D123
10.03.06,06:15
Dobry,
chcem Vas poziadat o radu v suvislosti s vyplatenim honorara (ak sa nemylim, podla par.6ods.2a). S autorom kresby sme sa dohodli na odmene 3000Sk. Kedze nie je mozne uzatvorit DVP na cinnost podliehajucu autorskemu zakonu, zostava len uzatvorit autorsku zmluvu. V nej sme uviedli, ze autor dostane 3500 Brutto. Z hrubej odmeny uhradíme príspevok do výtvarného fondu vo výške 2% (70,- Sk), uhradíme daň z príjmu upraveného o 40%-né paušálne výdavky (t.j. daň = 3500*0,6*0,19 = 399 Sk) a zvyšnú čiastku, t.j. 3.031,- Sk vyplatíme autorovi na číslo účtu. Je tento postup spravny? Kam zaplatime danovemu uradu dan, pod akymi identifikacnymi znakmi? Alebo ma dan platit autor a my teda odvedieme iba 70,- Sk fondu a zvysnu ciastku z 3500 dame autorovi? Ake potvrdenie mame vydat autorovi (predpokladam, ze nedostane vyplatnu pasku), existuje nejake tlacivo? Dakujem za pomoc.
D123
10.03.06,08:06
poradite, please?
stuko
12.03.06,13:01
ja odporucam nasledovny postup:

2% odvod do literárneho nie výtvarneho :) fondu treba, aby odviedol priamo zamestnávateľ.

Pokiaľ máte s autormi klasické umelecké zmluvy nie je nutné, aby ste nič ďaľšieho odvádzali - v tomto prípade však treba upovedomiť autorov, aby požiadali DU o vystavenie DICa a nasledne tento prijem si zuctuju v DP a odvedu z neho prislusnu dan.

Este chcem upozornit, ze pokial si bude chciet autor uplatonovat 40 % pausalne vydavky, tak spominane 2 % sa zapocitavaju do pausalnych vydavkov.

Este doplnim, ze mozete odviest dan aj priamo (pausalne vydavky neodpocitavat !!!) zrazkovou danou a v tomto pripade sa povazuje prijem pre autora za danovo vysporiadany.

Cislo uctu pre danovy urad najdes na www.drsr.sk
Alenaa
29.04.06,17:15
Zdravím Vás poraďáci,
chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri živnostvíkovi-fotografovi, ktorý okrem toho, že fakturuje za svoje služby, dostáva aj honorár z časopisov.Honorár je zdanený, mám ho zarátať do príjmu? Zo živnosti mu nevychádza žiadna daň a keď zaplatil dane z honoráru, môže žiadať o vrátenie daní?
Alena
Jozef Mihál
29.04.06,19:24
Este doplnim, ze mozete odviest dan aj priamo (pausalne vydavky neodpocitavat !!!) zrazkovou danou a v tomto pripade sa povazuje prijem pre autora za danovo vysporiadany.

Cislo uctu pre danovy urad najdes na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Nesúhlas, paušálne výdavky odpočítavať !!! ...aj pri výpočte zrážkovej dane.
Jozef Mihál
29.04.06,19:28
Zo živnosti mu nevychádza žiadna daň a keď zaplatil dane z honoráru, môže žiadať o vrátenie daní?
Alena
Komentovať DP 2005 je už asi neskoro, takže pre budúcnosť - ak chce, môže v DP 2006 do príjmov pripočítať príjem zdanený zrážkovou daňou, výsledkom potom bude preplatok dane.
Alenaa
30.04.06,06:07
Nemôže podať dodatočné daňové priznanie za rok 2005?
Alena