NikaJ
13.05.13,13:48
Dobrý deň,

potrebujem poradiť v v určitých oblastiach, ktorým celkom dobre nerozumiem, pretože všade sa hovorí niečo iné. :)

Plánujem si založiť občianske združenie. Základné veci ako, čo bude stanovené v stanovách ako ciel činnosti OZ, nie je podnikateľská činnosť, absolútne chápem, ale mám pár nezrovnalostí.

Ak budem mať občianske združenie a budem chcieť zamestanať človeka, potrebujem živnostenské oprávnenie? Logicky mi vychádza , že určite. Ale niekde sa uvádza, že stači, ak má živnosť jeden z členov OZ a niekde , že musí mať živnosť OZ ako P.O. . Teraz celkom neviem ako s tým naložiť. Pretože by som sa združeniu chcela venovať full time, potrebovala by som si otvoriť živnosť, lebo nechcem byť na úrade práce... no snáď moju otázku pochopíte presne. Zhrniem to, ak by som mala živnosť sama a registrovala OZ, mohla by som túto živnosť neskôr aplikovať aj na činnosti ( zdaniteľné a podnikateľské - ako doplnok a sekundárnu činnosť OZ) občianskeho združenia? A zamestávať pod občianskym združením ?
blavaciko
15.05.13,14:54
živnostenské oprávnenie sa vzťahuje len na osobu, ktorej bola udelená. Tzn., pokiaľ ty ako FO máš živnostenské oprávnenie, OZ potrebuje mať vlastné.
marion
16.05.13,20:01
Pokial som ta dobre pochopila, tak si chces zalozit o.z. s nejakou cinnostou a chces tam byt jedinym zamestnancom. Na to, aby o.z. zamestnavalo niekoho netreba zivnost. Zivnost si o.z. zriaduje, ak vykonava podnikatelsku cinnost.
Richard
16.05.13,21:25
Zadefinuje lepšie otázku