lbdent
09.03.06,20:54
Milí Poraďáci, môžete mi prosím polopatisticky vysvetliť, ako zaúčtovať daň z príjmu? HV sa pri zdaˇnovaní zaokrúhľuje, alebo nie? Neviem sa to dočítať v zákone o DzP a nesedí mi 702 o -398,- Sk. Zrážková daň z úrokov má byť zaúčtovaná tiež na 341 ako DzP? Odrátava sa teda automaticky, alebo ju oddelím analytikou a odrátam až v DP? Robím prvý krát uzávierku v PU /Omega/, všetky účty som si už skontrolovala a tá 702 nie a nie sedieť:mee: Má sa daň zaokrúhľovať?
lbdent
09.03.06,22:01
Doplňujem sama seba - ,tá suma -398 je 2x mínusový zostatok na bankových účtoch na začiatku roka . Na každom bol zostatok -199 Sk. Takže koncový stav banky nesúhlasí s obratmi.Môže to byť tento zostatok? Treba ho niekam preúčtovať? Prosím, ak Vás niečo napadne, prezraďte, už okolo tej sumy behám niekoľko hodín a som z toho vedľa:confused: :confused:
evina
09.03.06,22:03
Milí Poraďáci, môžete mi prosím polopatisticky vysvetliť, ako zaúčtovať daň z príjmu? HV sa pri zdaˇnovaní zaokrúhľuje, alebo nie? Neviem sa to dočítať v zákone o DzP a nesedí mi 702 o -398,- Sk. Zrážková daň z úrokov má byť zaúčtovaná tiež na 341 ako DzP? Odrátava sa teda automaticky, alebo ju oddelím analytikou a odrátam až v DP? Robím prvý krát uzávierku v PU /Omega/, všetky účty som si už skontrolovala a tá 702 nie a nie sedieť:mee: Má sa daň zaokrúhľovať?

1. Po ukončení všetkých uzávierkových prác si vytlačíš súvahu a výkaz ziskov a strát - sú to výkazy pred zdanením a slúžia Ti na výpočet dane. HV pred zdanením
dáš do DP r. 100, ktorý zaokrúhliš matematicky na
celé koruny.
2. Daň sa nezaokrúhľuje, zaokrúhľuje sa základ dane na riadku 500 na celé koruny nadol. Po vypočítaní dane zaúčtuješ túto 591/341.
3. Po zaúčtovaní dane dostaneš súvahu a výkaz ziskov s trát po zdanení /tie sú prílohou DP/.
4. preddavok na DzP zrazený bankou vediem na analytickom účte 341 a odpočítava sa na riadku 830 DP.
5. Ak tam máš rozdiel 398 SK, tak s nejakým účtom je problém....možno napr. v počiatočných stavoch???
evina
10.03.06,07:44
Doplňujem sama seba - ,tá suma -398 je 2x mínusový zostatok na bankových účtoch na začiatku roka . Na každom bol zostatok -199 Sk. Takže koncový stav banky nesúhlasí s obratmi.Môže to byť tento zostatok? Treba ho niekam preúčtovať? Prosím, ak Vás niečo napadne, prezraďte, už okolo tej sumy behám niekoľko hodín a som z toho vedľa:confused: :confused:

teraz ráno som si všimla, že kým som písala odpove´d tak si doplnila tento príspevok. Neviem, či Ti presne rozumiem, ale ak bol KS na účtoch mínusový /teda predpokladám, že nie chybou ale povoleným debetom/ tak, aj PS mal byť mínusový ....??
lbdent
10.03.06,14:50
Až teraz som sa k tomu opäť dostala ...., dieťa mi cez deň nedovolí. Začiatočné zostatky v banke boli mínusové a nedala som ich na 701. Môžem ich tam preúčtovať ešte teraz, aby mi to zmizlo zo 702?
evina
10.03.06,15:00
Až teraz som sa k tomu opäť dostala ...., dieťa mi cez deň nedovolí. Začiatočné zostatky v banke boli mínusové a nedala som ich na 701. Môžem ich tam preúčtovať ešte teraz, aby mi to zmizlo zo 702?

ZS musíš mať na 701.
Ty nemáš dobre PS na 221 a sedí Ti konečný zostatok na účte.?.
lbdent
10.03.06,15:31
Konečný zostatok mi sedí, lebo začiatočné stavy som nahodila priamo do bankového účtu. My sme založili účty ešte v decembri 2004 a fungovať sme začali až od 1.1.2005. Tak si banka strhla za vedenie účtu zvyšok k 1.1.2005 som dala ako PS. Takže aj devízový musím preúčtovať.Mám to spraviť k 1.1.2005? ďakujem Ti za trpezlivosť:)
evina
10.03.06,15:53
Konečný zostatok mi sedí, lebo začiatočné stavy som nahodila priamo do bankového účtu. My sme založili účty ešte v decembri 2004 a fungovať sme začali až od 1.1.2005. Tak si banka strhla za vedenie účtu zvyšok k 1.1.2005 som dala ako PS. Takže aj devízový musím preúčtovať.Mám to spraviť k 1.1.2005? ďakujem Ti za trpezlivosť:)

Áno treba to spraviť k 1.1. 2005 cez 701.
Ale aj tak tomu celkom nerozumiem:
Banka si strhla v decembri 199 SK, t.j KS na tomto bankovom účte bol -199,- k 31.12.2004, teda k 1.1.2005 mal byť PS -199,-. Nerozumiem tomui zvyšku, ktorý si dala ako PS.
Je však zjavné, že Tvoj rozdiel je práve v tomto-ten začiatok roka nie je dobre účtovaný..
lbdent
11.03.06,18:52
Evina, zle som sa vyjadrila s tým zvyškom, asi to bude tým, že ešte nemám účtovníctvo v krvi a neuvedomujem si, ako tu záleží na detailoch aj vo vyjadrovaní. Tvoj komentár mi naozaj veľmi pomohol. Ďakujem Ti za pomoc a oceňujem Ťa:)
evina
11.03.06,20:23
Evina, zle som sa vyjadrila s tým zvyškom, asi to bude tým, že ešte nemám účtovníctvo v krvi a neuvedomujem si, ako tu záleží na detailoch aj vo vyjadrovaní. Tvoj komentár mi naozaj veľmi pomohol. Ďakujem Ti za pomoc a oceňujem Ťa:)

Som rada, že Ti to pomohlo. Tie detaily som preto z Teba páčila, lebo ja vravím aj svojim klientom, ktorým spracovávam účtovníctvo: "Stačí, ak mi čo len jedno slovo poviete nepresne a ja Vám nechtiac dám zlú odpoveď".:)