Joozef
12.05.13,14:31
Pekný deň.
Po starých rodičoch vlastním na dedine v intraviláne starý dom s pozemkom. Ja vlastním polovicu a polovicu vlastní môj príbuzný. Pozemok je dosť veľký 150 m x 20 m. Ešte pred 20 rokmi sa naši otcovia dohodli, že každý bude používať jeden pruh 150 m x 10 m a dom bude spoločný. Nehnuteľnosť sme používali iba rekreačne.
Dnes je situácia iná. Dom je neopraviteľný. Prakticky tam nechodíme. Pár krát nám to vykradli. Ja by som chcel dať môj podiel synovi, aby si riešil bytovú otázku. Polovice, ktoré používame sú úzke a preto som navrhol spoluvlastníkovi, aby sme si ich rozdelili po šírke, teda 75m x 20 m. Prístup k pozemku je z oboch strán. Susedia majú tiež domy z obidvoch strán.
Spoluvlastník trvá na zaužívanom používaní a o inom rozdelení nechce ani počuť. (Situácia mu vyhovuje, je bezdetný, má to ako spomienku na minulosť.) Prestal mi brať aj telefón.
Chcel by som súd požiadať, aby to rozdelil. Ako mám postupovať a akú mám šancu, ak sa nevieme dohodnúť.
Ďakujem za poradenie.
draik
12.05.13,19:43
Napíšte písomne návrh spoluvlastníkovi s upozornením, že ak sa nedohodnete, podáte žalobu o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V žalobe budete žiadať rozdelenie veci, teda vytvorenie dvoch nových parciel. Zároveň bude potrebné vyriešiť vlastníctvo domu. šancu na úspech žaloby máte vždy, najmä ak ju dobre odôvodníte v súlade s realitou. Je však potrebné podotknúť, že z právneho hľadiska môže každý z Vás v súčasnosti využívať celý pozemok.
marjankaj
12.05.13,19:50
Napríklad ho prenajať cigáňom?