Linda11
05.05.13,16:45
Dobrý deň,

rada by som sa dozvedela ako je to momentálne s daňou z predaja z nehnuteľnosti, lebo som zachytila informáciu, že nastala zmena v zákone teraz. Ide o takú vec, že predávame domček zdedený po zosnulej mame ja s mojou sestrou ale len polovicu, pretože sestra mojej mamy ešte žije a ona vlastní polovicu toho domu. My dve so sestrou sme danú polovicu domu nadobodli dedením po našej zoznulej mame pred 3 rokmi. Včera sme našli kupca a dohodli sme sa na cene 15 tis. eur. V zákone som sa dočítala, že ak som aj zdedila nehnuteľnosť ale vlastním ju kratšie ako 5 rokov, platím daň 19 % plus 14 % do ZP. Je to pravda, a ak áno od kedy platí tento zákon? Potom budem musieť hľadať spôsob ako to obísť. Veľmi prosím o radu a pomoc. Ďakujem vopred veľmi pekne.

Linda
Mária27
05.05.13,14:59
5 rokov je od nadobudnutia nehnuteľnosti poručiteľom, po ktorom si dedila. Neviem aký zákon si čítala, ale v zákone o dani z príjmov 595/2003 v § 9 nájdeš:
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,