fayn
13.05.13,20:39
Zdravim, ako je na tom dobrovolna pomoc co sa tyka dani a mozno vseobecne aj inej regulacie? Napriklad povedzme ze susedovi cez leto len tak zadarmo pomaham postavit lesenie lebo bude zateplovat, tak moze pribehnut nejaky uradnik s tym, ze nemozem susedovi pomahat bez dohody o vykonani prace atd a potrestat nas za ciernu pracu? Predpokladam ze nie, ale zase v tomto state by ma neprekvapilo keby hej.
A ak nemoze, tak nemozem zase ja pracovat uplne hocikde bez zmluvy a ked dojde nejaka inspekcia alebo nieco tak jednoducho poviem ze majitelovi len tak z vlastnej vole zadarmo dobrovolne pomaham? Samozrejme by to nebolo zadarmo, ale to predsa inspekcia nezisti ked mi da "zamestnavatel" prachy na ruku a teda to ta inspekcia musi povazovat za presne taku istu dobrovolnu vypomoc ako ked pomaham susedovi, nie? Vdaka za pripadne odpovede
avalik
13.05.13,19:59
a presne pre takych spekulantov je od r. 2005 zakon o nelegalnej praci a nelegalnom zamestnavani

(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) alebo ...
fayn
13.05.13,20:06
hej, myslel som si ze chytak bude v zavislej praci, avsak nejaka inspekcia nema sancu zistit/dokazat ci vykonavas zavislu pracu bez toho aby ta dlhodobo sledovala. Nemoze proste prist na pracovisko, rozhliadnut sa naokolo a povedat "ty robis zavislu pracu".
avalik
13.05.13,20:11
zbytocne spekulujes ... pokutu dostane zamestnanec aj zamestanavatel ... nejde o dlhodobe sledovanie, staci ze ta vymaknu raz
marjankaj
13.05.13,20:12
Veď ten sused nemusí byť podnikateľom, teda nepôjde o nelegálnu prácu.
avalik
13.05.13,20:25
ale ked sused je podnikatel a fayn bude v jeho krcme pohare zbierat, tak uz je to zavisla praca
fayn
13.05.13,20:37
jasne, nejde o suseda. Ja som len rozmyslal nad tym, preco sa neda "sused" aplikovat na zamestnavatela a preco to ludia uz davno takto nerobia. Ako pisem, teoreticky je to nelegalne, ale zase dokazat ze fakt robim zavislu pracu asi nie je len tak, aspon ja si teda myslim ze to nemoze byt "dokazane" metodou "pozriem a vidim".
fayn
13.05.13,21:01
@avalik tak je dobre od veci ked si moze uradnik robit co chce bez dokazov, ale ze sa vobec cudujem. Vdaka za odpovede vsetci.
marjankaj
14.05.13,09:28
A aspoň trochu tušíš, čo je to zákon? A ústava? http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-82