vcielka
10.03.06,07:01
Objednali sme si náhradné diely z ČR. Tovar nám došiel 23.02.2006
Faktúra bola vystavená 21.02.2006
O ktorý § sa jedná?
Ja som si to zaúčtovala, ako nadobudnutie tovaru § 11 zákona DPH.
Mám to správne? Kedy sa bude jednať o § 69. Mám v tom zmätok!!
Prosím poraďte! čitala som veľa o DPH ale nie som si v tom istá!
Ďakujem.
MirkaV
10.03.06,06:16
máš to správne, § 11.
§69 by bol pri zahraničnom neplatcovi DPH, alebo pri 3strannom obchode. ...
máš to dobre .-)
Milan Benka
10.03.06,06:27
Ste platcami DPH ? Objednali ste pod slov. IC DPH ?

Potom: "Ja som si to zaúčtovala, ako nadobudnutie tovaru § 11 zákona dph." je správne.


"Kedy sa bude jednať o § 69." - hovorí o osobách povinných platiť daň.
Kto je povinný platiť DPH ??
- platcovia registrovaní DU podľa § 4,5,6. Aby sa zahraničné firmy, kt. dodávajú do SR služby, a podľa § 15 je miestom plnenia tuzemsko, príp. dodávajú tovar s inštaláciou( miesto plnenia takisto tuzemsko), zákonom prenášame splnenie daňovej povinnosti zo zahraničného dodávateľa na tuzemského odberateľa - zákazníka, kt. však musí byť zdaniteľnou osobou, hoci nemusí byť registrovaný ako platca DPH.
Ak by bol zákazníkom občan, rozp.org., a pod. ( nezdaniteľná osoba), zahraničnej firme vznikne povinnosť registrovať sa za platcu DPH v SR.
vcielka
10.03.06,08:16
Áno sme platcami DPH a objednali sme si tovar pod IČ DPH
Jana Acsová
10.03.06,20:37
Áno sme platcami DPH a objednali sme si tovar pod IČ DPHAk je aj dodávateľ z EÚ platiteľom dane tak ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6 nakoľko ste nadobudli tovar podľa § 11. Zároveň vám vzniká právo podľa § 49-51 ZDPH.

Poznámka: zaúčtovať faktúru ako nadobudnutý tovar nie je možné. To je možné uviesť v záznamovej povinnosti. Z hľadiska účtovného sa jedná o dodaný tovar, ktorý sa účtuje v závislosti od vecnej stránky účtovného prípadu, t.j. v závislosti od toho, čím sa ten tovar stáva pre účtovnú jednotku - o aký druh zásob ide.
vcielka
13.03.06,23:00
Áno aj dodávateľ z EU je platiteľom dane, a pre nás sa ten tovar nestáva zásoba,pretože sú to náhr.diely,ktoré priamo idú do prevádzkovej réžie na opravu auta.
Jana Acsová
14.03.06,07:27
...a pre nás sa ten tovar nestáva zásoba, pretože sú to náhr.diely,ktoré priamo idú do prevádzkovej réžie na opravu auta.Pojem zásoby je širší ... aj náhradné diely sú zásobou (materiálom), ostatné je záležitosť ich účtovania vychádzajúci z interných podmienok a potrieb.