emula1
13.05.13,13:07
ja som toho názoru, že nemusí, ale poprosila by som o radu
Ice dive
13.05.13,11:11
no nejaký účet by mal mať... nemusí byť zrovna podnikateľský... ale je dobré mať súkromné platby oddelené od tých, ktoré súvisia s podnikaním...
Tweety
13.05.13,11:12
Musí si splniť oznamovaciu povinnosť, a účet, ktorý bude používať na podnikanie, musí oznámiť DÚ.
avalik
13.05.13,11:16
žiadny zákon neuvádza povinnosť živnostníkovi zaloziť si podnikateľsky účet

na DU ale musí nahlásiť čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti

a ešte treba mať na zreteli obmedzenie platieb v hotovosti (nad 5000 eur)

je však vhodné ak má samostatný účet na podnikanie a samostatný súkromný účet
Katka1010
26.08.13,09:21
je mozne, aby mal manzel na zivnost ucet spolocny s manzelkou?islo by o jednu fakturu mesacne, ktora bude uhradena na uvedeny ucet a manzel by si pri zivnosti uplatnoval pausalne vydavky
Tweety
26.08.13,09:25
Je, ale potom to všetko treba aj zaúčtovať. Oznámiť DÚ používanie účtu.
kn-alka
26.08.13,09:25
z účtovného hľadiska ťa asi účtovníčka nepochváli, ale nikde v zákone to nie je zakázané.... len musíš oznámiť DÚ, že tento účet budeš používať na podnikateľské účely
kn-alka
26.08.13,09:26
pri uplatňovaní paušálnych výdavkov netreba účtovať všetky položky na účte, stačí len evidovať prijaté úhrady faktúr.
marjankaj
26.08.13,09:29
No poplatky sa ani nedajú zahrnúť do výdavkov v plnej výške. Ak by chcel viesť účtovníctvo, tak by ho účtovníčka určite pochválila.:eek:
kn-alka
26.08.13,09:32
bude mať PUŠÁL !!! .....
marjankaj
26.08.13,09:39
Veď ja viem. To tvrdí teraz. Ale v marci si to rozmyslí, lebo mu vyjde platiť veľká daň, a bude chcieť uplatniť skutočné výdavky. No nepotešilo by ťa to?
labutienka
26.08.13,14:31
Asi pred dvoma týždňami som sa na toto pýtala na infolinke daňového úradu. Tiež mi potvrdili, že žiadny zákon to neprikazuje, ale odporučili mi účet mať, ak je potrebné robiť nejakú platbu mimo hotovosti. Ja som to riešila hlavne v súvislosti s registráciou pre DPH. Ak vyjde živnostníkovi nadmerný odpočet, nemajú mu to kam poslať.
Ak nevie prijímať len platby v hotovosti (alebo nemôže - zákon o obmedzení platieb v hotovosti), ja by som si účet zriadila, z dôvodov, ktoré už spomínali kolegovia.
bodliak
26.08.13,14:54
1. Nie, nemusí mať vôbec účet, ale vo väčšine prípadov je praktické účet mať.
2. A nemusí mať podnikateľský účet, ale ak na podnikanie používa súkromný, porušuje tým zmluvné podmienky bánk.
Katka1010
27.08.13,06:15
ak mal zivnostnik zriadeny osobny ucet pred podnikanim, zivnost ma od 1.8.2013 moze ho pouzit na zivnost a dokedy to treba a ako nahlasit na danovy urad?