vykonal prepravu tovaru z Bulharska na Slovensko pre slovenského platiteľa DPH. Miestom dodania prepravnej služby je podľa § 15 ods. 1(127) zákona o DPH miesto, kde má sídlo príjemca služby, t.j. tuzemsko. Preprava tovaru bola vykonaná 25. januára 2010, čo je zrejmé z CMR. Bulharský prepravca vyhotovil faktúru 15. marca 2010. Platiteľ dane je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH a daňová povinnosť mu z prijatej prepravnej služby vzniká dňom dodania služby, t.j. 25. januára 2010. Prijatú prepravnú službu platiteľ dane vykáže v daňovom priznaní podanom za január 2010, resp. I. štvrťrok 2010. V rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH si uplatní odpočítanie dane. Bulharský podnikateľ dodanú prepravnú službu fakturuje bez DPH a vykáže ju v súhrnnom výkaze.
a_je_to
28.09.11,12:17
Určite mám pravdu. Daňovník je povinný podať DDP.

Hádať sa s Vami nebudem, pretože sa postupuje tak, že dańová povinnosť vzniká dodaním služby, ale mne je to jedno, že vy tvrdíte, že pravdu nemám, ale ja ju mám.

A dala som si námahu niečo prilepiť z drsr:

Bulharský prepravca so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Bulharsku, vykonal prepravu tovaru z Bulharska na Slovensko pre slovenského platiteľa DPH. Miestom dodania prepravnej služby je podľa § 15 ods. 1(127) zákona o DPH miesto, kde má sídlo príjemca služby, t.j. tuzemsko. Preprava tovaru bola vykonaná 25. januára 2010, čo je zrejmé z CMR. Bulharský prepravca vyhotovil faktúru 15. marca 2010. Platiteľ dane je osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH a daňová povinnosť mu z prijatej prepravnej služby vzniká dňom dodania služby, t.j. 25. januára 2010. Prijatú prepravnú službu platiteľ dane vykáže v daňovom priznaní podanom za január 2010, resp. I. štvrťrok 2010. V rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH si uplatní odpočítanie dane. Bulharský podnikateľ dodanú prepravnú službu fakturuje bez DPH a vykáže ju v súhrnnom výkaze.

Milá Betka !
Toto je otázka ... na dlhšie. Ja som nevynášal súdy o tom kto pravdu má a kto nie .... ja som príspevkom riešil situáciu a návod, ako sa s najmenšími starosťami a bez zbytočných výdavkov dostať z nej von. Ak by som mal odpovedať nato, kto v príspevkoch č. 15 a 17 má a nemá pravdu, museli by sme sa najprv dohodnúť, čo pravda vlastne je. Diskusné fóra /ako Porada/ nie sú podľa mňa prioritne zamerané na frenetické hľadanie absolútnej pravdy /to produkuje rôznych Karasov a Antikarasov/. Ale skôr na hľadanie riešení, ktoré najviac pomôžu z problému a najmenej bolia. Aspoň ja to tak beriem.
Na základe svojich skúseností a poznatkov by som k situácii podľa príspevku č. 12, ale aj 21 rozhodne nepodával DDP. Ale by som ich uplatnil riadnym priznaním o mesiac neskôr a vedel by som si to pri kontrole obhájiť. Dátum vzniku daňovej povinnosti pre samozdanenie služby z inej krajiny EU naozaj v zákone nie je taxatívne určený. V zákone je diera ešte odvtedy, ako služba do EU aj z EU nebola vôbec predmetom dane. Ani ho nemožno vyvodiť z § 19, ods. 4, ktorý sa týka uskutočnených zdaniteľných plnení v tuzemsku, nie nadobudnutia z EU. Ak vyvodiť právnu paritu, tak potom skôr z § 20, alebo z § 80, ods. 1. Podľa mňa má nadobudnutá služba z EU právnu paritu skôr k nadobudnutému tovaru z EU, ako k dodanej službe v tuzemsku. Samozrejme, že ak položíš otázku na drsr, tak musia nejakú odpoveď vyrobiť na zaplátanie diery.... a takú, ktorá je viac v prospech daňovej správy, než daňového subjektu. Ale je to len názor, nie zákon ani súd, teda žiadne kritérium pravdy. Ak Ti stanovisko drsr postačuje, tak rob podľa toho. Sú dva hraničné extrémy daňovníkov a celá škála prechodov. Jeden lipne na memorovaní iných vyjadrení s tendenciou preberania a poslušnosti bez vlastnej analýzy, druhý analyticko pragmatický, hľadá pravdu v práve a jeho naplnení bez servilného podriadenia sa nezodpovedajúcim tvrdeniam. V celých dejinách viac materiálne profitovali ľudia, ktorí sa vedeli podriadiť a privinúť k vyššej moci. Nie rebeli, tí končili väčšinou na hranici, alebo na šibenici. Ťažko dnes povedať, ktorí mali viac pravdy a akej .... a ktorí posunuli ľudstvo viac dopredu.
Ak daňovník k problémom v príspevkoch 15 a 21 podá dodatočné priznanie, tak má automaticky istú objednanú sankciu vo výške najmenej 5% z rozdielu dane. A bez ďalšieho skúmania, lebo to sám priznal. Ak to prizná v riadnom priznaní, tak s pravdepodobnosťou cca 1: 500 má nebezpečie, že dostane sankciu najmenej 10% z rozdielu dane. Ja som si už vybral ... tú druhú možnosť. S tým, že ešte prípadnú kontrolu argumentáciou presvedčím, že samozdanenie patrí do toho mesiaca, kedy som ho priznal. A nikoho som o nič neukrátil. Zákon u tovarov z EU dáva dlhšiu lehotu na samozdanenie. Lebo je všeobecne známe, že so zahraničnými dokladmi je problém. Neviem prečo by ju nemal dávať u služieb, ktoré tento tovar dovezú z EU.
Ak si teda myslíš, že máš pravdu /a požaduješ jej potvrdenie cez SS/, tak si to mysli. Ja Ti Tvoju pravdu ani neberiem, ani nepriznávam. Už som sa vyjadril a nemám čo dodať, opakoval by som sa. Ale nehnevám sa, ani nezaznávam Tvoju alternatívu, ak si si ju dobrovoľne vybrala. Lebo ...sú dva extrémy ... a čitateľ si taktiež môže vybrať, podľa osobného ladenia. Platiť aj zato, čo by inak nemusel, aj priznať niečo skôr a dodatočne ako by musel.... nie je predsa zakázané.
tibor1000
14.10.11,16:39
Dobrý deň.Prosím Vás,mozete mi napísat názor: máme faktúru za tovar z Polska,vyfakturované v polských zlotých, na faktúre je tovar 0% dph a dopravné náklady 23% dph - je táto 23% dph správna? podla môjho názoru mala by celá DPH s 0% DPH,alebo je to zlý názor? Vopred dakujem za pomoc
janka.mo
17.10.11,08:47
dobry den,
chcela by som sa len uistit, ci uvazujem spravne.
platca dph zacal nakupovat stavebny tovar (ma stavebniny) v madarsku. faktura je vystavena bez dph. ja vykonam samozdanenie. pre ten tovar si chodi sam. samozdanenie mi ide na riadky 5,7,21? uvazujem spravne? a este podotazka... kedze tu fakturu uhradi priamo na mieste, tak mi nevznikne ani ziaden kurzovy rozdiel, vsak?
dakujem
jeso
17.10.11,09:15
Nadobudnutie tovaru sa objaví v riadkoch 7, 8, 19, 21
tibor1000
17.10.11,12:26
Dobrý deň.Prosím Vás,mozete mi napísat názor: máme faktúru za tovar z Polska,vyfakturované v polských zlotých, na faktúre je tovar 0% dph a dopravné náklady 23% dph - je táto 23% dph správna? podla môjho názoru mala by celá DPH s 0% DPH,alebo je to zlý názor? Vopred dakujem za pomoc

poradíte mi niekto prosím?