RemyZet
14.05.13,23:05
Dobrý večer.

Začnem pekne od začiatku.

- Dňa 10.1.2013 som ukončil štúdium na VŠ, a v rovnaký deň som podpísal prvú pracovnú zmluvu.

- Dňa 1.3. až 15.3. som zostal na marodke.

- Dňa 14.3. som podpísal dohodu o vykonaní práce.

- Dňa 18.3. som podal výpoveď v skúšobnej dobe z prvého povolania.

Zostala mi teda len dohoda. Zaregistroval som sa na úrade práce, kde som musel priniesť Zápočtový list z prvého zamestnania + doklad o podvrdení príjmu, nepresahujúci 150 €.

Výplatu za marec som mal necelých 45 €, pretože som moc neodrobil.

V Apríli som však tvrdo pracoval a šéf mi povedal, že mi všetko preplatí tzv. mimoriadnou odmenou. V prílohe zasielam môj výplatný list. V Apríli som naozaj tvrdo drel, aby som dostal takéto NIČ? Chcem sa spýtať ako je možné že z MOJEJ výplaty sú odčítavané niektoré položky 2x a v naozaj veľkých sumách.

Ďalej sa chcem spýtať ako to je so zdravotným poistením - Prečo mi ho strhávajú z výplaty, keď ho má vlastne za mňa zaplatiť úrad práce?!

Ďalej, prečo mi bola na všetkých odvodoch odobratá takmer POLOVICA hrubej mzdy?

Vysvetlíte mi prosím niekto ako to vlastne funguje?



Mám pocit, že na Slovensku sa naozaj neoplatí pracovať, keď aj z toho mála, čo človek zarobí, mu odtrhnú poriadny kus.



Ďakujem
Xanti
14.05.13,21:16
Na zmluve nemáš náhodou určenú hrubú mzdu?
Celková cena práce je sumár tvojej hrubej mzdy a odvodov zamestnávateľa.
To čo máš položky 2x rozpísané tak si všimni , že pri jednej máš napísané ORG. tj. to je to čo platí zamestnávateľ za teba ...

A čo sa týka ZP , tak to platí aj dohodár, a mimochodom vyradia ťa z evidencie z UP pretože si prekročil príjem 143,40 eur za mesiac apríl .. takže v ZP si ešte sám zaplatíš za dni kedy si nerobil pomernú čiastku z mesačnej sumy 55,02 eur ...

A tvoja hrubá mzda bola 366,80 eur ... aj tu si prepočítaj http://www.podnikam.webnoviny.sk/stiahnutie/kalkulacky/58/vypocet-cistej-mzdy-dohoda-2013-pravidelny-prijem/26520 aby si veril ...

No a ak chceš vyššiu výplatu, tak podpíš u zamestnávateľa vyhlásenie na zdanenie príjmov.... lebo si mal stiahnutú aj daň teda preddavok ...

Ako to Ti vrátia ale až po podaní DP za rok 2013 v roku 2014.