darma
14.05.13,16:45
Prosím poradte ako sa môže človek brániť ak exekútor koná na základe rozhodnutia súdu.Na všetkých úrovniach súdov SR konali bez prítomnosti odporcu,aj keď som žiadala odvolací kraj.súd o pojednávanie rozhodli bez pojednávania, nechceli brať do úvahy ako dôkaz pokladničné doklady podpísané navrhovateľom že prijal splátky pôžičky, ktoré som nemohla predložiť ok.súdu, lebo som bola dlhodobo pn a sudca rozhodol bez mojej účasti. Exekútor dal urobiť ocenenie nehnuteľnosti a to znalcovi ktorého mu dohodil navrhovateľ- oprávnený a ten urobil o cca 40% nižšiu cenu nehnuteľnosti ako iný dvaja znalci,tak som podala trestné oznámenie na znalca.Ako ďalej postupovať aby sa odložila dražba nehnuteľnosti a prehodnotila exekúcia? Prosím poradte.Ďakujem
draik
14.05.13,19:18
Proti exekúcii sa môžte brániť len v taxatívne určených prípadoch, pričom v exekučnom konaní sa nepojednáva o pôvodnom rozsudku, ktorý sa stal podkladom pre exekúciu. Vo veľkej väčšine prípadov povinný z exekúcie ani jeden z dôvodov nesplní. Prípadnú škodu spôsobenú znalcom môžte vymáhať od znalca plus znalcovi za nepravdivý posudok hrozí trestné stíhanie - je preto otázne, či by to znalec riskoval.
harleydavidson
14.05.13,21:01
po doručení znaleckého posudku treba namietať cenu nehnuteľnosti. Aj keď na takúto námietku exekučný poriadok nepamätá, dá sa podať podľa OSP, ktorý je exekučnému poriadku "nadradený". Ale ako už písal draik, pochybujem, že by znalec takto podhodnotil cenu nehnuteľnosti, znalec by prišiel o pečiatku a bol by trestne stíhaný. Tiež počas exekúcie môžete kedykoľvek podať návrh na odklad exekúcie, ale musíte uviesť dôvod pre ktorý odklad žiadate. Tu sú....
§ 56
Odklad exekúcie
(1) Na návrh povinného môže súd (§ 45) povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou.
(2) Aj bez návrhu môže súd povoliť odklad exekúcie, ak možno očakávať, že exekúcia bude zastavená (§ 57).
(3) Súd môže na návrh povinného povoliť odklad exekúcie aj vtedy, ak bolo cudzie rozhodnutie v štáte, v ktorom bolo vydané, napadnuté opravným prostriedkom, až do právoplatného rozhodnutia o opravnom prostriedku.
(4) Súd môže na návrh povinného povoliť odklad exekúcie aj vtedy, ak by neodkladná exekúcia mohla zabrániť povinnému poskytovať alebo zabezpečovať zdravotnú starostlivosť podľa osobitných predpisov.6a) Súd rozhodne o odklade do 30 dní od podania návrhu.
(5) Do rozhodnutia súdu o odklade exekúcie môže exekútor vykonávať len úkony smerujúce k zabezpečeniu majetku povinného.
(6) Odklad exekúcie z tých istých dôvodov nemôže byť povolený opakovane.
(7) Proti rozhodnutiu, ktorým bol povolený odklad exekúcie, je prípustné odvolanie.
(8) Rozhodnutie sa doručí oprávnenému, povinnému a exekútorovi poverenému vykonaním exekúcie.
(9) Exekútor môže s písomným súhlasom oprávneného uzavrieť písomnú dohodu s povinným o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky. Počas plnenia písomnej dohody o postupnom splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje.
(10) Ak exekúcia postihuje majetok alebo práva štátu, exekútor môže s povinným v lehote 60 dní odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie uzavrieť písomnú dohodu o majetku podliehajúcom exekúcii podľa § 61c ods. 2. Počas plnenia písomnej dohody o majetku podliehajúcom exekúcii podľa § 61c ods. 2 exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje.