lucikam
13.05.13,19:25
Moja mama vlastnila v obci niekoľko rolí, ktoré ale boli roztrúsené. Po roku 1989 tu bola možnosť získať pozemky späť. Keďže mama už bola v pokročilom veku, požiadala ma (ústne), aby som tieto veci dala do poriadku a prepísala pozemky na seba. Dvaja z mojich súrodencov o tom vedeli a súhlasili (ústne), aby som to vybavila na seba, ďalší dvaja o tom nevedeli. Mám list vlastníctva, teda som vlastníkom danej pôdy. Ide tu o to, že tí dvaja súrodenci, ktorí o tom nevedeli, chcú, aby som tú pôdu predala a peniaze rozdelila. Ale keď išlo vtedy o to vybavovanie pozemkov, nikto o to nejavil záujem. Teraz tvrdia, že tam majú svoj dedičský podiel, ktorý chcú dostať. Majú právo na dedenie, keď som vlastníkom ja a všetko som aj vybavila? Podotýkam, že nemám darovaciu zmluvu, ani testament, ale mám list vlastníctva.
julysak
13.05.13,18:30
Mne je dosť nejasný pojem "prepísala pozemky na seba".
LV sa robí na základe vkladu
vklad je povolený, ak bola nehnuteľnosť získaná :
kúpou
dedením
darom
vydržaním
vyvlastnením

Nemáš síce darovaciu zmluvu, ale máš súrodencov, takže by som šiel asi na polovicu cesty medzi tým, čo chcú oni a čo chcela mama.
Je to v prvej skupine dedičov / dediť môžu ak mama zomrela / dospelí dediči si medzi sebou môžu dohodnúť výšku podielov hociako.

To by som ti navrhol - a zohľadniť v tej výške aj starostlivosť o mamu aj vybavovačky

PS
Kedysi som to pre mamu robil (dedený dom so záhradou sa niekedy v 1958 rozdedil a role (vtedy obhospodarované JRD ) boli dedené/ zapísané na mamu) a takto sa hlásiacim sa bratrancom som ešte ofotil katastrálne mapy, aby si vybrali medzi sebou parcely tak ako chcú a aby sa ďalej parcely nepodlamovali

Malý rozdiel, čo mali takto menej ako bol kedysi pomer dedenia domu im na tom istom sedení u notára mama darovala.
Ice dive
13.05.13,18:43
áno súrodenci majú právo dediť, keďže sú neopomenuteľnými dedičmi.... vlastne ak je čo dediť... nakoľko ak si role previedla nejakým spôsobom na seba za života matky nie je čo dediť... t.j. súrodenci si nepomôžu a nemajú na nič nárok... otázka je či je to po morálnej stránke správne tebe všetko a im nič??? stojija tie role za to prísť o dobré vzťahy??? to musíš vedieť ty, či sú peniaze prednejšie ako rodina...
arizona
13.05.13,19:26
Majetok,ktory Ti matka darovala pocas zivota nespada do dedicstva po nej. Predpokladam, ze ste uzatvorili darovaciu zmluvu.
Ale mozu dedit ostatny majetok,ktory vlastnila matka v case umrtia a ziadat,aby hodnota pozemkov,ktoru ti matka darovala bola pri dedeni "zaratana" ako neobvykly dar.

Ale mozno surodenci nechapu a citia sa ukrivdeni,lebo tvrdis, ze matka chcela svoj majetok darovat iba tebe, aj ked mala viac deti.
Mozu napadnut darovaciu zmluvu,ak matka bola chora a nemusela vediet, co podpisuje.