ivonkagav
10.05.13,11:12
Dobrý deň,
k dátumu 31.5.2013 by mi mal skončiť pracovný pomer, ktorý tým pádom bude trvať presne 14 mesiacov (teda od 1.4.2012 do 31.5.2013). Pokiaľ viem, tak ak od 1.6.2013 požiadam o zaradenie do evidencie na ÚPSVaR, bude sa mi brať do úvahy posudzované obdobie 3 rokov pred zaradením od 1.6.2010 do 31.5.2013, dúfam, že to píšem správne. Pre úplnosť uvádzam, že moje predchádzajúce pôsobenie bolo nasledovné: od 1.3.2010 do 30.9.2011 trval prvý prac. pomer, od 1.10.2011 do 31.3.2012 som bola na úrade práce ako nezamestnaná a od 1.4.2012 do 31.5.2013 mi teraz plynie spomínaný súčasný prac. pomer. Podľa mojich výpočtov základnú podmienku 730 naplatených dní budem mať týmto splnenú - opravte ma prosím, ak sa mýlim. A ak sa teda nemýlim, budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti ak som počas oboch týchto relevantých prac. pomerov bola 1x na dlhej 24 dňovej PN a aj na niekoľkých OČR? V zásade ma zaujíma, či sa doba počas ktorej som PN alebo OČR započítava do doby platenia poistenia v nezamestnanosti, či sa proste platenie tohto poistenia počas PN a OČR neprerušuje.
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a verím, že sa nájde niekto, kto mi to objasní, keďže som počula vo svojom okolí množstvo dohadov o tom, že práve tieto PN a OČR by mi mohli urobiť škrt cez rozpočet, ak sa teda do doby platenia poistenia v nezamestnanosti nepočítajú, keďže ja už teraz nárok spĺňam len tak tak, lebo som medzi tými dvomi zamestnaniami bola 6 mesiacov nezamestnaná. Osobne si myslím, že tieto dve dávky - nemocenské a poistenie v nezamestnanosti spolu nesúvisia a preto by sa ani nemali ovplyvňovať, ale možno sa mýlim.....Pekný deň, Ivona.
Katy a R
10.05.13,10:45
Ak si bola DPN počas trvania zamestnania - tak sa ti neprerušuje poistenie .. normálne trvá, dni sa do obdobia poistenia započítavajú .
K prerušeniu poistenia - kuk § 26 odst 3 (ale teba sa myslím netýka???)
A k nároku na dávku v nezamestnanosti kuk § 104 - myslím, že máš dostatočne dlhé poistenie ;)
brčko
10.05.13,11:05
Poistenie v soc.poistovni (dôch., nemoc, v nezametnanosti) sa prerušuje:
- ak by ti 1pn trvala viac ako 52týždnov, tak od 365teho dna pn sa poistenie preruší,
- ak 1 očr trvá viac ako 10kalend. dní, tak od 11dna očr sa poistenie preruší.

Tiež je podstatné, či si poberala podpodru v obd. 10/2011-3/2012 ak áno, dni pred poberaním predchádzajúcej podpory sa ti druhýkrát už nezartajú do potrebných dní poistenia.
Katy a R
10.05.13,11:12
predpokladám, že nepoberala dávku v nezamestnanosti - tá doba predch zamestnania je krátka (ale ktovie, čo predtým??)
ivonkagav
10.05.13,12:01
Ďakujem za rýchlu reakciu, máš pravdu, § 26 odst 3 sa ma naozaj netýka našťastie, každopádne som teraz spokojnešia keď sa moje predpoklady potvrdili aj od iných ľudí, hneď sa mi bude lepšie dýchať kým doklepem posledné dni v súčasnej práci. Prajem ešte pekný deň.
ivonkagav
10.05.13,12:08
Podobne ako vyššie, aj Tebe ďakujem za odpoveď, ani jedna z možností nie je môj prípad, čiže ani raz som nebola tak dlho na PN a žiadna z OČR nebola dlhšia ako 10 dní, teda asi sa nemusím obávať o dávku v nezamestnanosti. Dávku počas tých šiestich mesiacov nezamestnanosti som vôbec nepoberala, nevyšlo mi nič, keďže pred nástupom do predošlej práce 03/2010 - 09/2011 som bola na materskej a pred materskou som bola študentka, čiže mi vlastne ešte počas aktívneho dospelého života ani raz nevznikol nárok na podporu v nezamestnanosti. Až teraz - našťastie. Zdraví Ivona.