Andrea Kusyová
06.05.13,10:22
otec podal na priatela trestné oznámenie za vyhrážanie sa smrtou, což nieje pravda, já som jediný svedok. ale, bol už zavretý za iný trestný čin, a pred 5 rokmi mal priestupok za obmedzovanie osobnej svobody. može ist do vazenia? dakujem
GabiZ
06.05.13,08:39
Všetko bude záležať od dokazovania tohto skutku zo strany otca. Len samotné vyhrážanie medzi "štyrmi očami" je tvrdenie proti tvrdeniu a teda z tohto dôvodu by k obvineniu nedošlo.
Andrea Kusyová
06.05.13,08:43
dakujem za odpoved, svedkom som bola ja, ale k žádnému vyhrážaniu nedošlo, to on si vymyslel :( a nebudu posudzovat to, že už bol zavretý?
Andrea Kusyová
06.05.13,08:49
a ještě k tomu dokazovaní, on si píše niečo do deníkov, to asi nebudu brat ako dokaz,že?
GabiZ
06.05.13,09:28
Ak by otec podal trestné oznámenie a ak by to polícia riešila, tak by ste mohli byť uvedená ako svedok a vy pri svedeckej výpovedi poviete, ako to bolo. Nie je to však pravidlo, polícia posudzuje, či konkrétneho svedka pozve k výsluchu, alebo nie. Mala som prípad, že sa jeden osobne vyhrážal pred svedkami, pri podaní TO boli uvedené aj ich mená, aby to potvrdili, ale polícia ich ani nepredvolala a postúpila to na Obvodný úrad ako priestupok. Takže je to na rozhodnutí polície. To, že už bol raz odsúdený a vo výkone trestu, nemá vplyv na tento prípad, každý sa posudzuje individuálne a pokiaľ nie je dokázaná vina, posudzuje sa stále ako nevinný. Ale v tomto prípade si myslím, že by k obvineniu ani nedošlo.
Andrea Kusyová
06.05.13,09:50
A eště jedna posledná otázka ;) priatel mi spomínal čosi o odsudeni samosudcom... to može byt? moooc vám ďakujem
GabiZ
06.05.13,10:02
Samosudca rozhoduje až na súde ale táto vec sa podľa môjho názoru až tam nedostane.
deha
06.05.13,14:58
To je možné len tak mýrnyx dýrnix okolo seba hádzať vyhrážky?
GabiZ
07.05.13,05:42
Deha, to určite nie, vyhrážať sa len tak sa neoplatí, pretože nie vždy to dopadne tak, že nedôjde k obvineniu. Ale ide tu o spôsob vyhrážania a naplnenie skutkovej podstaty trestného činu v tomto prípade nebezpečného vyhrážania smrťou. Zákon síce jasne hovorí o tom, čím napr. nebezpečné vyhrážanie je, ale existujú ešte ďalšie právne predpisy, vyhlášky, smernice, vykonávacie predpisy, ktorými sa zisťuje takýto skutok, ktorý musí vyšetrovateľ dodržiavať, sú určené postupy a pod. Musí to byť preukázateľné a natoľko vážne, aby mohlo dôjsť k obvineniu a následne odsúdeniu. Skúma sa niekoľko prvkov pri vyšetrovaní a stačí, že jeden z nich nie je naplnený a už to trestný čin nie je. Takže preto hovorím, že len tak podať trestné oznámenie a veriť, že dotyčný bude aj obvinený, nie je pravidlom.