ZEvina
09.03.06,12:16
Prosím o pomoc: Dnes, 9.3.2006 mi náš zamestnanec - PP - priniesol rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne, vystavenej dňa 28.12.2005, že mu od 15.marca 2004 priznávajú starobný dôchodok. Doteraz som mu zrážala všetky odvody tak, ako ostatným zamestnancom. Nepýtal odo mňa ani ELDZ, lebo je aj SZČO a k nám nastúpil už v dôchodkovom veku s tým, že nemá zdokladované odpracované roky a preto mu dôchodok ešte nepriznali. Poraďte mi prosím, ako mám teraz spätne opraviť odvody do sociálky?
Luba
09.03.06,11:27
My sme mali trošku podobné, nešlo síce o PP, ale odvádzali sme 0,8% úrazové poistenie za 3 ľudí, ktoré dostávali odmenu na základe inej dohody než DVP, t.j. nie podľa Zákonníka práce. V Soc.poisťovni mi poradili, že si to máme spočítať a môžeme si to odrátať od odvodovej povinnosti v ďalšom období alebo požiadať o vrátenie. Tak som to odrátala a poslala som im list, kde som to vysvetlila aj prehľadom, koho sa to týka a o aké sumy šlo. Možno by ste to aj Vy mohli takto urobiť a priložiť výmer na dôchodok, ale opýtala by som sa priamo na pobočke soc.poisťovne, či by im to tak stačilo. Keďže ide o PP, mali by Vám vrátiť odvody za invalidné poistenie a za poistenie v nezamestnanosti.
stonozka
09.03.06,19:00
Musíte spätne vrátiť odovody do SP invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti od 15.03.2004 mínusovými položkami do mesačného výkazu a odrátať od celkovej sumy. V SP nemusíte nič nahlasoviť, len si do agendy založiť fotokópiu rozhodnutia o dôchodku. On si už nemal v celý rok 2005 uplatňovať aj nezdaniteľnú časť na daňovníka v sume 7328,- Sk, ak si ju uplatňoval musí si teraz v ročnom zúčtovaní vrátiť späť a tým mu vznikne dosť veľký nedoplatok.