zuzana junasova
09.03.06,13:16
Dobrý deň, prosím o radu:
Náš zamestnanec dostal výpoveď za porušenie prac. disciplíny. Súd tútu výpoveď zrušil a mi mu musíme v mesiaci marec 2006 doplatiť ušlú mzdu vo výške 254000,-Sk. Odvody na poistné pri zadaní takejto čiastky mi zrazí iba z maximálne vyme.základu. Je to správne? Ja si myslím,že by mal mať zrazené poistné z celej vyplatenej čiastky, tak ako keby bol aj pracoval a mzdu by bol dostával mesačne. Ďakujem. :o
Nike
11.03.06,17:37
Poistné sa z vyplatenej náhrady mzdy z neplatne rozviazaného PP nezráža - § 13/4 j - zdravotné poistenie.
- § 138/2 - sociálne poistenie,
zráža sa len daň
Lucy
11.03.06,17:46
A to za aké obdobie mu tú ušlú mzdu doplácate?
rrrrr
12.03.06,12:21
Ide o neplatne rozviazanie pracovneho pomeru a treba z neho odviest poistne na ZP a SP v danom mesiaci v ktorom mu to vyplacate. Samozrejme sa obmedzi na max. VZ. Ak mate pochybnosti, zavolajte do SP a ZP a uistite sa u vasej pobocky.
STRELEC
12.03.06,13:35
Poistné sa z vyplatenej náhrady mzdy z neplatne rozviazaného PP nezráža - § 13/4 j - zdravotné poistenie.
- § 138/2 - sociálne poistenie,
zráža sa len daň
Sú sice citované odvolávky na §, ale zdá sa mi, že fondy by mali byť odvedené v závislosti od vyplácania. Ak je ušlá mzda uhradená jednorázovo, tak do výšky limitu. Ak je uhrádzaná v splátkach, tak podľa knkrétnych VZ v tom-ktorom mesiaci.
STRELEC
12.03.06,13:42
Poistné sa z vyplatenej náhrady mzdy z neplatne rozviazaného PP nezráža - § 13/4 j - zdravotné poistenie.
- § 138/2 - sociálne poistenie,
zráža sa len daň
§13 ods. 4) zákona o zdrav. poistení písm j nepozná. §138 ods. 2) zákona o soc. poistení - nerieši tento problém.
Magma
07.02.07,07:47
Mám podobný problém, so zamestnancom sme prehrali súdny spor, ide o neplatné rozviazanie pracovného pomeru, avšak zamestnanec netrvá na ďalšom zamestnávaní, t.j. zamestnanie skončilo dňom pôvodného skončenia pracovného pomeru (pred 2 rokmi). Teda uplatňujeme § 79 ods. 3 a ods. 4 ZP, čiže vyplatíme mu náhradu mzdy za výpovednú dobu 2 mesiace. Podľa zákona o soc.poistení je táto náhrada mzdy vymeriavacím základom, avšak poistné sa neplatí po skončení prac. pomeru. Takisto zdravotné poistenie sa neplatí po skončení prac.pomeru. Ako to máme vlastne doriešiť, poradí niekto?
endrju
07.02.07,10:42
Prosím "neotvárať" týmto spôsobom tému starú skoro rok. Medzičasom došlo k novele zákona o sociálnom poistení (účinnosť od 1.8.2006), ktorý zmenil podmienky v tomto prípade.
Navrhujem najprv hľadať odpoveď v príspevkoch, ktoré sa touto problematikou zaoberali po novele zákona o sociálnom poistení. Pripomínam, že existuje aj stránka drak.porada.sk.
Ak nenájdeš odpoveď na túto otázku, založ novú tému s popisom otázky, ktorá Ťa trápi a nedokázala si nájsť na ňu odpoveď.

Ďakujem za porozumenie.