Laurinkai
11.05.13,17:01
Ahojte vsetci. Nastala takato situacia. Rozsudok Krajskeho sudu potvrdil rozsudok Okresneho sudu, rozsudok sa stal teda pravoplatnym a vykonatelnym. Na rozsudkoch je vyznacena ich pravoplatnost aj vykonatelnost. Odporca sa v dovolani, ktore podal na Najvysi sud, domaha zrusenia rozsudku. Najvysi sud zatial nerozhodol. Kedze vykonatelnost rozsudku nastala, mozem si , ci moja domnienka je spravna? Dakujem.
draik
11.05.13,15:11
NS môže na žiadosť dovolateľa vykonateľnosť odložiť.
Laurinkai
11.05.13,15:16
Ale toho sa odporca nedomahal vo svojom dovolani.
Mária27
11.05.13,15:39
Rozsudok je vykonateľný. ak NS SR neskôr zruší rozsudok krajského súdu, môže nastať pôvodný stav - záleží aj od toho, o čo ide. dožadovať sa odkladu výkonu rozhodnutia môže aj po podaní.
focalor
11.05.13,15:47
Podľa § 243 O.s.p.: Pred rozhodnutím o dovolaní môže súd, ktorý o ňom má rozhodnúť, odložiť vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia.

V tomto prípade je možné dať súd návrh na odloženie vykonateľnosti, a to do doby rozhodnutia o dovolaní, ktorý by som primerane odôvodnil.
Laurinkai
11.05.13,16:13
Toto som nasla v OSP: par.242, odst.3 Účastníci môžu po dobu trvania lehoty na dovolanie meniť rozsah, v ktorom rozhodnutie odvolacieho súdu napadajú. Na zmenu dovolacieho návrhu nie je potrebný súhlas súdu. Neznamena to, ze je to len ten jeden mesiac od pravoplatnosti rozhodnutia voci ktoremu sa podava dovolanie?
Laurinkai
11.05.13,16:18
Dakujem za radu Maria 27. Musim si precitat OSP a vyklad k nemu.Ale aj tak mi to vrta hlavou. Nemozu tak urobit len po dobu podania dovolania od pravoplatnosti rozsudku, t.j. do toho jedneho mesiaca? Nerozhoduje o tom, ci vykonatelnost pozastavi alebo nie iba sam sud?
Mária27
11.05.13,19:09
Pozri § 243 = "pred rozhodnutím" = počas celého rozhodovania, aj bez návrhu účastníka. Ak takéuznesenie vydá, oznámi to účastníkom. Potom môže účastník robiť opatrenia, napr. požiadať o zastavenie výkonu rozhodnutia.