dobros
11.05.13,19:46
Dobry den,
som na rodicovskej dovolenke, zaciatkom tohto roka som zacala pracovat ako dohodar s nepravidelnym prijmom a podala som odhlasku zo socialnej poistovne. Momentalne ma prihlasuje zamestnavatel len na urcite obdobia pocas jednotlivych mesiacov, cize par dni v mesiaci nie som prihlasena vobec.
Aky dopad moze mat toto nepravidelne dochodkove poistenie na vypocet mojho dochodku - najma na sucet obdobia dochodkoveho poistenia, prip na priemerný osobný mzdový bod?
mam sa snazit pocas obdobia, ked ma zamestnavatel neprihlasil, opakovane sa prihlasovat sama, alebo co by ste mi odporucili ak pracujem niekolko dni v mesiaci?
mondes
11.05.13,19:35
Hmm, u matiek na RD je práca na dohodu čo sa dôchodku týka veľmi nevýhodná. Štát platí za matky na RD odvody do SP z priemernej mzdy, kdežto ak pracujete popri RD na dohodu, tak odvody platí zamestnávateľ z Vášho príjmu. Musela by to byť veľmi výhodná dohoda, aby sa to oplatilo. Opakovane sa prihlasovať podľa mňa nemôžete, pretože to prihlasovanie a odhlasovanie sa týka len ZP, v SP sa prihlásite na začiatku dohody a odhlásite najneskôr deň po ukončení dohody. A to, že vy pracujete len určité dni, je v tomto prípade irelevantné.
KEJKA
12.05.13,05:39
ak ťa zam-eľ skutočne prihlasuje a odhlasuje v SP a nie v ZP, tak podľa mňa na dni, kedy nie si zamestnaná, nemáš platnú dohodu by si sa mohla opätovne do SP prihlasovať a odhlasovať z nej po skončení každej dohody. Ale pochybujem, že to tak robí a to prihlasovanie sa v skutočnosti týka len ZP ako píše mondes.
Podľa mňa, ak je mesačný príjem cca 400 EUR, už je dohoda výhodná. .
dobros
13.05.13,19:12
Dakujem velmi pekne za odpovede. So ZP mi je to jasne, tam sa naozaj prihlasuje na konkretne dni, ale do SP ma zamestnavatel prihlasuje len na urcitu cast mesiaca pocas trvania jednotlivej dohody. Moja otazka smerovala k tomu, ze ked som par dni v kazdom mesiaci nepoistena v SP, ake to moze mat nasledky a ci sa mam snazit za kazdu cenu to zmenit /dohoda s pravidelnym prijmom, zamestnanec na ciastocny uvazok/, alebo sa na tych par dni vzdy sama prihlasovat, alebo je to viac-menej jedno.
KEJKA
13.05.13,19:21
nie je to jedno. Ak sa na dni, ked si nezamestnana, opätovne vždy prihlásiš do SP, tak za teba bude zasa platiť poistne štát a budeš mať krytý celý mesiac.
Ak budeš trvať na tom aby si mala dohodu s pravidelným príjmom, resp. ťa zam-eľ nebude zakaždým odhlasovať, tak rovnaká odmena, čo doteraz dostaneš na určité dni, sa bude počítať, akoby si ju mala za celý mesiac a to ti dôchodok pôjde potom dole.
Jozef Mihál
18.05.13,09:24
Ako už napísali iní, je to nevýhodné, pretože počas dní, kedy ste v SP prihlásená na dohodu, za Vás štát neplatí dôchodkové poistenie. Moje odporúčanie - ak nenájdete iné riešenie ako vykonať ponúknutú prácu, tak sa so zamestnávateľom dohodnite tak, aby ste dohodu uzatvárali opakovane len na minimálny nevyhnutný počet dní, kedy skutočne pracujete. A ostatné dni prihlásená na dohodu v SP nebudete - vtedy bude platiť štát.

Nevýhoda je, že prihlasovanie a odhlasovanie v SP ako poistenec štátu musíte vykonať sama, čo by bol slušný blázninec. Najlepšie riešenie, ak je to možné, založiť si živnosť a tú prácu robiť na živnosť.