peto.007
05.05.13,21:35
Dobry den, chcem sa poradit, ake mam moznosti riesenia susedskeho sporu.

Vec: Hned vo vedlajsom dome byva sused, ktory je neskutocne ziarlivy na svoju zenu. Pravidelne pocujem ako sa hadaju, krici na svoju zenu, padnu aj vyhrazky, krici na svoje deti a pod. Zenu prisne kontroluje, nechce ju nikam pustat. Dnes bola u mna na nastevu, kedze sa strieda v rakusku s mojou mamou a potrebovali sa poradit po telefone. Jej muz vsak prisiel a zacal na mna vrieskat, a obvinil ma, ze som mal pohlavny styk s jeho manzelkov, co absolutny vymysel. Vyhrazal sa mi fyzickym utokom a slovne ma napadal. Mam svedkov, upozornil som ho, ze ak sa to zopakuje podam na neho trestne oznamenie, no niesom si isty ci to je spravny postup. Kedze je to absolutny magor bojim sa aj fyzickeho napadnutia.
Chcel by som pomoct aj jeho zene, kedze mam dojem, na zaklade hadok a vyhrazok, ktore pocujem z ich domu, ze ju psychycky tyra a omedzuje jej volny pohyb. Jeho zena sa mi priznala, ze sa ho boji to iste mi potvrdili aj jeho deti.
Ako najlepsie by sa dala tato vec riesit?

Dakujem.
buchač
05.05.13,19:49
Cogito, ergo sum......????

Hm ....

Bella gerant alii ...
Si vis pacem, para bellum


Citovať aj hej ....
Ale Ty máš v profile latinský citát ..." Myslím ,teda som ".....tak premýšľaj nad tými mojimi myšlienkami...

V preklade a význame tých mojich citátov by sa dalo povedať , že sa nemiešaj do sporov a nedávaj príčinu alebo podnet na to ,aby mal ten dotyčný sused dôvod na žiarlivosť ...
peto.007
05.05.13,20:06
vystizne, ale poprosim trochu uzitocnejsiu odpoved. Citovat vie kazdy ;-) Abyssus abyssum invocat
GabiZ
06.05.13,04:59
V prípade domáceho násilia je potrebné, aby ho v prvom rade riešila žena a teda ak ju muž psychicky vydiera, prípadne aj fyzicky napáda, tak by to v prvom rade mala riešiť ona. Hlavne kôli svojim deťom. Vy s tým nič neurobíte, iba v prípade, žeby ste boli priamym svedkom, ak by ju fyzicky napadol. Vtedy môžete zavolať políciu. Inak neurobíte nič. Ak sa ona rozhodne situáciu riešiť podaním trestného oznámenia, tak pomôcť by ste jej mohli ako svedok. V mnohých prípadoch ide o to, že práve z dôvodu strachu pred ďalším konaním svojho muža, ženy radšej ticho doma trpia a boja sa čokoľvek proti nemu urobiť. V takýchto prípadoch je vhodné obrátiť sa na niektorú z organizácii, ktoré pomáhajú obetiam domáceho násilia, na nete ich je viacero a vhodné je vybrať si tú, ktorá je najbližšie jej bydlisku. Oni by jej poskytli právnu pomoc i inú pomoc, ak by bolo potrebné hlavne v čase, kedy by sa situácia riešila. Pri fyzickom útoku je potrebné zabezpečiť si lekárske ošetrenie s vyjadrením lekára, aby bol dôkaz o tom, že ju napadol. Pri psychickom týraní je to oveľa ťažšie, pretože sa to veľmi ťažko dokazuje. Často je to doma bez svedkov. Je to veľmi dlhý a komplikovaný proces, na to, aby niekoho bolo možné obviniť je potrebné mať dostatočné dôkazy. V týchto prípadoch je veľmi obtiažne takéto skutočnosti dokázať, ale nie je to nemožné. Samozrejme, že aj vy môžete podať trestné oznámenie, ak sa vám vyhrážal a máte svedkov. Nehovorím, že sa to skončí obvinením, v lepšom prípade to môže skončiť ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ale čím viac tých oznámení bude, tým väčší je predpoklad, že potom sa buď ten človek ukľudní, alebo sa mu dokáže, že je naozaj agresor. V prípade detí ide o rozsiahle psychologické vyšetrenia, kde by mohol pomôcť aj úrad práce, soc. vecí a rod., kde by ich v prípadnom spore zastupoval kolízny opatrovník. To sú len základné veci, ktorých by sa mohla chytiť, ale v prvom rade musí chcieť vec riešiť. Inak s tým nikto nič neurobí. Ak jej chcete pomôcť, tak v tom, aby začala konať.Môžete ju v jej zámeroch podporiť hlavne po psychickej stránke, ale neviem, do akej miery je vhodné, aby ste sa do tejto veci angažovali. Je to na vás. Lebo ako buchač píše, treba konať tak, aby ste jej ešte viac neublížil a nedávali možnosť jej mužovi ešte viac jej ubližovať.
peto.007
06.05.13,06:48
Dakujem velmi pekne, Odpoved mi velmi pomohla. Som rozhodnuty pomoct susede nielen preto lebo nechcem mat takeho agresivneho suseda vedla seba, ale je mi luto tej zeny a deti. Osobne v rodine som uz neco podobne prezil. Dam vediet ako to bude pokracovat, mozno vas napadne este nieco.
Este raz dakujem.
peto.007
06.05.13,06:50
Doteraz som sa nemiesal az pokym na mna neprisiel bez dovodu kricat a vyhrazat sa mi.
buchač
06.05.13,06:56
...nuž ....pridrbem jednu presnú medzi oči ...prestal by sa vyhrážať a ešte aj tá žiarlivosť by ho prešla ...
GabiZ
06.05.13,07:41
Držím vám palce a verím, že sa situácia čoskoro vyrieši. Ak bude treba a v niečom postúpite a budete potrebovať poradiť, kľudne sa pýtajte, ak budem môcť, pomôžem.