daisy16
09.03.06,22:39
chcem sa spytať došlu fa evidujem podľa datumu dodania služby aj do knihy dph aj do KDF? Niekto mi povedal, že do dph ju môžem zapísať až keď ju uhradím. Poradte mi prosím ako je to správne. Ďakujem
petovsan
09.03.06,22:02
To platilo kedysi dááávno.:eek: Do DPH došlú faktúru eviduješ podľa dátumu dodania tovaru/služby a do knihy záväzkov ju eviduješ podľa dátumu, kedy si ju fyzicky obdržal. Výnimku tvoria DBP, tie do DPH eviduješ nie podľa dátumu dodania tovaru/služby uvedeného na doklade, ale podľa dátumu, kedy Ti bol DBP doručený.
Betina2
21.01.07,17:20
Čo znamená skratka DBP?
Zuzka
21.01.07,17:40
Čo znamená skratka DBP?


... dobropis
dracica
21.01.07,17:52
To platilo kedysi dááávno.:eek: Do DPH došlú faktúru eviduješ podľa dátumu dodania tovaru/služby a do knihy záväzkov ju eviduješ podľa dátumu, kedy si ju fyzicky obdržal. Výnimku tvoria DBP, tie do DPH eviduješ nie podľa dátumu dodania tovaru/služby uvedeného na doklade, ale podľa dátumu, kedy Ti bol DBP doručený.

hmm ja evidujem faktúry podla dátumu vystavenia pretože musia byť zoradené chronologicky...
LIZINKA
21.01.07,18:24
hmm ja evidujem faktúry podla dátumu vystavenia pretože musia byť zoradené chronologicky...

ja ich zoraďujem chronologicky ako prišli...
dracica
21.01.07,18:27
ja ich zoraďujem chronologicky ako prišli...

no to som robila a šéfka mi povedala že to nie je v poriadku..Ak ti príde junová faktúra v decembri a použiješ dec. dátum tak to nie chronológia podľa mňa..
liba2
21.01.07,20:49
Dievčatá, všetky vediete svoje evidencie chronologicky (v časovom slede), len každá z iného pohľadu. :)
petovsan
22.01.07,22:05
no to som robila a šéfka mi povedala že to nie je v poriadku..Ak ti príde junová faktúra v decembri a použiješ dec. dátum tak to nie chronológia podľa mňa.. No s týmto by som celkom nesúhlasila, pretože v decembri máš už zapísané faktúry napr. s poradovým číslom 2006/504 a tú júnovú zapíšeš potom ako? 2006/505 s dátumom vystavenia 06/2006, a prijatia??? prijatú ju podľa mňa musíš mať tiež jedine v decembri, pretože tie faktúry Ti prichádzajú v určitom časovom slede, takže mali by ísť v časovom slede podľa toho, ako do firmy prichádzajú. Aj z pohľadu DPH je predsa dôležité, kedy Ti faktúra príde. Podľa toho, ako to robíš Ty, by som asi musela čakať celý mesiac na faktúry, pretože nie každý dodávateľ vystavuje a posiela faktúry okamžite, a ak ich chceš mať poukladané podľa dátumu vystavenia, musíš čakať na všetkých svojich dodávateľov. Nie je tak? A už podľa mňa nie je dodržaná podmienka "z časového hľadiska".
Neviem, vyjadrí sa ešte niekto?
dracica
23.01.07,06:00
No s týmto by som celkom nesúhlasila, pretože v decembri máš už zapísané faktúry napr. s poradovým číslom 2006/504 a tú júnovú zapíšeš potom ako? 2006/505 s dátumom vystavenia 06/2006, a prijatia??? prijatú ju podľa mňa musíš mať tiež jedine v decembri, pretože tie faktúry Ti prichádzajú v určitom časovom slede, takže mali by ísť v časovom slede podľa toho, ako do firmy prichádzajú. Aj z pohľadu DPH je predsa dôležité, kedy Ti faktúra príde. Podľa toho, ako to robíš Ty, by som asi musela čakať celý mesiac na faktúry, pretože nie každý dodávateľ vystavuje a posiela faktúry okamžite, a ak ich chceš mať poukladané podľa dátumu vystavenia, musíš čakať na všetkých svojich dodávateľov. Nie je tak? A už podľa mňa nie je dodržaná podmienka "z časového hľadiska".
Neviem, vyjadrí sa ešte niekto?

zapisem ju ako 2006/504a, hovorim pouzivam a,b,c...
a pokladnu ako evidujes ???takisto kedy ti pride blok ????
Jata
23.01.07,06:24
zapisem ju ako 2006/504a, hovorim pouzivam a,b,c...
a pokladnu ako evidujes ???takisto kedy ti pride blok ????
..tiež sa mi stalo, že na prevádzke sa zabudla jedna septembrová faktúra, tak som ju zaradila do poradia v decembri, kedy mi ju doručili...pri daňovej kontrole ma upozornili, že správne by som ju mala zaradiť do septembra a k číslu pridať a,b...(bola to fa od neplatcu dph)..ale predpokladám, že keby bola od platcu, tak by som ju mala zaradiť niekde na začiatok aktuálneho kvartálu..:)
liba2
23.01.07,10:54
..tiež sa mi stalo, že na prevádzke sa zabudla jedna septembrová faktúra, tak som ju zaradila do poradia v decembri, kedy mi ju doručili...pri daňovej kontrole ma upozornili, že správne by som ju mala zaradiť do septembra a k číslu pridať a,b...(bola to fa od neplatcu dph)..ale predpokladám, že keby bola od platcu, tak by som ju mala zaradiť niekde na začiatok aktuálneho kvartálu..:)Toto mohol povedať len ten, kto nevie ako pracuje účtovný program.
petovsan
23.01.07,11:06
zapisem ju ako 2006/504a, hovorim pouzivam a,b,c...
a pokladnu ako evidujes ???takisto kedy ti pride blok ????

A kde je tu potom dodržaný nejaký chronologický číselný rad dokladov? Predsa doklady majú byť očíslované podľa nejakého numerického kódu, pokiaľ tam za čísla, ktoré by mali ísť postupne za sebou ešte vkladáš ďalšie znaky: a,b,c-z tak som toho názoru, že nie sú číslované systematicky, pretože nikto sa nikdy nedozvie, či za 2006/504a bolo alebo nebolo aj nejaké b, príp. c, ak napr. faktúru niekedy dodatočne vyhodíš alebo stratíš. Takýto číselný rad účtovných dokladov podľa mňa nemá systém.
No a pokladn. doklady nahadzujem podľa dátumu na doklade z ERP, len tam je oproti faktúram ten rozdiel, že doklad máš v ruke hneď a nečakáš aj týždeň a viac na to, kedy dodávateľ faktúru vystaví a aký tam použije dátum vystavenia.
dracica
24.01.07,14:50
A kde je tu potom dodržaný nejaký chronologický číselný rad dokladov? Predsa doklady majú byť očíslované podľa nejakého numerického kódu, pokiaľ tam za čísla, ktoré by mali ísť postupne za sebou ešte vkladáš ďalšie znaky: a,b,c-z tak som toho názoru, že nie sú číslované systematicky, pretože nikto sa nikdy nedozvie, či za 2006/504a bolo alebo nebolo aj nejaké b, príp. c, ak napr. faktúru niekedy dodatočne vyhodíš alebo stratíš. Takýto číselný rad účtovných dokladov podľa mňa nemá systém.
No a pokladn. doklady nahadzujem podľa dátumu na doklade z ERP, len tam je oproti faktúram ten rozdiel, že doklad máš v ruke hneď a nečakáš aj týždeň a viac na to, kedy dodávateľ faktúru vystaví a aký tam použije dátum vystavenia.

a keď ti príde blok z ERP vystavený dňa 22.11.2006, dňa 30.11.2006 tak pod akým číslom ho eviduješ mne sa toto zdá nesystematické ale každý má iný názor...
sylkra
24.01.07,15:05
Dracica!
Chronologia je v tom, kedy dojde k uctovaniu t.j. kedy vykonas uctovny zaznam!!!! Dosle faktury sa prave preto nazyvaju DOSLE, uctujeme o nich,
ked nam dojdu a nie k akemu obdobiu sa viazu. Samozrejme zakon hovori o 15 dnovej lehote na vystavenie danoveho dokladu, ale to suvisi s inymi podstatami nez to, co hovoris.
Taku blbost som davno nepocula....datumova chronologia. Uctovne zapisy idu ciselne za sebou podla toho, kedy ich zodp. osoba zauctuje, co potvrdi datumom. To iste plati pri pokladni...........Je na internej smernici a systemu v spolocnosti kedy urci den zuctovania vydajov zamestanca. Vacsinou to funguje tak, ze k poslendnemu dnu v mesiaci zamestnanci zuctuju svoje vydaje..........takze ti predlozia doklady z celeho mesiaca.
dracica
24.01.07,15:07
Dracica!
Chronologia je v tom, kedy dojde k uctovaniu t.j. kedy vykonas uctovny zaznam!!!! Dosle faktury sa prave preto nazyvaju DOSLE, uctujeme o nich,
ked nam dojdu a nie k akemu obdobiu sa viazu. Samozrejme zakon hovori o 15 dnovej lehote na vystavenie danoveho dokladu, ale to suvisi s inymi podstatami nez to, co hovoris.
Taku blbost som davno nepocula....datumova chronologia. Uctovne zapisy idu ciselne za sebou podla toho, kedy ich zodp. osoba zauctuje, co potvrdi datumom. To iste plati pri pokladni...........Je na internej smernici a systemu v spolocnosti kedy urci den zuctovania vydajov zamestanca. Vacsinou to funguje tak, ze k poslendnemu dnu v mesiaci zamestnanci zuctuju svoje vydaje..........takze ti predlozia doklady z celeho mesiaca.

ja asi napíšem na DRSR nech sa mi k tomu vyjadria, lebo sú na to odlišné názory
dracica
24.01.07,15:31
Dracica!
Chronologia je v tom, kedy dojde k uctovaniu t.j. kedy vykonas uctovny zaznam!!!! Dosle faktury sa prave preto nazyvaju DOSLE, uctujeme o nich,
ked nam dojdu a nie k akemu obdobiu sa viazu. Samozrejme zakon hovori o 15 dnovej lehote na vystavenie danoveho dokladu, ale to suvisi s inymi podstatami nez to, co hovoris.
Taku blbost som davno nepocula....datumova chronologia. Uctovne zapisy idu ciselne za sebou podla toho, kedy ich zodp. osoba zauctuje, co potvrdi datumom. To iste plati pri pokladni...........Je na internej smernici a systemu v spolocnosti kedy urci den zuctovania vydajov zamestanca. Vacsinou to funguje tak, ze k poslendnemu dnu v mesiaci zamestnanci zuctuju svoje vydaje..........takze ti predlozia doklady z celeho mesiaca.

No pozor interná smernica je niečo