Michael911
09.03.06,21:28
Som živnostník- maliar.Kúpil som vroku 2005 fotoaparát (cca 10.000,-Sk),aby som mohol potenc. zákazníkom prezentovať moju robotu,ale dopočul som sa, že si ho nemôžem dať do nákladov. Je to pravda?


Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie v SP,popri povinnom poistení, môžem si dať toto dobrovolné poistenie do nákladov? Ak áno,potrebujem potvrdenie zo SP ako doklad k vedeniu účtovníctva?
Vediem si len jednoduché účtovníctvo.
Steven111
09.03.06,22:55
Ahoj, ano v danom prípade si môžes fotoaparát zahrnúť do nákladov pretože bezprostredne súvisí s tvojim podnikaním, dobrovol. príspevok do SP si takisto môžeš zahrnúť do danových vydavkov...
Zita5
10.03.06,17:21
[quote=Michael911]Som živnostník- maliar.Kúpil som vroku 2005 fotoaparát (cca 10.000,-Sk),aby som mohol potenc. zákazníkom prezentovať moju robotu,ale dopočul som sa, že si ho nemôžem dať do nákladov. Je to pravda?

quote]

Nie je to také jednoznančné , avšak ak si ho uplatníš , tak treba počítať s tým , že si ten fotoaparát budeš musieť oddôvodniť , že či je to potrebý výdavok na dosahovanie Tvojich príjmov , pretože o tom trošku pochybujem i ja .Takže ten kto Ti povedal , že nie , asi bude mať pravdu , ale záleží veľmi od Tvojich argumentov.Počítaj s tým , že môže byť kontrolou vyhodený ale aj nemusí .....:rolleyes: ;)
Lucy
10.03.06,17:28
A možno by si si mohol dať do výdavkov časť, napr. 80% a argumentovať, že z 20 % ho používaš na súkromné účely a 80% na podnikanie,
Zita čo ty na to? :)
stuko
10.03.06,17:32
A možno by si si mohol dať do výdavkov časť, napr. 80% a argumentovať, že z 20 % ho používaš na súkromné účely a 80% na podnikanie,
Zita čo ty na to? :)
No Lucy, to by síce mohol, ale neviem či by to bolo výhodné:( no a naozaj sa dá o fotoaparáte pre maliara polemizovať.

Miechael, nemáš v živnosti ešte iné položky ?
mysimis
10.03.06,17:32
Ja by som ten fotoaparát vôbec nedávala do VOZD. Bolo by to naozaj zložité ako by si výdavok obhajoval daňovákom. Nie je to jednoduché. Ak potrebuješ znížiť ZD tak skús uvažovať o čomsi inom.
Braňo
10.03.06,17:46
Účtujem jednu zubárku, ktorá si fotí svoju "prácu", čiže úsmevy :D a rozhodne by si daňovo obhájila tento fotoaparát. Odfotí klienta pred a po zákroku. Samozrejme v ambulancii má priamo prepojenie na PC, kde má uložené tieto fotografie.
mysimis
10.03.06,17:49
Vieš Braňo u zubára sa mi to zdá trošku opodstatnenejšie ale nech mi každý prepáči /nie som vôbec zaujatá, myslím to v dobrom/ u maliara by som to jednoznačne zamietla.
Steven111
10.03.06,17:50
Účtujem jednu zubárku, ktorá si fotí svoju "prácu", čiže úsmevy :D a rozhodne by si daňovo obhájila tento fotoaparát. Odfotí klienta pred a po zákroku. Samozrejme v ambulancii má priamo prepojenie na PC, kde má uložené tieto fotografie.

Podla mna maliarovi - umelcovi by danovníci uznali daný danový výdavok skôr ako tej zubárke:p
mysimis
10.03.06,17:53
Počkaj, to sa tu nikde nehovorilo, že by to mal byť maliar umelec.....
Zita5
10.03.06,18:00
Ja osobne si myslím , že potrebuje znížiť ZD , však každý z nás rozmýšľa ako to ešte doupraviť . Ale rozhodne sa musí rozhodnúť sám , pretože skutočne to nie je také jednoznačné .:rolleyes:

Každý pokúša dovtedy , pokiaľ neskúsi na vlastnej peňaženke .Takže ako som sa už zmienila , ak bude mať argumenty môže vyskúšať .Ale ja osobne by som ho neuplatňovala .Skutočne to nie je , že by mu niekto nedoprial .
Jednoducho nemôžem povedať " uplatni si ten fotoaparát "však z toho nič nebude, to si nemôže dovoliť stopercente povedať nikto ,zodpovednosť je na živnostníkovi . To si nedovolí ani daňový poradca , dať 100% odpoveď a na papieri to už vôbec nie .

Musí byť k tomu vhodná živnosť a maliar pre mňa nie je tou vhodnou živnosťou na uplatnenie uvedeného výdavku,nepoviem , keby bol stolár - nábytok, drevené schody, zábradlie to už áno , ale čo už len na fotkách uvidíš ,ako ktorá miestnosť je vymaľovaná , však je to lepšie osobne pozrieť a nie z fotiek .
evina
10.03.06,18:02
Dnes si firmy na prezentáciu svojej práce naozaj fotia výsledky svojej práce. Pri prerábke kúpelne mi živnostník ukázal album so založenými fotografiami kúpelní, ktoré už prerobili. Ak bude vedieť také niečo prezentovať maliar, nevidím žiadny problém pri uznaní fotoaparátu do VoZD .
Zita5
10.03.06,18:04
Počkaj, to sa tu nikde nehovorilo, že by to mal byť maliar umelec.....

Ja som pochopila živnostník maliar - natierač .Nie maliar - umelec :p
Zita5
10.03.06,18:05
Dnes si firmy na prezentáciu svojej práce naozaj fotia výsledky svojej práce. Pri prerábke kúpelne mi živnostník ukázal album so založenými fotografiami kúpelní, ktoré už prerobili. Ak bude vedieť také niečo prezentovať maliar, nevidím žiadny problém pri uznaní fotoaparátu do VoZD .

V tomto nevidím žiadny problém čo sa týka prerábiek kúpelní , ale v maľovaní stien - interiérov áno .
evina
10.03.06,18:05
Musí byť k tomu vhodná živnosť a maliar pre mňa nie je tou vhodnou živnosťou na uplatnenie uvedeného výdavku,nepoviem , keby bol stolár - nábytok, drevené schody, zábradlie to už áno , ale čo už len na fotkách uvidíš ,ako ktorá miestnosť je vymaľovaná , však je to lepšie osobne pozrieť a nie z fotiek .[/quote]

Podľ a ceny predpkladám, že môže ísť napr. o digitálny fotoaparát a na CD sa dajú pekne prezentovať i vymaľované steny, najmä ak dnes už nie je zvykom vymaľovať všetko len do biela.....robia sa napr. aj rôzne druhy omietok a pod....
evina
10.03.06,18:06
V tomto nevidím žiadny problém čo sa týka prerábiek kúpelní , ale v maľovaní stien - interiérov áno .

Ja osobne zas neviem, prečo by maliar nemohol prezentovať svoju prácu takýmto spôsobom .
Steven111
10.03.06,18:08
Ja osobne si myslím , že potrebuje znížiť ZD , však každý z nás rozmýšľa ako to ešte doupraviť . Ale rozhodne sa musí rozhodnúť sám , pretože skutočne to nie je také jednoznačné .:rolleyes:

Každý pokúša dovtedy , pokiaľ neskúsi na vlastnej peňaženke .Takže ako som sa už zmienila , ak bude mať argumenty môže vyskúšať .Ale ja osobne by som ho neuplatňovala .Skutočne to nie je , že by mu niekto nedoprial .
Jednoducho nemôžem povedať " uplatni si ten fotoaparát "však z toho nič nebude, to si nemôže dovoliť stopercente povedať nikto ,zodpovednosť je na živnostníkovi . To si nedovolí ani daňový poradca , dať 100% odpoveď a na papieri to už vôbec nie .

Musí byť k tomu vhodná živnosť a maliar pre mňa nie je tou vhodnou živnosťou na uplatnenie uvedeného výdavku,nepoviem , keby bol stolár - nábytok, drevené schody, zábradlie to už áno , ale čo už len na fotkách uvidíš ,ako ktorá miestnosť je vymaľovaná , však je to lepšie osobne pozrieť a nie z fotiek .

No ale stale nevieme, že o akeho maliara sa jedna a ak chceme tak aj nabytok si mozeme pozrieť osobne to je subjektívne, zavisi od toho akou nohou sa danovníci rano zobudia...:cool:
Zita5
10.03.06,18:09
Evina , aj tak sa musí rozhodnúť sám živnostník , my to tu takouto formou nevyriešime , povedali sme každý svoj názor a on si musí vybrať .Viac nemám k tomu čo dodať .:)
va1ke
10.03.06,18:38
ja som robila uct. podnikateľovi, ktorý sa zaoberal kade čím a tiež si kúpil foťák a dosť drahý no a dal si ho do uct. a daňová kontrola mu ho vôbec nevytkla. ukázal fotky, ktoré fotil. mal vystavenú faktúru, že niečo nafotil pre inú firmu. a uznali. vôbec nerobili problémy. napr. aj my máme vo firme aj dva foťáky. na nič iné sa nepoužívajú len na fotenie búraných vozidiel. myslím, že ani s tým by nemal byť problém.
keď si to obhájiš tak s tým by nemal byť problém. nafoť si niečo čo sa týka tvojho podnikania. a bude.
ale dosť to závisí od daniarov, ktorí prídu na kontrolu. Ale to platí pri všetkých výdavkoch. niekto uzná niekto nie.
Johanka
10.03.06,19:08
V tomto nevidím žiadny problém čo sa týka prerábiek kúpelní , ale v maľovaní stien - interiérov áno .
Lenže dnes maľovanie nie je len behanie so štetkou hore-dole. Oni vedia robiť nielen steny " na hladko", ale všeličo iné. Ja neviem ako sa tie ich techniky volajú, ale napr. videla som robiť stenu v penzióne s takou špongoiu a potom bola hrbolatá ... Vedia robiť krásne ornamenty a inú výzdobu stien. Takže ak si nafotí takéto neštandardne vyzerajúce steny a robí si z toho ponuku , nevidím problém.
Evicafa
12.03.06,12:27
Manžel robí tiež prerábky bytov, domov ... a dala som mu do výdavkov digitálny fotoaparát nie preto, že by som potrebovala zvýšiť výdavky, ale pretom, že mu robím prezentačný album, v ktorom prezentuje nielen prerábky kúpeľní, ale aj stierky v miestnostiach, následné maľovky ... a vôbec sa nedám daňovákmi len tak odbiť, že to nie je opodstatnený výdavok.
Tiež klient, ktorý robí sprostredkovanie kúpy a predaja ojazdených aut si dal do V dig. foto - pre istotu som mu povedala, že je na ňom, aby si to pred daňovákmi zdôvodnil a on povedal, že o tom ani neuvažuje, že by mu to neuznali, že to si odôvodní, mám mu to tam dať a hotovo.
Johanka
06.04.06,21:07
Lenže dnes maľovanie nie je len behanie so štetkou hore-dole. Oni vedia robiť nielen steny " na hladko", ale všeličo iné. Ja neviem ako sa tie ich techniky volajú, ale napr. videla som robiť stenu v penzióne s takou špongoiu a potom bola hrbolatá ... Vedia robiť krásne ornamenty a inú výzdobu stien. Takže ak si nafotí takéto neštandardne vyzerajúce steny a robí si z toho ponuku , nevidím problém.
Návrat k téme - práve mám v rukách faktúru od maliara:
"Faktúrujem Vám aplikáciu dekoračného náteru ". K faktúre je priložená objednávka : " dekoračný náter katalógové číslo 5".