IvetaH
13.05.13,12:29
Ahojte, prosím vás pekne, vymotajte ma niekto z fakturácie, lebo už skolabujem.

Situácia:
rakúska agentúra má zmluvu so slovenským športovcom o reklame za 20% províziu
agentúra dohodne s treťou stranou prezentačnú akciu na Slovensku
športovec sa zúčastní prezentačnej akcii
agentúra fakturuje tretej strane dohodnutú sumu
tretia strana uhradí agentúre
športovec vystaví faktúru na agentúru vo výške zníženej o dohodnutú odmenu.

Športovec je neplátca DPH, takže žiadny iný zápis do faktúry nepôjde. Tak je to správne?

Podľa mňa športovec poskytoval službu agentúre.

NEVIEM pokračovať ďalej, preto vpisujem do pôvodnej otázky. (Šľak ma triafa z tejto verzie.)

Fakturuje športovec ako SZČO na reklamu má živnosť a fakturuje svoju účasť na akcii. Text je presne podľa zmluvy, fakturujem vám v zmysle xxx bodu xxx sumu vo výške xxx za akciu xxx zo dňa xxx.
Ale ešte iná vec ma napadá, tá agentúra je plátca dph. Akcia sa uskutočnila na Slovensku, športovec je SR, ale agentúra je rakúska, kde je vlastne miesto dodania?
Andrej13
13.05.13,18:00
ide o fakturáciu športovca? čo konkrétne faktúruje? aký je text faktúry?
Andrej13
01.06.13,17:30
Takže pekne poporade,SK SZČO športovec fakturuje AT Firme za reklamné služby:

V prvom rade si treba prečítať par. 7a ods. 2: Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

a následne k par. 15 a nasledovných, kde je miesto dodania reklamných služieb: par. 15 ods. 1: Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň.

a uz iba par. 16 ods. 3: Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.

Takže, ak sú to reklamné služby, je potrebné registrovať sa podľa par. 7a. Ak sú to však služby súvisiace so vstupom na športové akcie, je miesto dodania podľa par. 16 ods. 3 a tým pádom podľa mňa nenastala povinnosť použiť par. 7a.