Fero11
08.05.13,10:42
Ak nahodou osoba A udrie osobu B napr. do tvare a osoba B navstivi lekara a bude sa stazovat na bolest hlavy (alebo ma na oku hematom (monokel)) a lekar vypise PN osobe B na viac ako 7 dni a osoba B poda na policii trestne oznamenie na osobu A.
Je mozne povazovat toto za trestny cin a pre osobu A ?
buchač
08.05.13,17:51
Veľmi jednoducho položená otázka ...
Málo indícií .

Samotný akt sa dá , dokonca môže posudzovať z rôznych uhlov pohľadu ...

A udrie B z bez zjavnej príčiny .
A udrie B z dôvodu útoku
A udrie B z dôvodu sebaobrany
...

V prípade postúpenia na súd žalobou tie uhly posúdi súd ma základe dôkazného bremena svedkov ...
Ak svedkovia nie sú , dá sa kľudne ísť podľa starého známeho - proste tvrdenie proti tvrdeniu ...

Presnejšie o tom pojednáva
Trestný zákon Druhý oddiel
Trestné činy proti zdraviu
Ublíženie na zdraví
§ 170 - 171
dmc
08.05.13,18:03
dlzka PN nieje az tak zaujimava ako otazka "Obmedzenie na beznom sposobe zivota" - to sa posudzuje aj v pripadnom vypracovanom znaleckom posudku. Osoba moze mat PN v dlzke aj viac ako 7 dni ale pokial nebola nad 7 dni obmedzena na beznom sposobe zivota, tak sa nejedna o precin / zlocin/. Samozrejme sa berie do uvahy aj umysel ( priamy -nepriamy) a zda sa mi ze pri ublizeni na zdravi postacuje aj nedbanlivost (vedoma).- (napriklad zavinena dopravna nehoda -napalis to autom do stromu a zrani sa tvoj spolujazdec )

Tvoje vyjadrenie hned na zaciatku vety - AK NAHODOU....... dost zamotava situaciu. Umysel a priebeh deja posudi az OCvTK - resp.vysetrovatel - resp. policajny organ ktory posudi pravnu kvalifikaciu a az ked konanie preukaze vsetky (4) znaky (objekt - objekt.stranka.- subjekt- subjekt.stranka) ze ide o precin (zlocin)(priestupok) tak rozhodne ako sa vo veci bude- alebo aj nebude (zastavenie (odmietnutie) pokracovat. Takze ako uz bolo povedane - tvoje informacie su neuplne - najasne a je to na dlhsiu disputu.

DOBA PN - doba liecenia a doba obmedzenia na beznom spososbe zivota su 3 odlisne atributy a kazda sa posudzuje individualne - avsak na posudenie ci pojde o TC je najdolezitejsie obmedzenie na beznom sposobe zivota.
Fero11
09.05.13,05:49
Je to vlastne jedno, moze to byt aj tak ako pises, napalim s autom do stromu a spolujazdec si zlomi malicek a pojde na viac ako 7 dni na PN.
Jedna sa mi len o to (s jednou osobou sme o tom diskutovali a ta tvrdi, ze ak sposobim niekomu ujmu na zdravy (ci uz vedome, alebo nevedome) kde PN, alebo doba liecenia presiahne 7 dni, tak sa jedna o trestny cin

BTW ..... kurna to ako sa v tom novom fore odpoveda na prispevok ??? viem tu dat len komentar .... Ten update fora bol rozhodne zly krok. Na kazdom normalnom fore odjakziva boli vzdy buttony na pridanie odpovede a tu cumim uz pol hodiny a neprisiel som na to