Vladi87
06.05.13,22:28
Dobrý deň kolegovia,
mám špecifický problém a neviem si s ním rady.

Som na doktorandskom štúdiu a popri tom si robím aj rigorózne konanie. Teda suma sumárum mám v priebehu 5 rokov odovzdať 3 záverečné práce (minimovku, rigorózku a dizertačku). Celé moje štúdium zasväcujem jednej oblasti v ktorej je niekoľko vedeckých problémov.

A tu je môj problém. V minimovej práci som rozpísal všetko čo som doteraz naštudoval. Z toho plánujem určité veci (tak 70% týchto vedomostí) do rigoróznej práce, kde pridám aplikačnú časť a určité veci (najradšej 100 % lebo všetko to má hlavu a pätu) do dizertačnej práce, kde využijem aj poznatky a výsledky z rigoróznej práce.

Všetky tri práce teda zo sebou budú úzko súvisieť. Len nedávno však u nás spustili antiplagiátorský systém Theses, ktorý porovnáva jednotlivé slová a odstavce z obrovskej databázy záverečných prác.

A tak sa pýtam. Je to plagiátorstvo ak mi nájde zhodu samého zo sebou? Lebo príde mi to ako úplna hlúposť no bojím sa toho. Aplikačná časť v prácach bude pochopiteľne rôzna, no tá teoretická bude dosť podobná.

A teória - to je skôr kompilát definícií. Prerábať definície a vzdávať sa niektorých výstižných tvrdení mi príde trošku - kontraproduktívne.

Stretli ste sa s podobným problémom?
GabiZ
07.05.13,06:23
V prvom rade by som Vám odporúčala obrátiť sa na príslušnú vysokú školu, kde budete práce odovzdávať a vyžiadať si k nahliadnutiu smernicu o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach. Prípadne smernicu v podobnom znení. Každá vysoká škola by ju mala mať vydanú. Podľa tejto smernice, ktorá v určitých častiach je zrejme rovnaká na všetkých školách sa musíte držať toho, čo ktorá práce vlastne má obsahovať. Napr.
Diplomovou prácou študent spracúva zvolenú tému na úrovni vedeckej štúdie s reprezentatívnym výberom odbornej literatúry, s vhodne zvolenými vedeckými postupmi, hypotézami, ktoré je možné verifikovať. Diplomovou prácou sa overujú vedomosti a skúsenosti, ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a situácií z príslušného študijného odboru.

Rigoróznou prácou sa overuje schopnosť študenta na základe samostatného štúdia preukázať, že v študijnom odbore má hlbšie vedomosti v jeho širšom základe a je spôsobilý osvojovať si samostatne nové poznatky vedy a praxe a je schopný získané vedomosti aplikovať tvorivým spôsobom v praxi.

Dizertačnou prácou študent preukazuje schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja, na samostatnú teoretickú a tvorivú umeleckú činnosť a na riešenie teoretických i praktických problémov vedného/študijného odboru. Autor prácou preukazuje schopnosť spracovať zvolený vedecký problém s medziodborovým prístupom a s vypracovaním konkrétnych riešení a záverov. Má sa vyznačovať vysokým stupňom analýzy a syntézy poznatkov a tiež dostatočným prehľadom existujúcej odbornej literatúry.

Určite je možnosť vo svojej práci pokračovať v danej téme, ktorú ste si zvolili na začiatku štúdia. Budete však musieť dodržiavať určité pravidlá, ktorých sa treba držať, pretože každá práca má inú úroveň (dizertačná práca je jednou z najvyšších úrovní), kde musíte dodržať už určité odborné znalosti (diplomová práca napr. nevyžaduje až také znalosti, prípadne v praktickej časti nejaké vedecké výskumy). Myslím si, že aby ste sa vyhli plagiátorstvu, je potrebné toto v prvom rade prejednať s konzultantom, ktorý vám pri vypracovaní jednotlivých prác pomáha. Možno bude možné citovať niektoré veci z predchádzajúcich prác, pokiaľ v použitej literatúre uvediete zdroj. Ale aj tak je to všetko na dohode so školou. Lebo oni potom rozhodujú o tom, či prácu uznajú, alebo nie.