georgo
09.03.06,13:59
Dobry den.Mam takyto problem.Som samostatne zarobkovo cinna osoba pracujuca vzahranici-vo Svajciarsku a neviem ci mam na Slovensku podat danove priznanie.Na Sk nemam absolutne ziadny prijem,a platim si zdravotne a döchotkove sam.Dane mi odvadza sef vo Svajciarsku.Pocul som nieco o zakone dvojitom zdaneni,ale u nas mi na danovom urade povedali ze musim podat priznanie a zevraj ak mi prekroci prijem za rok viac ako 80 000,tak rozdiel budem musiet zaplatit.Tak teraz neviem co a ako.
Johanka
09.03.06,13:04
Dobry den.Mam takyto problem.Som samostatne zarobkovo cinna osoba pracujuca vzahranici-vo Svajciarsku a neviem ci mam na Slovensku podat danove priznanie.Na Sk nemam absolutne ziadny prijem,a platim si zdravotne a döchotkove sam.Dane mi odvadza sef vo Svajciarsku.Pocul som nieco o zakone dvojitom zdaneni,ale u nas mi na danovom urade povedali ze musim podat priznanie a zevraj ak mi prekroci prijem za rok viac ako 80 000,tak rozdiel budem musiet zaplatit.Tak teraz neviem co a ako.
Treba doplniť info:
- kde máš trvalý pobyt ?
- vo Švajčiarsku pracuješ na slovenský živnostenský list ?
(asi nie, keď Ti tam šéf odvádza dane)
- pracuješ tam na pracovnú zmluvu?
Milan Benka
09.03.06,13:14
So Švajčiarskom platí zml.o ZDZ č 127/1998 ZZ - metóda zápočtu dane.
DP si povinný podať ak si daňovým rezidentom SR (máš tu trvalý pobyt a pod... bolo to už na porade popísané)
georgo
10.03.06,15:31
Pracujem tam cez sprostredkovatelsku agenturu,ktora je na SK a spolupracuje s agenturov vo Sweizi.Nemam zivnostensky list.Byvam na Slovensku.
Johanka
10.03.06,15:52
Stále som z toho jeleň. Kto je to "šéf", Tvoj zamestnávateľ? Ak je to tak, asi máš pracovnú zmluvu. Je to dôležité, lebo musíme rozlíšiť aký druh príjmu máš a kam sa bude písať do DP. DP musíš podať v SR, lebo tu máš trvalý pobyt a si stále rezident SR.
georgo
10.03.06,17:13
Ano sefom je möj zamestnavatel a mam aj sprostredkovatelsku zmluvu a aj pracovnu zmluvu.
Johanka
10.03.06,17:54
A sprostredkovateľskú zmluvu máš uzatvorenú ako občan alebo ako SZČO?

Nie že by som bola zvedavá, ale riešim ...:) .
V priznaní v SR uvedieš príjmy zo zamestnania ako príjmy z § 5, ak sú príjmy zo sprostredkovania v rámci živnosti ,budú to príjmy podľa § 6. Ak by to však boli príjmy mimo živnosti, sú to príležitostné príjmy podľa § 8.
Daň zaplatenú vo Švajčiarsku si započítaš, potrebuješ však nejaké potvrdenie o výške zaplatenej dane ( v krajnom prípade výplatné pásky).
Ak budeš z toho výpočtu jeleň (ako ja z Tvojho zadania), napíš čísla.
georgo
11.03.06,01:45
Johanka aj ja som z toho jelen a poriadny.Sprostredk.zmluvu mám uzatvorenú podla parag.642 a nasl.Obchodného zákoníka medzi mnou a agentúrou na Sk.Myslím ze to je ako obcan.Nemám ziadnu zivnost.Vyplatné pásky mám,insie nic.Napr:dva tyzdne robím u jedného zamestn.a dalsie dva u ineho.Od kazdého mám zmluvy a aj pásky.Agentura na Sk mi ponukne robotu a ja ju but podpisem,alebo nie.Je tu este taky problem ze vo Sweizi ma kazdy kanton ine dane a ja neviem ake su kde.Vies ja o tom nemam ani sajnu.Preto som sa obratil sem.Na Sk uradoch ti kazdy povie nieco ine.
Johanka
11.03.06,10:34
Ja to vidím takto: agentúra Ti iba sprostredkuje prácu, čiže tu nemáš príjem.
Prácu vykonávaš pre konkrétneho zamestnávateľa, od ktorého máš výplatné pásky ( nejaké súhrnné potvrdenie nedávajú?).
Z pások potrebujeme tieto údaje : hrubá mzda, poistné, ktoré si platíš ako zamestnanec a zrazenú daň. Do DP potrebujeme iba sumu zrazenej dane, je jedno, že v každom kantóne je % dane iné. Takže skús tam niečo vylúštiť ;) .
georgo
11.03.06,16:48
Nie na Sk nemam ziadny prijem.Suhrnne potvrdenie nedavaju.Kazdy mi dava samostatne vyplatnu pasku.Skusim z toho daco teda vylustit.