cucoriedka11
12.05.13,17:32
Ahojte, chcem sa opytat, ako postupovat, ked som zistila, ze som nespravne odviedla odvody do socialnej poistovne za firmu v minulom roku (zaplatila som viac ako som mala)? teraz neviem, ci si to mozem pytat zo socialky alebo ako. Dalej neviem co s danou z prijmov, kedze to mam na ucte 524 ako uznany dan.naklad. Myslim si, ze bo budem musiet opravit cez dodatocne DP. Dakujem vopred za radu a nazory.
Musim podat dodatocne DP??? prosim o nazor. dakujem
Andrej13
12.05.13,15:50
V SP elektronickej podateľni máš saldokonto, treba si to pozrieť, či je tam evidovaný preplatok, prípadne to odkomunikovať so sociálkou, a ak evidujú rovnakú sumu, môžeš si to vyžiadať.

Ohľadne DP, záleží od toho aká vysoká to bola suma?
cucoriedka11
12.05.13,16:37
v SP nemam preplatok, lebo mam zle zaevidovany pracovny pomer a platila som vsetky odvody....to by som asi musela opravit spatne vykazy a tak si to poziadat a co sa tyka DP preco zalezi na tom aka je to suma?
Andrej13
13.05.13,18:57
Čo sa týka DP, záleží mi na sume, iba z môjho pohľadu. Podľa postupov účtovania: Podľa § 5 ods. 1 Postupov účtovania opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.
Podľa § 59 ods. 14 Postupov účtovania významné opravy chýb minulých účtovných období sa účtujú na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov.

Pekný článok k tomu nájdeš tu: https://www.pp.sk/6511/Opravy-chyb-minulych-uctovnych-obdobi_A-DUPP29793.aspx

PS: Opravu môžeš vykonať tento rok, ale rozhodoval by som sa v konkrétnom prípade konkrétne až keď by som vedel presné sumy a súvislosti, možno by som nakoniec skončil pri tej oprave dane a DP.
cucoriedka11
13.05.13,20:24
andrej13 dakujem krasne za odpoved! islo by o nevyznamnu sumu co sa tyka podielu k vyske nakladov....naklady som mala mat o nevyznamnu sumu nizsie a vyssi ZD. Len ak sa nemylim tak co sa tyka dane z prijmov, tak je to tak, ze ak si mal platit viac dane (co je moj pripad) tak dodatocne danove priznanie musis podat a ak si mal platit menej dane tak mozes podat...uz neviem presne ktory to je paragraf..tak teraz neviem, ci to opravit v tomto roku, ci cez dodatocne DP...co povies?
Andrej13
14.05.13,13:02
ak by si mala platiť vyššiu daň, tak by som to opravil. uctovanie v beznom obdobi by som robil iba pri nakladoch, ktore som nemal minuly rok zauctovane, ak sa jedna o vynosy, resp. ze sa ti naklady znizia tak by som to opravil, a urcite by som podal dodatocne DP.