rencki
13.05.13,12:10
Byvam v panelaku, na 12posch. ktore je posledne . Byt je v mojom sukr. vlastnictve, Potrebujem nainstalovat vonkajsiu klimatizacnu jednotku. Firma, ktora ju instaluje mi doporucila instalovat ju na strechu mojej panelovej logie, ktora je obvov. panelami sucast mojho bytu, ciz enejde o intalaciu na spolocnu strechu. Potrebujem ku tomu dake povolenie, projekt alebo ine ? Dakujem
tictac7
13.05.13,11:33
strecha je spoločná. Na streche je okrem iného izolácia, ktorá sa platila zo spoločného fondu opráv, takže to nie je Tvoj majetok. Čím viac zásahov do izolácie, tým je väčšie jej narušenie a väčšia pravdepodobnosť prieniku vody....
sito
13.05.13,13:04
A vieš ty čo je lodžia? A vie to niekto z tej firmy, čo ti to doporučila? A vieš že byt nie sú steny dom, ale priestor v dome! Všetko ostatné je spoločné, okolo bytu! A ani v tom byte nie je všetko tvoje! Sú tam veci, ktoré slúžia všetkým, celému domu. Rozvody, stúpacie, nie medzi manželmi, tie sú súkromná vec. Radiátory, merače tepla, PRT, vodomery na teplú a studenú vodu. Ak máš striešku nad balkónom, tak musíš mať súhlas ostatných spoluvlastníkov.

Zo zákona súhlas spoluvlastníkov dom.

182/1993, § 11, odsek 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)