zaphira
09.05.13,14:07
Dobrý deň, stretla som sa s komplikovaným prípadom, kedy FO mala za rok 2012 platnú slovenskú živnosť do februára aj keď zo živnosti príjem nemala žiadny (živnosť bola vo februári prerušená), potom mala príjem z pracovného pomeru v taliansku a potom príjem z rakúskej živnosti. Ako podať daňové priznanie? Príjmy zo zahraničia vykážem spolu alebo samostatne z rak. živnosti a samostatne z prac. pomeru? A tiež mi robí problém aké doklady sa k DP prikladajú, čo všetko FO potrebuje?
Ak má niekto trochu času sa tomuto podrobnejšie povenovať, veľmi by mi to pomohlo. Vopred ďakuejm.
zanetth
09.05.13,12:21
Príjmy z pracovného pomeru v Taliansku uvedieš v V.oddiele DP-B, príjmy z rakúskej živnosti v VI. oddiele - môžeš uplatniť 40% paušálne výdavky, všetky príjmy zo zahraničia vyjmeš v riadku 86, prikladáš len potvrdenie od talianskeho zamestnávateľa o výške príjmov, a v osobitných záznamoch XIV.oddiel dáš poznámku, že sa jedná o príjmy zo zahraničia a ich výšku.
zaphira
09.05.13,12:39
A ešte som zabudla dopísať doležitú vec. Zo slovenskej živnosti nemal žiadne príjmy, ale keďže si platil odvody do ZP tak mal výdavky. Čo s tým? je teda v strate? Ako to zakomponovať do DP?
zanetth
09.05.13,13:18
V oddiele VI. riadok 2 uvedieš celkové príjmy zo slovenskej aj rakúskej živnosti, výdavky budú 40% z celkových príjmov+odvody zaplatené na slovensku, pod tabuľkou č.1 uvedieš že uplatňuješ výdavky percentom z príjmov a v riadkoch pod tým uvedieš preukázateľne zaplatené poistné na slovensku.
zaphira
10.05.13,06:55
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ale dnes som sa dozvedela, že príjmy z rakuskej zivnosti do roku 2012 mu nespadajú, takze iba nulový príjem zo slov. živnosti + výdavky vo forme odovodov. No a potom ten zahranicny prijem zamestnanca z talianska, ktory je uz v tal. zdaneny. Tak teda neviem ako v tom oddieli VI. uvediem tie nulové príjmy a pri tom výdavky tam budú? Prosim porad.
zanetth
10.05.13,07:48
Uvedieš príjmy zo živnosti nula a vedľa výdavky vo výške skutočne zaplatených odvodov na slovensku - ale pozor iba vo výške pokiaľ ich platil povinne ako živnostník, zdravotné odvody, ktoré platil ako dobrovoľne nezamestnaná osoba do výdavkov zo živnosti nezahŕňaš. Zo živnosti ti vyjde potom daňová strata a celková daňová povinnosť bude po vyňatí príjmov z Talianska nulová.