laco777
12.05.13,17:47
Dobrý deň, s priateľkou sme podali žiadosť o sobáš na miestnom úrade podľa jej trvalého pobytu, dohodli sme si termín sobáša a zaplatili správny poplatok. Po podaní žiadosti o sobáš sme však zmenili trvalý pobyt (aj v občianskom preukaze). Môže to byť problém pri sobáši ? Nechceme totiž aby sa stalo, že prídeme na sobáš aj s rodinou a nebudú nás chcieť zosobášiť, keďže už tam nemáme trvalý pobyt.
misoft
12.05.13,15:58
Nemal by to byť problém - najskôr sa predsa podala žiadosť o sobáš a podmienky boli splnené. To ostatné následné je už len evidenčný charakter, nesúvisiaci so žiadosťou predtým podanou.
avalik
12.05.13,16:03
Zakon o rodine
§ 4
Uzavretie manželstva pred matričným úradom

(1) Vyhlásenie o uzavretí manželstva urobia snúbenci na matričnom úrade určenom pre obvod, v ktorom má jeden z nich trvalý pobyt, pred starostom alebo primátorom, alebo povereným poslancom obecného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva za prítomnosti matrikára.

(2) Matričný úrad určený podľa odseku 1 môže povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste.

kedže sa zmenili skutočnosti uvedené v žiadosti je potrebné ich doplniť (zmena trv. pobytu, OP) a teraz potrebujete aj povolenie podla ods. 2

... nie je jednoduchsie si zavolat priamo na konkretny miestny urad?
laco777
12.05.13,16:32
Dík avalik, ale znenie zákona som samozrejme už predtým pozeral. Zo znenia zákona však nie je zrejmé, ako by postupoval úrad v prípade zmeny bydliska po podaní žiadosti o sobáš ale pred samotným sobášom. Preto by som chcel info aj od niekoho kto podobnú skúsenosť už mal alebo niekto z jeho rodiny, známych.
avalik
12.05.13,17:16
doplnila som odpoved
ivka70
12.05.13,19:27
Najjednoduchsie je, spytat sa priamo na urade.
Pokial si pamatam, volakedy sa platili poplatky navyse za uzavretie sobasa inde ako v mieste TP jedneho zo snubencov.
A bol ok tomu treba potrvedenie z jedneho miesta TP.

Cize zosobasit by vas zosobasili, ale mohli by ziadat navyse poplatok.
laco777
13.05.13,12:55
Obtelefonoval som 2 miestne úrady (na tom príslušnom úrade kde sme dávali žiadosť mi nebrali telefón) pričom z oboch úradov mi odpovedali úplne odlišne.
Z 1.úradu-že by to nemal byť vôbec na sobáši problém pretože v čase podania žiadosti tam príslušný pobyt bol.
Z 2.úradu naopak-že aj tak treba vopred delegačku-povolenie z nového miestne príslušného úradu + ďalšie poplatky.
Takže stále neviem.