matelkoxxl
13.05.13,08:34
Zdravim.
Chcem sa opytat, na ake volno a v akej dlzke mam narok pri narodeni dietata. Manzelku veziem aj do nemocnice, pretoze rodit bude v 50 km vzdialenom meste, takze co v takom pripade, ze pridem do prace a potom mi manzelka zavola ze rodi? mam narok na nejake volno v ten den, alebo si musim zobrat dovolenku?
Tak isto nemam jasno v OCR a paragrafe, lebo kazdy mi to hovori inac. Viem ze na seba si mozem zobrat paragraf 7 dni do roka.
A na clena rodiny vraj tiez 7, ale pocul som uz aj take ze 10, alebo 14 dni, takze som z toho zmeteny.
Vie mi to niekto objasnit?
Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede.
Tweety
13.05.13,06:37
§141 odst. 2.
b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.

OČR prepláca SP, najdlhšie 10 KD.
avalik
13.05.13,06:41
pozri Zakonnik prace § 141 - dolezite osobne prekazky v praci
matelkoxxl
13.05.13,06:51
Takze ta OCR je napr. aj to, ze teraz som viezol manzelku do nemocnice v piatok a tam mi doktor dal papier akoze doprovod manzelky na cely den?
tictac7
13.05.13,06:53
nie, doprovod manželky je paragraf. OČR = ošetrovanie člena rodiny.
matelkoxxl
13.05.13,07:06
takze OCR znamena napr. to, ze dieta bude musiet ostat doma napr. ked bude mat chripku, tak si zoberiem OCR?
a ked tomu dobre rozumiem, tak mam 7 dni paragraf na seba a 7 dni paragraf na rodinu??? to je mimo tej ocr?

edit: tak som si pozrel ten zakon a nic o ocr sa tam nepise. je tam ze mam na seba 7 dni a 7 dni na sprevadzanie rodinneho prislusnika.
tak ako to je s tymi 10 dnami OCR???
Tweety
13.05.13,07:59
OČR- ošetrrenie člena rodiny,§ 141 vyšetrenie, ošetrenie Teba, potom§ sprevádzanie člena rodiny k lekárovi.
Olgica
13.05.13,09:01
NIE. Očr nie je na doprovod či prevoz manželky do nemocnice. Na to máš paragraf - teda potvrdený doklad od lekára (§ 141 Zák.práce) OČR je na ošetrenie člena rodiny.