margaretiak
08.05.13,14:20
Priatelka studuje na VS a cez erasmus studuje jeden semester vo Viedni. Je katolicka a tak to uviedla aj v papieroch. Dnes jej dosla posta, ze ma zaplatit cirkevnu dan v hodnote 55eur.
Je povinna tuto dan zaplatit?
Dakujem
avalik
08.05.13,12:23
http://m.webnoviny.sk/rozhovory/rakusko-cirkevny-prispevok-plati-ka/509188-clanok.html

tak si zle cital:

Ako sa určuje výška príspevku?
Na základe dokladov o príjme. U zamestnaných ľudí sa cirkevný príspevok počíta z brutto príjmu mínus príspevky na sociálne poistenie. Teda zo zdaniteľného príjmu. Odhadom sa dá povedať, že ide približne o jedno percento z príjmu, dvanásťkrát ročne. Ak niekto dostáva ešte trinásty, prípadne štrnásty plat, z tých sa príspevok neodvádza. Ak niekto nedoloží doklady o príjme, dostane prípis, na ktorom je odhad, koľko asi tak človek jeho veku a vzdelania zarába. Samozrejme, ak odhad nezodpovedá skutočnosti, tak stačí prísť a doložiť dokumenty, koľko je skutočný príjem. Existuje tiež množstvo zliav – pre ľudí s malými ľuďmi, pre študentov, pre dlhodobo chorých a ľudí v rôznych iných konkrétnych životných situáciách. Na základe údajov sa dá povedať, že priemerne platí katolík desať eur mesačne.
margaretiak
08.05.13,12:26
To som uz cital a nie je tam nic o studentoch. Len o zamestnanych cudzincoch. Pri nezamestnanych tam je uvedene, ze platit nemusia. A kedze ona nebrigaduje a nepoberia ziadne socialne davky, nevidim dovod preco platit.
arizona
08.05.13,12:27
V AT je tato dan povinna,aj pre cudzincov, ak maju trvaly,alebo prechodny pobyt v AT.
Moze skusit poziadat o znizenie,ale ak neuspeje musi zaplatit. Da sa platit aj na viac krat./nemusi jednorazovo,ale teba o to poziadat , napr.1/4 rocne, polrocne/
Stava sa malokedy,ale obcas davaju pokuty za nezaplatenie, napr. cudzincom,ktori podnikaju,ci pracuju v AT.

55€ je asi iba alikvotna ciastka,lebo radovo tento polatok je vo vyske par stoviek eur za kazdy rok.

precitaj si aj tu http://m.webnoviny.sk/rozhovory/rakusko-cirkevny-prispevok-plati-ka/509188-clanok.html
margaretiak
08.05.13,12:32
ten clanok je uz postnuty o prispevok vyssie a aj som nan reagoval "To som uz cital a nie je tam nic o studentoch. Len o zamestnanych cudzincoch. Pri nezamestnanych tam je uvedene, ze platit nemusia. A kedze ona nebrigaduje a nepoberia ziadne socialne davky, nevidim dovod preco platit.".
avalik
08.05.13,12:34
doplnila som odpoved
margaretiak
08.05.13,12:37
jo, toto som prehliadol, diky moc.
arizona
08.05.13,12:43
necitaj iba to, co ti vyhovuje...napr. aj taky vek od 20r. si prehliadol atd.
margaretiak
09.05.13,10:58
to nie, lebo ma 21. Stale tam ale nie je nic o studentovi, ktore tam je 5 mesiacov v ramci vymenneho pobytu.