wrah706
14.05.13,16:11
zdravim chcem si kupit auto z ciech ale nechcem ho prepisat .budem jazdiť na ceských spz. len si chcem vybaviť splnomocnenie.. viete mi poradiť ako ho vybavím kde a ským ???
dmc
15.05.13,05:57
Takze zaplatis za vozidlo avsak toto nebude oficialne tvoje - pretoze majitel v CR ho neodhlasi......takze das peniaze za nieco co "de jure" nebude tvoje. Budes si platit zakonnu poistku v CR a budes tam chodit aj na emisnu a STK. Pravdepodobne si budes platit aj poistku na to ked naburas autom v zahranici - kedze nebude registrovane v SR. A ked nastane nejaka skodova udalost budes vseko vybavovat s tym co je majitelom v technicaku - cize v CR a budes jednat aj s CR poistovnami. No parada......a to na co je dobre ?

Spolnomocnenie si napises sam kde uvedes vsetky svoje osobne udaje a aj udaje tomu co ti vozidlo pozical - podpis overis u notara.
wrah706
15.05.13,06:32
takže mi staci vypísať iba to splnomocnenie a možem na aute ísť domov ? a potvrdit ho mozem už aj doma na svk u notára ?????? či to musím spraviť ešte v CZ
blavaciko
15.05.13,12:28
A splnomocnenie potrebuješ na čo? Aby si mohol používať vlastné vozidlo? Pokiaľ ho ideš kúpiť (= zaplatíš zaň a bude tvoje), plne ti stačí kúpno-predajná zmluva k vozidlu.

Vlastnícke právo k automobilu nevzniká na základe zápisu do evidencie motorových vozidiel, ale prevodom vlastnického práva, tzn. okamžikom stanoveným v zmluve (konkrétny dátum, úhrada kúpnej ceny, atď...)

Pozor však na povinnosť do 15 dní od nadobudnutia prihlásiť vozidlo do evidencie!

Z toho vyplýva, že de facto nemôžeš jazdiť na českých značkách, pokiaľ si slovák, nemáš v ČR trvalý pobyt a máš vozidlo vo vlastníctve.

Ak by si sa nakoniec rozhodlo spisovať akékoľvek nezmyselné splomocnenie, najlacnejšie ťa to výjde v ČR.
Fuguje tam totiž CzechPOINT (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminá) - kontaktné miesto verejnej správy, ktoré je zriadené aj na takmer každej českej pošte.
Právoplatné overenie podpisu (na základe medzinárodnej zmluvy platné aj v SR) stojí 30,- Kč (cca 1,20 €)
wrah706
15.05.13,12:36
ale vozidlo bude písane na českého majitela a ja budem iba splnomocniteľ. chces povedať že musím mať trvaly resp. prechodný pobyt v čechách ak chcem na nom jazdiť na slovensku ? vozidlo je evidované v čechách má platnu stk aj ek
blavaciko
16.05.13,05:04
Nepochopil si. Je úplne jedno, na koho je vozidlo písané. Doležité je, komu skutočne patrí. Ten ho MUSÍ zaevidovať na slovensku
wrah706
16.05.13,05:15
ale ako je možné že mi povie slovák že jazdi na slovensku na aute ktopre má české spz ??? a jazdí tak isto na splnomocnenie.!
blavaciko
16.05.13,05:22
dôležité je, či je auto jeho. pokiaľ je jeho (kúpil a zaplatil) mal by ho prepísať. Žiadne "jazdenie na splnomocnenie" zákon nepozná.
wrah706
16.05.13,05:37
ta si kúpim auto od čecha.. bude moje ale v techničáku bude jeho meno nebude tam moje meno...prečo na nom nemožem jazdit ???
blavaciko
16.05.13,14:51
nikto nevraví, že na ňom nemôžeš jazdiť. to samozrejme môžeš, veď auto je tvoje
wrah706
17.05.13,04:57
a nie je tam žiadne ale ??? :D no a pán X z ciech mi vypíše splnomocnenie na jazdu jeho autom a budem na nom jazdiť či ???
blavaciko
24.05.13,06:53
pán X z čiech ti nemôže napísať splnomocnenie na riadenie auta, ktoré nie je jeho.