pochemi
09.03.06,21:19
Dobrý večer poraďáci,potrebovala by som poradiť. Firma zakúpi osobný automobil za účelom, že ho bude prenajímať.Môže si uplatniť z osobného auta DPH, a fakturovať bude samozrejme s DPH? Ďakujem
ALBO
09.03.06,21:21
ak je to (prenájom)predmetom vášho podnikania, tak ano, § 49/8
ondrejvla
09.03.06,21:34
ALBO i v prípade, že je to jeho predmet podnikania si môže uznať DPH?
Viem, zaradí ho do majetku a používa ho na účely prenájmu, ale môže si odpočítať DPH?
Mala som pred časom firmu, ktorá prenajímala MV a mal to v predmete činnosti, tiež som zadala tento dotaz na daňové riaditeľstvo a bolo mi odpovedané, že nemôže, bolo to pred 4 rokmi. § 49 ods.8 to dovoľuje, ale zároveň mi bolo odpovedané, že tento automobil sa nemôže používať na iné účely, len na prenájom.
A samozrejme, že to nechcel uznať konateľ, chcel ho len akože iba prenájom, ale mal byť používaný ako majetok v podnikaní.
A čo v prípade, ak DPH uznám a bude skutočne používaný na prenájom 2-3 dni v mesiaci a ostatné nie? Ako by si riešila túto situáciu, poraď.
Ďakujem.
lenkak
09.03.06,21:40
Zákon aj naďalej zakazuje v § 49 ods. 6 odpočítať DPH:

a) pri kúpe a prenájme osobného automobilu,
lenkak
09.03.06,21:43
Podnikateľ si môže odpočítať DPH na vstupe, ak kupuje automobily s cieľom ich ďalšieho predaja alebo nájmu a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa. Súčasne si môže odpočítať DPH aj pri kúpe príslušenstva vrátane montáže.

V prípade, že takýto podnikateľ kupuje ojazdené automobily, môže si odpočítať daň vo výške, ktorá sa vypočíta ako podiel, v čitateli ktorého je kúpna cena vynásobená sadzbou DPH a v menovateli je súčet čísla 100 a výšky sadzby dane.

Nadväzne podľa § 42 – ak platiteľ odpredá osobný automobil, pri kúpe ktorého neodpočítal daň, daň na výstupe neuplatní, pretože takýto predaj je od dane z pridanej hodnoty oslobodený.

Z uvedených znení ustanovení zákona je v prvom rade rozhodujúce, či predajca odpočítal daň pri jeho kúpe, z čoho mu vyplýva uplatnenie, alebo neuplatnenie dane na výstupe. Ak predajca vozidla neodpočítal daň na vstupe pri jeho predaji, daň neuplatní a na faktúre nebude uvedená. To isté platí aj pre neplatcu DPH, ak vystaví faktúru.

Ak je predmetom podnikania nákup a predaj osobných automobilov a automobily podnikateľ kupuje s cieľom ďalšieho predaja alebo nájmu, má nárok na odpočítanie dane na vstupe.

V prípade, že na faktúre nie je uvedená daň z pridanej hodnoty, daň sa vypočíta podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. Napr. kúpna cena automobilu je 150 000 Sk, DPH z kúpnej ceny je 150 000/119 x 19 = 23 949,60 Sk. Ak je na faktúre uvedená DPH, odpočíta si daň uvedenú na faktúre.

Následne bude uplatňovať daň z pridanej hodnoty pri predaji motorových vozidiel vo výške 19 % kúpnej ceny.
ondrejvla
09.03.06,21:49
Lenka, toto som vedela, ale zaujíma ma takáto situácia, ktorú som opísala, viem, že v prípade kúpy a predaja osob.MV DPH uznáva, ale ako zistí kontrola, či je toto MV skutočne využívané len na prenájom? Podľa knihy jázd? ale aj tú dokážu urobiť fiktívnu, ako dokázať konateľovi, že si nemôže uznať DPH na vstupe ak ho nebude používať výlučne na predmet podnikania-prenájom?
lenkak
09.03.06,21:53
Takých konateľov poznám ..., pre nich nič neplatí. Nič Ti nepomôže.
ALBO
11.03.06,14:57
ALBO i v prípade, že je to jeho predmet podnikania si môže uznať DPH?
Viem, zaradí ho do majetku a používa ho na účely prenájmu, ale môže si odpočítať DPH?
Mala som pred časom firmu, ktorá prenajímala MV a mal to v predmete činnosti, tiež som zadala tento dotaz na daňové riaditeľstvo a bolo mi odpovedané, že nemôže, bolo to pred 4 rokmi. § 49 ods.8 to dovoľuje, ale zároveň mi bolo odpovedané, že tento automobil sa nemôže používať na iné účely, len na prenájom.
A samozrejme, že to nechcel uznať konateľ, chcel ho len akože iba prenájom, ale mal byť používaný ako majetok v podnikaní.
A čo v prípade, ak DPH uznám a bude skutočne používaný na prenájom 2-3 dni v mesiaci a ostatné nie? Ako by si riešila túto situáciu, poraď.
Ďakujem.

Ja si to vysvetľujem ako ten DÚ.T.j. že predmetom mojej činnosti je opreratívny alebo finančný lízing. T.j. to auto je stále prenajaté alebo prenajímané. Podľa mňa ani lízingovka ani predajca si nemôže uplatniť daň na auto, ktoré kúpi pre firmu ( ale oni to nejako obídu, akože je napredaj). No a vy keď ho prenajmete na pár dní nemáte nárok.
domacnost
15.03.06,06:10
RAda by som sa vás spýtala na maličkosť ohľadom §49 ods.7 písm.a) zákon o dph je uvedené:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri:
a) kúpe a nájme os.autom, osob.automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1.

Moja otázka znie, aké sú to os.automobili, ktoré patria do kategórie M1?
ďakujem za odpoved.
ALBO
15.03.06,11:40
RAda by som sa vás spýtala na maličkosť ohľadom §49 ods.7 písm.a) zákon o dph je uvedené:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri:
a) kúpe a nájme os.autom, osob.automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1.

Moja otázka znie, aké sú to os.automobili, ktoré patria do kategórie M1?
ďakujem za odpoved.

2. Kategórie vozidiel M – motorové vozidlá s najmenej štyrmi kolesami projektované a konštruované na prepravu cestujúcich sa členia na
a) kategória M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča,
b) kategória M2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 5 000 kg,
c) kategória M3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 5 000 kg.
Pri rozhodovaní o zaradení vozidla do kategórie M a N sa považuje za miesto na prepravu osôb miesto pre osobu sediacu, ležiacu, stojacu alebo miesto s trvalými úchytkami ukotvenia sedadla, pričom nie je rozhodujúce, či sedadlo na tomto mieste je alebo nie je umiestnené.
3. Kategórie vozidiel N – motorové vozidlá s najmenej štyrmi kolesami projektované a konštruované na prepravu tovaru sa členia na
a) kategória N1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg,
b) kategória N2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg,
c) kategória N3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 12 000 kg.
V prípade ťažného vozidla určeného na spojenie s návesom alebo prívesom so stredovou(ými) nápravou(ami) sa za hmotnosť na účel klasifikácie vozidla považuje hmotnosť ťažného vozidla v prevádzkovom stave zvýšená o hmotnosť zodpovedajúcu najväčšiemu statickému vertikálnemu zaťaženiu prenášanému na ťažné vozidlo návesom alebo prívesom so stredovou(ými) nápravou(ami) a prípadne o najväčšiu hmotnosť nákladu ťažného vozidla.
IVETA N
16.03.06,12:07
Ja si to vysvetľujem ako ten DÚ.T.j. že predmetom mojej činnosti je opreratívny alebo finančný lízing. T.j. to auto je stále prenajaté alebo prenajímané. Podľa mňa ani lízingovka ani predajca si nemôže uplatniť daň na auto, ktoré kúpi pre firmu ( ale oni to nejako obídu, akože je napredaj). No a vy keď ho prenajmete na pár dní nemáte nárok.


obchádzajú to tak, že spravia na predaj auta úver nie leasing.
a od 1.1.2005 si DPH z osob.mot.vozidla nemôzeš uplatniť, nakúpiť ho možeš, zaradíš ho ako tovar v cene za ktorú si ho kúpila a DPH odvádzaš podľ § 66 zákona o DPH t.j. podla osobitnej úpravy dane. keď sa ho podarí predať.
Keď máš auto zakúpene na firmu na leasing nemôžeš ho dať do prenájmu nikomu len ak máš od leasingovky potvrdene , že ho môžeš dať niekomu )dalej do prenájmu.