Janka10
09.03.06,20:53
FO si v roku 2005 zakúpila osobné motorové vozidlo, na ktoré sa skladala akýmsi splátkovým systémom Karion /carion/. Môže si zahrnúť splátky do daňových nákladov, keď auto používa v súvislosti s podnikaním. Predpokladám, že musí mať zaplatenú cestnú daň /daň z motor.vozidiel/ pre rok 2005. Ale jedná sa mi o tie splátky. Má niekto s tým nejaké skúsenosti. ďakujem.
Marianna01
09.03.06,20:06
Je dôležité, akú zmluvu máte podpísanú s "Karion". Ak je to nákup MV na leasing, tak ano.
ondrejvla
09.03.06,20:14
Je dôležité, akú zmluvu máte podpísanú s "Karion". Ak je to nákup MV na leasing, tak ano.

Ak je to nákup MV na leasing, tak ano.
????????? Nákup MV na leasing a splátky sú nákladom? Podľa mňa to nie je celkom tak, nie je to náhodou o odpisoch a o nákladoch len finančné náklady ?
Marianna01
09.03.06,20:35
Ale to je jasné, že je to o odisoch a finančných nákladoch!!!!!!!!!!!!!! Ja som z otázky nemala pocit, že by sme riešili, akú časť sprlátky môže dať do nákladov, z čoho a akým spôsobom má počítať odpisy pri leasingovom majetku!!! Mne sa zdalo, aže otázka je v tom, či môže splátka z akéhosi systému Karion ovplyvniť základ dane z príjmu. A to teda môže!!!
Máš iný názor???
ondrejvla
09.03.06,20:54
Ale to je jasné, že je to o odisoch a finančných nákladoch!!!!!!!!!!!!!! Ja som z otázky nemala pocit, že by sme riešili, akú časť sprlátky môže dať do nákladov, z čoho a akým spôsobom má počítať odpisy pri leasingovom majetku!!! Mne sa zdalo, aže otázka je v tom, či môže splátka z akéhosi systému Karion ovplyvniť základ dane z príjmu. A to teda môže!!!
Máš iný názor???

To teda nie, iný názor nemám! Asi som som nesprávne pochopila tvoju odpoveď, nakoľko moja známa naúčtovala všetky leasingové splátky za stroj v hodnote 11 miliónov do nákladov a majiteľ bol v tom, že je v strate, no ale bol prekvapený, keď musel zaplatiť dane takmer 1 milión korún.

Tak v takomto prípade máš pravdu, môže. Inak ja tiež neviem, čo je to splátkový systém Karion?!
Johanka
10.03.06,07:26
Nech by nadobudla FO súkromné auto akýmkoľvek spôsobom a používa toto auto ako súkromné pre podnikateľské účely musí si samozrejme zaplatiť daň z MV a do výdavkov bude dávať vyúčtovanie spotrebovaných PHL . Ak sa jedná o osobné MV, tak aj základnú náhradu 6,20 Sk/km.
Nadobudnutie auta cez Carion ani neutekalo okolo leasingu. Splátkový systém Carionu funguje takto :najprv začneš splácať mesačne auto( alebo nejaký iný majetok, najviac ale frčia autá). Splácajúci sú rozdelení do tzv. klubov a každý mesiac je losovanie x-kusov áut. Záleží iba na šťastí, kedy auto nadobudneš. Auto je hneď napísané na Teba, zo záložným právom Carionu po dobu splácania. Autá sa splácajú ( myslím) 5 rokov. Ak by som takto nadobudla firemné auto, zaradila by som ho do majetku a normálne odpisovala.
Marianna01
10.03.06,15:29
Vlasta, ospravedlňujem sa za trochu nahnevaný tón mojej odpovede, nechcela som Ťa uraziť. Bola som len naštvaná na internet, lebo mi 1 stránku na porade načítavalo 10 minút (mimochodom - zlepšilo sa to - už je to len 5 minút ... :cool: ). Tak som zareagovala trochu ostrejšie a pravdepodobne neprávom. Takže sa ospravedlňujem.
Johanka, ale keď auto spláca, ide predsa o nejaký splátkový systém, či nie? Aj keď ho - ako píšeš - hneď má vo vlastníctve. Ale potom si neviem predstaviť účtovanie tých splátok vopred, až kým ho nevylosujú. To je brané ako záloha na auto?
Ináč si myslím, že to majú veľmi šikovne prešpekulované. Aspoň podľa toho, čo si napísala.
Johanka
10.03.06,15:47
Presne, platíš to ako zálohu. Ja som mala cez nich auto a aj keď ma vylosovali trochu neskôr ,bola som spokojná(bolo to už pred 8 rokmi). Je to dobré pre ľudí, ktorí si nemajú šancu kúpiť auto na leasing, lebo nemajú dosť peňazí na akontáciu. V podstate si tam odkladajú peniaze na auto a pri troche šťastia ho môžu mať aj za mesiac.
Takže tieto splátky určite nejdú do nákladov.