daluno
08.05.13,08:28
sedaciu súpravu nemôžem z fin. dôvodov vyplatiť, chcela by som vedieť či od objednávky môžem bezplatne do 14 dní zrušiť
Stanislav 1975
08.05.13,06:51
Je to od teba neseriozne- nemáš právo bezplatne odstúpiť, oni s tým už mali určité náklady, na to tá záloha je...
arizona
08.05.13,06:57
Zalezi aj od toho, ci si si daval robit nieco "konretne" na objednavku podla svojich poziadaviek, alebo si si objednaval bezne predajny kus.
Treba sa co najskor spojit s predajcom,on ti odpovie najpresnejsie.

Ak ti aj objednavku bude ochotny zrusit o zalohu pravdepodobne prides.
luja5
08.05.13,08:09
Podľa mňa zo zákona nie. Zákonné právo na bezplatné odstúpenie od objednávky (zmluvy) do 14 dní nepozná ani Obč. zákonník, ani zákon č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa (nenašla som, ani som sa s tým nestretla). Možno si o tom počula v súvislosti s kúpou tovaru prostredníctvom spotrebiteľského úveru, kde zákon č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch ... v § 13 ods. 1 ustanovuje právo odstúpiť od zmluvy o spotrebiteľskom úvere bez uvedenia dôvodu do 14 kalendárnych dní, ale ani v takom prípade to nie je bezplatne (§ 13 ods. 3).

Ja som objednávala-kupovala podobne a na objednávke som mala aj informáciu, že ak zruším objednávku, záloha mi bude vrátená v plnej sume v prípade, ak sa mnou objednaný tovar v dohodnutej cene predá inému zákazníkovi. Tiež som mala podobnú dodaciu lehotu ako Ty, u mňa išlo o novo vyrábanú sedačku a prišla už za štyri týždne, takže aj u Teba ak si si takto objednala, sedačka môže byť už vo výrobnej linke, na páse ...
Pozri si dohodnuté zmluvné podmienky, prípadne sa informuj u toho, u koho si si sedačku objednala.
misoft
08.05.13,13:49
Nemajú povinnosť - no niektoré akceptujú odstúpenie od zmluvy v prípade bežného komerčného tovaru (nerobeného na objednávku a s konkrétnymi požiadavkami) do 7 dní (ako keby sa jednalo o vrátenie tovaru).
Taktiež niektoré (v prípadoch bežného tovaru) vrátia zálohu, ak však pristúpia na špecificky požadovaný tovar, záloha nemusí byť vrátená, alebo len v alikvotnej čiastke.
Ale toto oni musia písať aj v obchodných podmienkach.

Medzi nami - na jedenásty deň - to už je tak trochu podraz - i keď lehota je 8 týždňov - oni už určite v priebehu týždňa poslali požiadavku výrobcovi. Takto by im ostal nepredajný tovar.

Teda - ak príjmu (ich dobrá vôľa) - zadarmo to nebude!