ThomasKay
07.05.13,14:39
Zdravím, píšem v mene môjho brata.

Medzičasom mu po určitej dobe od súdu prišiel platobný rozkaz v ktorom sa spomína, že ako odporca, má uhradiť sumu prevyšujúcu 500 eur (spolu s dvomi ďalšími osobami ) na účet žalobcu spoločne a nerozdielne. Rozumiem slovám spoločne a nerozdielne ale nastal problém v tom, že ostatní dvaja odporcovia nechcú žalobcovi peniaze vyplatiť narozdiel od môjho brata, ktorý si je vedomý svojej chyby a rád by čiastu uhradil...

Rád by som preto vedel, či podanie odvolania / odporu voči platobnému rozkazu s tým, že si je vedomý svojho priestupku a rád by uhradil sumu na účet žalobcu ale len vo výške 1/3 nakoľko ostatní dvaja odporcovia nechcú uznať svoj záväzok a nechcú sa s bratom ani dohodnúť na vyplatení tejto sumy, môže byť s právneho hľadiska postačujúci na súde k uznaniu tohto odvolania. . .

V prípade ak nie, a môj brat bude ochotný uhradiť plnú čiastku (teda viac ako 500 € ) je možné spätne vymáhať zvyšné zostatkové dve tretiny od oboch odporcov ? ? ?


veľmi pekne ďakujem za každú objektívnu radu, lebo už neviem kde by som mohol zistiť viac....

Ešte raz ĎAKUJEM
Mária27
07.05.13,14:32
Solidárne záväzky sú upravené v § 511 občianskeho zákonníka. Ak nemajú stanovené inak, podiely na dlhu každého sú rovnaké.
Ak jeden zaplatí celý dlh, má to právo vymáhať od ostatných, treba ich však o platbe upovedomiť (preventívny regres). Ak by jeden zaplatil len svoju časť, znižuje sa záväzok každého dlžníka, nielen toho, čo platil.
Námietku voči záväzku môže podať ktorýkoľvek z dlžníkov, dôvodná námietka je účinná pre každého dlžníka. Ak by jeden splnil dlh bez toho, aby ostatných o tom upovedomil, môžu ostatní dlžníci uplatniť námietku voči nemu.


§ 511 Spoločné záväzky


(1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.

(2) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu nie je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely na dlhu všetkých dlžníkov vo vzájomnom pomere rovnaké. Dlžník, proti ktorému bol uplatnený nárok vyšší, než zodpovedá jeho podielu, je povinný bez zbytočného odkladu upovedomiť o tom ostatných dlžníkov a dať im príležitosť, aby uplatnili svoje námietky proti pohľadávke. Môže od nich požadovať, aby dlh podľa podielov na nich pripadajúcich splnili alebo aby ho v tomto rozsahu dlhu inak zbavili.

(3) Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. Pokiaľ nemôže niektorý z dlžníkov svoj podiel splniť, rozvrhne sa tento podiel rovnakým dielom na všetkých ostatných.
ThomasKay
07.05.13,17:29
Takže ak tomu dobre rozumiem podľa ods. 3 ak sú obaja ďalší odporcovia študenti a nepoberajú plat, tak celú sumu bude musieť uhradiť môj brat ako zamestnaný a to aj bez nároku na vyplatenie od tích dvoch odporcov ?