2lienka
15.05.13,08:55
Dobry den, pred 12mi rokmi som vzdala studium na 4 rocnej obchodnej akademii v case stuzkovej, tesne pred maturitou. Chcem si dokoncit uplne toto studium. Moja povodna skola uz zanikla, Hladala som moznosti ako si doplnit posledny rocnik a urobit maturu. V kosiciach ponuka dokoncenie maturity len sukromna OA a to vecernou formou - nutne je az 3rocne studium. V presove sukromna OA sa da dorobit matura az 4 rocnym studiom. Obe skoly su povinne platene a maturita vychadza dokopy na cca 2000eur. co je pre mna financne nad ramec. Je mozne si doplnit len ten 4 rocnik a nie celu dochadzku ked uz je platena? a je niekde skola, kde sa da doplnit toto cele studium bez tak vysokeho doplatku??
GabiZ
15.05.13,07:39
V zmysle § 89 ods. 1 Zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon), záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku môže žiak vykonať do troch rokov odo dňa, keď úspešne skončil posledný ročník strednej školy.
Keďže je prerušenie dlhšie ako 3 roky, musíte začať študovať od začiatku alebo sa môžete prihlásiť aj do vyššieho ročníka, ale musíte vykonať skúšky z nižších ročníkov. (Vo vašom prípade môžete požiadať teda o prihlásenie sa do vyššieho ročníka a ak úspešne vykonáte skúšky, tak si dokončíte predmetný ročník aj s maturitou).
Takéto štúdium sa zvyčajne na školách robí externou formou štúdia, ale bližšie informácie vám dá konkrétna škola, do ktorej sa prihlásite.