Lila
29.09.04,13:14
Prosím, vieš mi poradiť? Uvediem Pr.
5.8.04 30.000 USD dávam na nočný term. dev. vklad 261A/221A kurzom NBS
/tieto USD mám však nakúpené za inú cenu ako je práve NBS napr.32 Sk
6.8.04 hneď ráno ich mám znova na svojom dev. účte
+30.000 USD , ktoré znova zaúčtujem 221A/261A kurzom NBS
+ 10 USD úroky z nočného TV 221A/662 kurzom NBS
- 5 USD zráž. daň z TV 538 /221A kurzom NBS

Záver: Ak to budem takto účtovať +30.000 USD a - 30.000 USD kurzami NBS vznikne mi kurz. rozdiel.
Alebo tie "naše" USD +30.000 a -30.000 mám účtovať kurzom 32 Sk za aký ich mám nakúpené???
Podľa mňa je to len presun /odloženie / devíz na noc a kurz. rozdiel by vzniknúť nemal.
Richard
29.09.04,18:49
nemusia ti vzniknúť kurzové rozdiely....
viem, že účtovníci účtujú kurzom podľa dňa pohybu na účte, ale domnievam sa že to nie je celkom správne...

vychádzam zo zákona o účtovníctve a postupov účtovania...

citujem:
§24 ods 2 zákona o účtovníctve
Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS ku dňu USKUTOČNENIA účtovného prípadu, alebo k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis.

Podľa postupov je dňom uskutočnenia účtovného prípadu:
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby závúzku, inkasa pohľadávky, ........a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a ÚČTOVNÁ JEDNOTKA MÁ K DIPOZÍCII POTREBN0 PODKLADY, KTORÉ DOKUMENTUJÚ TIETO SKUTOČNOSI.

Z toho mi vychádza, že deň účtovného prípadu môže byť aj deň, kedy obdržím potrebný doklad /výpis z účtu/ a preto by som kľudne ocenil jedným kurzom všetky pohyby v rámci jedného výpisu z devízového účtu...
Lila
01.10.04,05:31
Ďakujem za odpoveď.