Farmeko
09.03.06,15:42
Podnikateľ začal podnikať v 11.2004. Rok 2004 skončil so stratou
90000. V máji 2005 sa rozhodol predať podnik za 50 000,- Sk. Hodnota zásob, záväzkov, pohľadávok a Sk v banke a pokladni bola mínus 40000,- Sk. Podnikateľ zároveň po predaji ukončil živnosť. Ako to správne zaučtovat v JU. Kupujúci prebral všetky zásoby, záväzky, pohľadávky aj peňažné prostriedky.
Marianna01
09.03.06,15:55
Keď podnikateľ predal podnik, predaj podniku (resp. kúpu) musí zaúčtovať nový majiteľ. Tento podnikateľ len zdaní 50000, ktoré zinkasoval za predaj podniku. Nový majiteľ kúpil s podnikom aj kompletnú účtovnú evidenciu, ktorú mu musí odovzdať protokolárne. Nový majiteľ pokračuje v účtovaní tam, kde starý prestal.
Farmeko
10.03.06,07:13
Predaj podniku je v poriadku. Bola vypracovaná zmluva o predaji podniku a boli odovzdané všetky náležitosti aj s notárskym osvedčením.
Ide mi o daň z príjmu pre predávajúceho podnikateľa. Uvedie do príjmov z podnikania len tých 50000,- Sk? Môže si uplatniť stratu z predchádzajúceho roka?
renča1
10.03.06,12:18
Predaj podniku je v poriadku. Bola vypracovaná zmluva o predaji podniku a boli odovzdané všetky náležitosti aj s notárskym osvedčením.
Ide mi o daň z príjmu pre predávajúceho podnikateľa. Uvedie do príjmov z podnikania len tých 50000,- Sk? Môže si uplatniť stratu z predchádzajúceho roka?

nedá sa priamo odpovedať na otázku, z dôvodu nie je uvedené v otázke čo presne zmluva obsahovala, o aký predaj išlo čo všetko v tom bolo zahrnuté... Môžeš si uplatniť daň.stratu pri vykázaní základu dane a to jednorázovo. Základ dane bude upravovať podľa § 19 a podľa § 17 ods.11 zákon o dani z príjmu.
Farmeko
10.03.06,12:55
Predmetom zmluvy boli všetky záväzky, pohľadávky, zásoby a zostatok peňažných prostriedkov na účte a v pokladni. Iný majetok nemal.
renča1
11.03.06,11:10
V súvislosti s realizáciou kúpy a predaja podniku je potrebné poznamenať, že príjem z predaja podniku alebo jeho časti na základe zmluvy o predaji podniku bude u danej fO patriť medzi príjmy z podnikania a z inej samost.zárob.činnosti podľa § 6 ods.5 písm.c) zákona o dani z príjmov. Do základu dane daňovníka-FO sa v zmysle § 17 ods.11 zákona o dani z príjmov zahrnie rozdiel:

Príjem z predaja podniku v dohod.kúpnej cene vypočítaš nasledovne:
+ (plus )Závazky
- (mínus )stav prevádz.peňaž.prostriedkov v bankách, v hotovosti
- (mínus) hodnota predávaného podniku (ktorá je zahrnovaná do výdavk.podľa § 19 ZDP)
a to sa = základ dane.

Predávaj. v JÚ zahrnie do výdavkov aj sumu závazkov vzťahujúcich sa na výdavky. Príjem z predaja podniku sa zahrnie do základu dane v zdaň.období, v ktorom nadobudla účinnosť zmluva o predaji podniku.
M3G
30.09.06,09:18
Trochu som si to prepočítal a vychádza mi, že pri fyzickej osobe, účtujúcej v podvojnom účtovníctve a predávajúcej podnik, zdaní fyzická osoba v konečnom dôsledku len zisk, ktorý vytvorila pred dátumom predaja podniku a to bez ohľadu na to, za akú cenu predá podnik.

Dúfam, že sa nemýlim, počítal som to len tak narýchlo.
Bubuša
16.10.06,16:14
mimotemy Kto mi poradi...

kupili sme čast podniku a ten chceme spojiť s terajším
, kupili sme len majetok a zamestnacov s záväzkami zamestnancov.
Ako toto zaučtovať.
372 hodnota zmluvy ...2 000 000
znalecký posudok 1 500 000