tukanec
10.05.13,19:59
​Zdravim... chcem si postavit doma take lietadielko mensie len sa chcem spytat ci zakony dovoluju si len tak lietat po oblohe dakujem...
ivka70
10.05.13,18:01
Mensie lietadielko znamena model alebo to bude prevazat ludi, teda minimalne teba?
buchač
10.05.13,19:40
Zákon vraví
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-143

§ 53
Priestupky

(1) Priestupku na úseku civilného letectva sa dopustí ten, kto
a) vykoná let v časti vzdušného priestoru, v ktorej bolo vykonanie letu zakázané alebo obmedzené,
b) vykonáva bez povolenia let lietadlom, ktoré nemá osvedčenie letovej spôsobilosti lietadla alebo ho používa v rozpore s podmienkami určenými v osvedčení,
c) prevádzkuje lietadlo bez poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla,...

atď...
Ice dive
10.05.13,19:46
však sa nad tým logicky zamysli.... môžeš si poskladať auto a len tak hala bala si jazdiť a kašlať na predpisy? ako jazda na červenú, stopka a pod... niečo podobné máš aj pri lietadlách... každé má svoj letový koridor... si predstav, že by si vletel s tým tvojim lietadielkom do dráhy práve pristávajúcemu civilnému lietadlu so 100 cestujúcimi... to by si mal na krku také trestné stíhanie pre ohrozenie... že by si to dlho dlho nerozchodil.. inak prečítaj si príbeh Dicka Kvetňanského... čo stavia autá K1 Attack.... vraj si chcel tiež len postaviť jedno auto pre seba a nakoniec došiel na to, že jednoduchšie je dostať licenciu na stavanie aut hromadne ako na postavenie jedného... (celkom pekná story...) obdobne to možno bude aj s tým tvojim lietadielkom...
Excise Duty
10.05.13,21:10
Najjednoduchšie to budeš mať, keď si nejaké malé lietadielko prenajmeš, aerokluby bežne takéto služby ponúkajú. Ale...máš vôbec pilotný preukaz? Ak nie, tak na to zabudni!
Na to, aby si mohol lietať, potrebuješ minimálne preukaz PPL (A) - Private pilot license - Súkromný pilot lietadiel. Ten stojí cca 6 000 €. To sa ale za tie peniaze nedá kúpiť, ako sa neraz kupujú vodičáky, to si musíš poctivo odsedieť v lavici a za kniplom a porobiť hromadu skúšok. A skôr ako si sadneš prvýkrát za knipel, už musíš mať urobenú skúšku rádiooperátora. Zatiaľ teda prenechaj lietanie takým, čo na to majú licencie, avšak ani oni nemôžu lietať len tak po oblohe. Toto privilégium patrí výlučne iba vtákom a lietajúcemu hmyzu.
avalik
11.05.13,13:29
urcite len tak lietat nemozes - pozri Letecky zakon
postavit doma lietadielko mozes, ale ked ho chces pouzivat na lietanie musi splnat podmienky na stavbu a prevadzku urcene Leteckym uradom
no a samozrejme, tak ako mame vodicak, tak je aj pilotny preukaz, ktory je opravnenim na lietanie - ziskat ho mozes v leteckej skole, ktora ma na to osvedcenie
Indeed
17.05.13,11:25
existuje noečo také ako malý vrtulnik a stým možeš lietať len do určitej výšky ,

bol o tom članok v plus 7 dni, pogoogli...

musíš sa vyhýbať sledovaným zonam leteckej prevádzky aby si neskrížil cestu nejakym lietadlám ako už tu niekto pripomenul...
Indeed
17.05.13,11:27
prečo by nemohol lietat vo výškach do 100 m ? ti čo lietajú s balónmi ti možu ??
avalik
17.05.13,11:34
nejde len "sledovane zony leteckej prevadzky" - v ramci ziskania pilotneho preukazu sa vykonava aj preskusanie teoretickych vedomosti z mnohych leteckych predpisov, vratane pravidiel lietania, usporiadania vzdusneho priestoru, ....
Indeed
17.05.13,11:37
ked bude lietat nad nejakou dedinou a lesom vo výške 30 metrov, NIE JE šanca,žeby si to niekto všimol, myslím na nejakom radare, pravda pokial by si nechcel zalietat nad JE napr.
avalik
17.05.13,11:43
Indeed, mal by si sa vyjadrovat k veciam, ktorym rozumies - porusenie Leteckeho zakona a suvisiacich predpisov sa vyhodnocuje nie len na zaklade radarovych informacii.
Excise Duty
17.05.13,12:05
http://www.caa.sk/index.htm
treba preštudovať!
avalik
17.05.13,12:43
aj pilot balona, aj paraglidista, rogalista ... vsetci musia vykonat vycvik a absolvovat skusky v autorizovanej ustanovizni
Indeed
17.05.13,13:34
Ja nehovorím,že som nejaký odborník v tomto smere, no poznal som týpka,čo mal dvojmiestne lietadlo a všetky potrebne licencie, a neodvážil sa lietať v monitorovaných uzemiach...
avalik
18.05.13,21:17
Indeed, ja tiez poznam typka co ma zvaracsky kurz a predsa nechodim radit do tem o zvarani ;)