monspa
09.03.06,11:52
Zdravím. Poraďte mi prosím, či si môže SZČO (JU) uplatniť PHM + paušál 6,20 Sk, ak má vozidlo nezaradené do majetku a používa ho na prepravu zamestnancov na pracovné cesty.
zuzanar
09.03.06,10:55
Ak je vlastníkom vozidla SZČO a má zaplatenú daň z motorových vozidiel tak áno.
domacnost
09.03.06,10:56
ak je SZČO jeho vlastníkom, tak si môže uplatniť výdavky za PHM a náhradu 6,2.
monspa
09.03.06,11:03
Pýtam sa len preto, lebo jedna známa ma úplne pomýlila výrokom, že si tieto náhrady môže uplatniť iba jeho zamestnanec, ak ide vlastným autom. Prosím potvrdte mi to na 100 %, lebo sa jedná o dosť veľkú čiastku. Inak aj mne sa to zdá postavené na hlavu, pretože si tieto výdavky SZČO aj tak uplatní vo výdavkoch.
domacnost
09.03.06,11:07
Pýtam sa len preto, lebo jedna známa ma úplne pomýlila výrokom, že si tieto náhrady môže uplatniť iba jeho zamestnanec, ak ide vlastným autom. Prosím potvrdte mi to na 100 %, lebo sa jedná o dosť veľkú čiastku. Inak aj mne sa to zdá postavené na hlavu, pretože si tieto výdavky SZČO aj tak uplatní vo výdavkoch.

je to na 100% ale musí byť vlastníkom auta. PHM a náhradu za 1 km si nemôže uplatniť SZČO ktorý má os.automobil na lízing (nemá ho zaradení v majetku firmy , ide len o takéhoto szčo ), takýto szčo nemá nárok na PHM a cest.náhradu,z dôvodu vlastníkom auta je stále lízing.spoločnosti až do nezaplatení všetkých splátok. A cestné náhrady pre zamestnanca platia aj pre szčo.
zuzanar
09.03.06,11:07
Ak si uplatňuje zamestnanec cestovné náhrady, za použitie vlastného vozidla na pracovnú cestu pre zamestnávateľa nemusí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. SZČO musí mať uhradenú daň z MV ak ho používa na dosahovanie príjmov.
monspa
10.03.06,08:00
Ďakujem za rady, ale už som celkom dopletená. Pretože ak dobre chápem zákon o cestovných náhradách, tam sa v § 7 hovorí, že "ak sa zamestnanec dohodne do zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné mot.vozidlo okrem CMV zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km a náhrada za spotrebované pohonné látky." Ďalej zákon o dani z príjmu umožňuje SZČO dať si do daňových výdavkov aj výdavky podľa zákona o cestovných náhradách. Pletie ma práve ten výraz "OKREM CMV ZAMESTNÁVATEĽA". Vyjadrite sa k tomu, prosím.
Johanka
10.03.06,08:14
Pri pracovnej ceste zamestnanca to znamená, že ak poskytne zamestnávateľ firemné auto zamestancovi na pracovnú cestu, tak si zamestnanec nemôže na toto auto vyúčtovať cestovné náhrady (PHL a paušál). Je to logické.
K predošlým príspevkom iba doplním, že SZČO má nárok na sadzbu základnej náhrady (6,20) iba ak ide o vlastné osobné MV.
zuzanar
10.03.06,08:15
Ak použije zamestnanec vozidlo zamestnávateľa tak náhrada patrí zamestnávateľovi (6,20+PHM) nevyplatí sa zamestnancovi on len šoféroval(po lopate on opotreboval vozidlo zamestnávateľa).
monspa
10.03.06,09:21
Pri pracovnej ceste zamestnanca to znamená, že ak poskytne zamestnávateľ firemné auto zamestancovi na pracovnú cestu, tak si zamestnanec nemôže na toto auto vyúčtovať cestovné náhrady (PHL a paušál). Je to logické.
K predošlým príspevkom iba doplním, že SZČO má nárok na sadzbu základnej náhrady (6,20) iba ak ide o vlastné osobné MVJa si potrebujem upresniť, či si ich môže uplatniť u súkromného osobného vozidla, ak ho nepoužíva osobne on, ale jeho zamestnanci. Inak okrem neho máme ešte 3 firemné autá, aj tie sú využívané na podnikanie.
Johanka
10.03.06,09:29
Môže, nikde v zákone nie je napísané, že musí šoférovať on. Ja poznám aj takých ,čo si kúpili auto na tento účel, ani nemajú vodičáky.
KvetkaK
10.03.06,09:33
Niekedy bolo v zakone, ze zamestnanec si nemoze uplatnit pausal, ak pouzije vozidlo zamestnavatela, ale to uz je zo zakona asi vypustené.
Chobot
10.03.06,10:00
Niekedy bolo v zakone, ze zamestnanec si nemoze uplatnit pausal, ak pouzije vozidlo zamestnavatela, ale to uz je zo zakona asi vypustené.

Nebolo to vypustené, stále to vyplýva z §7 ods. 1.

Je to v podstate aj logické, že keď ide zamestnanec na SC služobným autom, nemá prečo mať nárok na paušálne náhrady za opotrebenie auta. Je to len vtedy, ak ide vlastným alebo požičaným autom.
Chobot
10.03.06,10:10
Ja si potrebujem upresniť, či si ich môže uplatniť u súkromného osobného vozidla, ak ho nepoužíva osobne on, ale jeho zamestnanci. Inak okrem neho máme ešte 3 firemné autá, aj tie sú využívané na podnikanie.

Tak toto je zaujímavá situácia, pretože SZČO nevykonáva služobnú cestu, čiže si nemôže uplatniť do nákladov paušálne náhrady. Paradoxne zamestnanec, ktorý však podľa zákona o cest. náhradách nešiel autom zamestnávateľa - pretože jeho zamestnávateľom je SZČO ako firma, nie tá fyzická osoba, ktorá je majiteľom auta - má nárok na náhradu paušálnych výdavkov, pretože použil iné než vozidlo zamestnávateľa.

Takže ak by chceli dodržať ustanovenia zákonov,tak by SZČO musel zamestnancovi zaplatiť náhradu. Na druhej strane by mohol spraviť dohodu o požičaní auta ako fyzická osoba, keďže je jeho majiteľom.
KvetkaK
10.03.06,10:11
Jasne pri sluzobnom ano, ale ja som mala na mysli sukromne auto. A kedze v paragrafe je uvedene ze nesmie pouzit "vozidlo zamestnavatela", tak potom nemaju zamestnanci narok na zakladnu sadzbu, ak pouziju akekolvek auto zamestnavatela.
monspa
10.03.06,10:32
Jasne pri sluzobnom ano, ale ja som mala na mysli sukromne auto. A kedze v paragrafe je uvedene ze nesmie pouzit "vozidlo zamestnavatela", tak potom nemaju zamestnanci narok na zakladnu sadzbu, ak pouziju akekolvek auto zamestnavatela. Ak by sme sa doslovne pridŕžali slov "vozidlo zamestnávateľa", vychádza z toho, že nesmie použiť žiadne vozidlo ani služobné ani súkromné. Takže podľa toho je jednoduchšie používať vozidlá zamestnancov a preplácať tie náhrady im. A práve toto je podľa mňa nedomyslené, pretože ten paušál aj tak ide SZČO do nákladov a je jedno, či ho zaplatí zamestnancom alebo sebe, nie?Môžem to teda urobiť tak, že jednoducho prepíšem tie cestovné príkazy a dohodnem sa so zamestnancami, že sa "akože" použilo ich auto?
Chobot
10.03.06,10:35
Jasne pri sluzobnom ano, ale ja som mala na mysli sukromne auto. A kedze v paragrafe je uvedene ze nesmie pouzit "vozidlo zamestnavatela", tak potom nemaju zamestnanci narok na zakladnu sadzbu, ak pouziju akekolvek auto zamestnavatela.
Treba rozlišovať, čije majiteľom auta súkromná osoba alebo firma, ktorej majiteľom tá tá istá súkromná osoba.

Potom si treba ujasniť, či je zamestnávateľom tá súkromná osoba alebo právnická osoba (firma), ktorje majiteľom je rovnaká súkromná osoba.

Príklad: Jozef Mrkvička má firmu Sklobetón s.r.o. Zamestnancom firmy Sklobetón je Adam Dobrý. On má uzatvorenú zmluvu s firmou Sklobetón, ktorú zastupuje štatutár Jozef Mrkvička. Čiže jeho zamestnávateľom bude firma Sklobetón, nie Jozef Mrkvička.

Jedno auto vlastní firma Sklobetón a jedno súkromná osoba Jozef Mrkvička. Ak pôjde pán Dobrý na služobku autom firmy Sklobetón, používa auto zamestnávateľa. Ak pôjde autom, ktoré vlastní pán Mrkvička, nejedná sa o auto zamestnávateľa.

Mám pravdu alebo sa mýlim?
Chobot
10.03.06,10:42
Pokračovanie:

Teda ak pán Mrkvička pôjde na služobku autom firmy, nemôže si uplatniť paušálne náhrady, pretože auto je v majetku firmy a všetky náklady hradí firma. Rovnako keď pôjde na služobku pán Dobrý firemným autom, nemá nárok na paušálne náhrady (pod paušálnymi náhradami uvádzam paušálne náhrady aj náhradu PHM).

Iná situácia je, keď pôjde na SC pán Mrkvička súkromným autom. Vtedy si v cesťáku môže uplatniť paušálne náhrady na auto, pretože nepoužil firmené auto, ale vlastné - súkromné.

A teraz to bude najzaujímavejšie - ak pôjde pán Dobrý na SC autom pána Mrkvičku - takto vznikne nárok na paušálne náhrady pánovi Dobrému, pretože použil iné auto ako auto zamestnávateľa. Naopak, paradoxne, pánovi Mrkvičkovi nevzniká žiadny nárok, pretože on na SC nebol, nevypisuje cesťák a preto si nemá ako uplatniť paušálne náhrady.
suzika
17.03.06,23:17
je to na 100% ale musí byť vlastníkom auta. PHM a náhradu za 1 km si nemôže uplatniť SZČO ktorý má os.automobil na lízing (nemá ho zaradení v majetku firmy , ide len o takéhoto szčo ), takýto szčo nemá nárok na PHM a cest.náhradu,z dôvodu vlastníkom auta je stále lízing.spoločnosti až do nezaplatení všetkých splátok. A cestné náhrady pre zamestnanca platia aj pre szčo.

Myslite to vazne?:confused: To znamena, ze som zbytocne zaplatila dan z motor. vozidla? Mam auto na leasing, pouzivam ho na podnikanie a nemozem si uplatnit paus. nahrady? Rozumiem tomu spravne?
Manual
18.03.06,05:16
Myslite to vazne?:confused: To znamena, ze som zbytocne zaplatila dan z motor. vozidla? Mam auto na leasing, pouzivam ho na podnikanie a nemozem si uplatnit paus. nahrady? Rozumiem tomu spravne?
suzika, podstatné je to, či máš to auto zaradené do majetku firmy. Ak je v majetku firmy, tak účtuješ len o nakúpených PHM. Ak si si vzala auto na lízing ako občan, nie ako firma a takéto auto budeš využívať pre potreby podnikania, tak nárok na paušálne náhrady máš. Iná cesta nie je.:)
Pekný deň želám...
Zita5
18.03.06,06:14
Môže, nikde v zákone nie je napísané, že musí šoférovať on. Ja poznám aj takých ,čo si kúpili auto na tento účel, ani nemajú vodičáky.

mimotemy Ale ... som sa dočítala , že ak si zriadi podnikateľ vodičský preukaz , tak si ho môže uplatniť do nákladov .