viktora
09.05.13,16:42
Podľa lekárskeho posudku má môj syn funkčnú poruchu 70%, mojej žiadosti o vydanie preukazu zťp teda upsvar vyhovel. Syn má 18 mesiacov. Ale mojim žiadostiam o priznanie kompenzač. príspevkov nevyhovel. Odôvodnením bolo to, že odd. posudkových činností nemohlo vydať komplex. posudok pre môjho syna,lebo neboli splnené legislatívne kritéria pre jeho vydanie...-tie kritéria neviem nikde v zákone nájsť-okrem toho, že funk-porucha musí byť viac ako 50%-čo splname...Dalším dôvodom bolo to, že podľa §14ods.2 zákona 447/2008 je našou rodičovskou povinnosťou zabezpečiť maloletému dieťaťu primeranú starostlivosť. Maloleté dieťa zákon ale neurčuje do 3 rokov-ale tuším do 16-alebo 18. A Ďalej som našla niečo také ako že tu platí zásada rovnakého zaobchádzania-antidiskrim. zákon..(ohľadom veku) a taktiež sociálne dôsledky zdravotného postihnutia oproti zdravej osobe rovnakého veku..
Potrebujem spísať odvolanie-do piatku....vedel by mi niekto s tým pomôcť?
Katy a R
29.05.13,19:11
o aké kompenzácie ide ?
viktora
29.05.13,21:10
malý má vyvedené umelé vývody z obidvoch obličiek-preto som si podala žiadosť na komp. zvýš. výdavkov na hygienu , šatstvo,bielizen a druhú žiadosť som si podala na komp.pomôcku-práčku/kto pozná stomikov,vie o čom hovorím.../
veronikasad
29.05.13,21:39
viktora
30.05.13,07:51
Dakujem, to som už pozrela-a tie podmienky očividne splname.-dieťa má 2 stomie..
viktora
30.05.13,07:53
(použila som to ako odôvodnenie v odvolani)
viktora
30.05.13,07:56
Oni mi tie príspevky nechcú uznať hlavne z toho dôvodu, že dieťa je maloleté...-a v prípade práčky sa mi pani na úrade vyjadrila..že ono si preds práčku nevie zapnúť samo...(no..to by mala vidieť moje dieťa ako mi pri praní pomáha.. :-) )
viktora
30.05.13,08:27
V podstate už mám odvolanie napísané, len som chcela ešte upresniť a zdôrazniť to obmedzenie čo sa týka veku-(to ako uviedol upsvar že je to len 17 mes. dieta-je teda maloleté a riadna starostlivoť i vyplýva zo zákona...)nikde v zákone som také obmedzenie nenašla...
drobecek1
30.05.13,08:36
S najväčšou pravdepodobnosťou Vám to zamietnu, lebo príspevky dávajú až od 3 rokov. Aj našej dcérke všetko zamietali aj keď som sa odvolával.
Chobot
30.05.13,12:58
Viktora, obávam sa, že ten posudkový lekár mal asi pravdu a tvoju žiadosť zamietol opodstatnene. Sama v otázke uvádzaš, že v zamietnutí bolo, že nespĺňaš legislatívne kritériá. Tvrdíš, že ich v zákone nevieš nikde nájsť, pritom veronikasad ti dala presne odkaz na tieto kritériá.

Keď si pozrieš zákon, tak tam je v § 38 máš uvedené:

6) Zvýšené výdavky na zabezpečenie hygieny na účely tohto zákona sú výdavky súvisiace so zabezpečovaním bežnej osobnej hygieny a hygieny domácnosti v dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia fyzickej osoby uvedeného v prílohe č. 6.

(7) Zvýšené výdavky súvisiace s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia na účely tohto zákona sú výdavky spojené s obnovou a s nákupom predmetov bežnej osobnej spotreby a bytovej spotreby, ktoré sa nadmerne opotrebúvajú v dôsledku chronických stavov a používania technicky náročných pomôcok uvedených v prílohe č. 7.

To znamená, že pacientovi môžu byť priznané kompenzácie len za predpokladu, že má diagnostikovanú niektorú z uvedených chorôb uvedených v prílohe č. 6 a č. 7. Ak nemáte žiadnu z tých chorôb, tak vám nemôžu byť priznané kompenzácie. Medzi tými diagnózami nevidím stómiu, takže ak nemáte pridruženú aj napr. inkontinenciu III. stupňa, tak vám kompenzácie nemôžu schváliť - bohužiaľ zákon nepustí. TAktiež neuvádzaš, že by ste používali niektorú zdravotnícku pomôcku podľa prílohy č. 7 (detský kočík sa nepovažuje za zdravotnícku pomôcku, až keby bol pacient nechodiaci vo vyššom veku a mal by predpísaný rehabilitačný kočík).

NA druhej strane neviem, či vieš, ale podľa predpisu ministerstva zdravotníctva "Zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok", ktorého znenie nájdeš tu:

http://www.health.gov.sk/Clanok?zkzp-201204

máte nárok na rôzne pomôcky pre stomikov. Je to v časti F, kde sú uvedené všetky pomôcky, ktoré uhrádza zdravotná poisťovňa. V dokumente "časť 2 - Limity ..." nájdeš, koľko kusov a ako často vám môže predpísať lekár so špecializáciou uvedenou v stĺpci P - Preskripčné obmedzenia.

Takže nemyslím, že ti žiadosť zamietli z dôvodu veku, ale preto, že syn nemá určenú diagnózu podľa tohto zákona (príloha 6 a 7). či sa odvoláš, je len na tebe. Ale neviem, o čo by si mohla oprieť svoje odvolanie.
viktora
05.06.13,21:04
Dakujem za upresnenie-ale musím vás poopraviť-v tabuľke č.6 sa totiž stomie nachádzajú-v časti II-stavy s chronickou sekreciou z fistul a stomii s potrebou časteho ošetrovania-viac ako 3x denne, bod c
a navyše dnes som písala s jednou maminou-im uznali kompenzácie na hygienu-tiež má malý stomie a ma 2,5 roka s tým, že je to jedina komp.ktorú im môže do 3 rokov dať..
viktora
05.06.13,21:06
A čo sa týka zdravotných pomôcok, tie samozrejme používame- musíme.-čo sa týka sáčky..gázy..odstranovače naplasti,..pasty..atd.podla potreby
Chobot
10.06.13,12:54
TAk to som asi prehliadol. Ale tie stómie sú uvedené v prílohe č. 6 - teda podmienky pre príspevok na hygienu. Príspevok na nadmerné opotrebenie šatstva je v prílohe č. 7 a tam už stómie nie sú. Takže šance vidím na ten príspevok na hygienu v prípade odvolania.
viktora
16.09.13,10:36
Ozývam sa po dlhšom čase-takže ako som sa odvolala, moje odvolanie poslali na krajský úrad, ktorý skonštatoval že mali pre nás vypracovať komplexný posudok a teda okresný úrad musel vypracovať tento komplex.posudok a rozhodnúť-príspevok na hygienu nám do 2 mes. schválili, práčku nie...tak aspon niečo.....hoci ho to môjmu dieťaťu zdravie nevráti, aspoň trošku nás to finančne odľahčí...