ivetsp
13.05.13,13:48
Viem, že sa môj problém na Porade preberal mnohokrát. Ale prosím o potvrdenie, či myslím správne. Zamestnanec istý čas bude používať súkromné auto na firemné účely každý pracovný deň. Podľa novely zákona vznik daňovej povinnosti na Daň z MV na DU neoznamujem, iba zánik. T.z. že náhodou, ak auto určité dni v mesiaci nepoužije, tak na DU pošlem zánik. A k 31.1.2014 pošlem za rok 2013 DP k dani z MV.
Pracovník vypíše cesťák a na základe toho mu vyplatíme náhrady 0,183€/km. Ale neviem čo PHM? Predloží bločky a podľa vypočítanej spotreby podľa TP auta mu vypočítame spotrebu a podľa toho preplatíme PHM? Musí viesť aj knihu jázd? Asi nie, ale pre istotu sa pýtam.
ďakujem za rady, lebo čím viac čítam, tým sa v tom viac zamotávam
Tweety
13.05.13,11:51
Oznamovacia povinnosť sa netýka súkromných MV zamestnancov.
azla
13.05.13,11:55
§85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady42a) zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

§ 90

Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
avalik
13.05.13,11:56
zamestnavatel v pripade vyplacania cest. nahrad neoznamuje zanik DPDzMV, pozri Zakon o miestnych daniach

nahrada za pouzitie cestneho mot. vozidla je popisana v Zakone o cest. nahradach

knihu jazd nevedie - evidenciu jazd uvedie vo vyuctovani PC
ivetsp
13.05.13,12:25
Ďakujem za odpovede, tiež ma to mohlo napadnúť pozrieť v zákonoch, asi som prepracovaná už na začiatku týždňa