vieramat
06.05.13,11:45
kupila som si byt v bytovom dome, kde maju zmluvu o spolocenstve vlastnikov bytov, teda normalne funguje Spolocenstvo vlastnikov bytov, ma organy, predsedu, vybor. ale zaroven ma SVB podpisanu zmluvu o vykone spravy bytoveho domu so spravcom. a ten tiez spravuje tento bytovy dom. neviem, ci to maju nejak podelene, alebo to robia paralelne alebo ako. mozu takto sucasne existovat pre jeden bytovy dom dvaja zastupcovia, resp. spravcovia? alebo musim najprv prestudovat ich zmluvy? lebo v zakone som si nasla toto:

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.


teda neviem si to vysvetlit, ci moze tieto cinnosti robit kombinovane raz jeden, raz druhy, alebo sa to navzajom vylucuje, a moze ich robit len jeden subjekt. aj som sa jedneho advokata opytala, ci by mi neurobil pravnu analyzu, ale ked zistil, ze nie som ani spravca, ani zo spolocenstva, len obycajna vlastnicka, tak nemal zaujem, a povedal, ze to je bezne, ze pozna viacero pripadov, ked dom ma aj spravcu , aj SVB...

tak co vy na to?
GabiZ
06.05.13,09:53
Predpokladám, že máte založené spoločenstvo vlastníkov bytov a MANDÁTNOU ZMLUVOU (nie zmluvou o výkone správy) je poverená nejaká správcovská spoločnosť na vykonávanie určitých činnosti. Je to bežná prax, nakoľko predseda nemusí byť zdatný vo všetkých hlavne administratívnych a ekonomických činnostiach, preto môže poveriť touto mandátnou zmluvou na výkon niektorých činností inú spoločnosť. Je to možné a to tak, že napríklad táto spoločnosť robí vyúčtovania, robí administratívne veci, ale čo sa týka rozhodovacej právomoci, tú nemá. To znamená, že vy ako spoločenstvo rozhodujete v zmysle zákona o dianí v bytovom dome a spoločnosť, ktorú ste poverili mandátnou zmluvou zabezpečuje len činnosti, na ktoré je poverená. V tomto prípade sa nejedná o 2 správy, lebo to zo zákona ani nie je možné.
Dominiksk
23.05.13,17:40
Presne ako uvadzate BD nemoze mat aj spravcu aj zalozene SVB nakolko su to dve rozlicne formy spravy ktore zakon navzajom vylucuje. Mozete fungovat jedine tak ako pise GabiZ Vase SVB poverilo nejaku spravcovsku spolocnost vykonavanim urcitych cinnosti ktorych rozsah musi byt osetreny v mandatnej zmluve. Ale stale voci ostatnym instituciam vystupujete ako SVB.