lydinka
09.03.06,23:37
Ahojte poraďáci, nočný vtáci, poyerám, že nás je tu ešte aj o tejto hodine dosť, čo nemôžete spať kôli účtu ako ja?
Tak prosím poradte:
Chcela by som vedieť, či vlastne uzávierkové operácie sú nepeňažné operácie. Učtujem JU MRP DOS.
Keď mám napríklad v knihe ostatných záväzkov mzdu za 12/05, nahodím ju aj do pen. denníka ako nepeňažnú operáciu?
A píše sa k týmto nepeň. operáciám interný doklad?
čo potom s týmito opráciami na začiatku roka 2006?
Dúfam, že niekto poradí, aj ked som to možno trocha domotala.
Ď
renča1
10.03.06,04:45
Ahojte poraďáci, nočný vtáci, poyerám, že nás je tu ešte aj o tejto hodine dosť, čo nemôžete spať kôli účtu ako ja?
Tak prosím poradte:
Chcela by som vedieť, či vlastne uzávierkové operácie sú nepeňažné operácie. Učtujem JU MRP DOS.
Keď mám napríklad v knihe ostatných záväzkov mzdu za 12/05, nahodím ju aj do pen. denníka ako nepeňažnú operáciu?
A píše sa k týmto nepeň. operáciám interný doklad?
čo potom s týmito opráciami na začiatku roka 2006?
Dúfam, že niekto poradí, aj ked som to možno trocha domotala.
Ď

nepeňažná operácia je výdavok,príjem cez ID (interný doklad), slovo nepeňažná charakterizuje tok peňazí inou formou, ako peňažný. Jednym slovom ,nepeňažná neznamená výdaj,príjem cez pokladňu a ani cez banku.
Uzavierkové operácie môžu byť aj peňaž.a nepeňažné.
Medzi nepeňaž.patria napr.odpisy, manko , prebytok na sklade...
Medzi peňaž.patria napr. schodok v pokladni...(rozdiel vzniknutý v pokladni, v banke).
Ak eviduješ mzdu k 31.12. je to tvoj závazok a účtuješ ho dňom vyplatenia výplaty zamestnancom do peňaž.denníka a je to peňaž.operácia, pretože mzdu vyplatí bud cez účet alebo cez pokladňu. K nepeňaž.operácia sa vypisuje automat.ID. S operáciami na začiat.roka 2006 nerobíš nič, pretože uzavier.operácie, peňaž., nepeňaž.operácie ti slúžia na ukončenia roka a účtujú sa väčšinou k 31.12. Môže nastať oprava ID-nepeň.operácií formou storna, ide o prípad, kedy účtov.prípad bol v prieb.roka naúčtovaný a k 31.12. urobíš storno výdavko , ako napr. výpočet spotreby PHM.