malinka421
15.05.13,12:09
Dobrý den mám problém zo známymi, požičala som im peniaze z 2ch pôžičiek ktoré som si brala pre nich pretože im prišiel exekutor mam s nimi spísanú zmluvu na prvu pôžičku na druhu ešte nie a sme dohodnuty na presnych mesačných splátkach už druhy mesiac mi nedali ani korunu a pôžičky musim splacat zo svojho kedže sú na mna pisane, aj ked viem že peniaze majú nemožem ich od nich dostat, viem aj to že ma oklamali a peniaze ktore som im poskytla na vyplatenie dlhu si vložili na účet aby mali penaize kedže prestali pracovat. Chcem sa spýtat čo by sa dalo s tým robit a či im do novej zmluvy možem napisat aj úroky za každý omeškaný den pretože mi povedali že ak im to tam napišem daju ma na policiu za úžeru. Čiže za dobrotu na žobrotu.
Braňo
15.05.13,10:34
stále sa veľmi čudujem, že môžu existovať ľudia, ktorí zoberú pôžičku pre iného, aj keď vedia, že ich nedostanú.
lujza.j
15.05.13,11:47
To jedna vec,ktoru tiez nechapem.....a potom nechapem,ze sa dobrovolne pripravia o pripadnu moznost zobrat si v pripade potreby pozicku....
taiko
15.05.13,12:19
uniklo mi nieco? Uz od Teba maju jednu pozicku, ktoru nechcu splacat a Ty im ides dat dalsie peniaze? Ci si im ich uz dala, bez toho, aby si mala spisanu zmluvu?
avalik
15.05.13,12:19
na tvojom mieste by som okamzite vyhladala pravnika,

§ 658 (1) Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.

Omeškanie dlžníka
§ 517 (2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

vyska zakonnych urokov z omeskania http://www.porada.sk/t209125-uroky-z-omeskania-nv-k-obcianskemu-zakonniku-od-1-2-2013-a.html
Mária27
15.05.13,12:28
Úroky z omeškania aj bez dohody môžeš žiadať uhradiť do výšky určenej v nariadení vlády 87/1995. Treba si však určiť čas, kedy ti to mali zaplatiť, najmä ak ste sa dohodli na splátkach. Ak píšeš zmluvu o splátkach, dobre je tam mať dohodnuté, že pri nezaplatení jednej splátky môžeš požadovať splatenie celého dlhu. Ak by ti vznikla väčšia škoda ako je krytá úrokmi z omeškania (napr. úroky z úveru), môžeš žiadať aj úhradu škody.

Ak teda s dlhom meškajú, vyzvi ich, aby do tebou určeného dátumu dlh zaplatili aj s úrokmi z omeškania. Ak tak neurobia, podaj na súd platobný rozkaz (istina, úroky od dátumu splatnosti do zaplatenia, trovy konania). Jednotlivé splátky sa premlčujú samostatne v 3ročnej dobe.

Pozri si k tomu občiansky zákonník, najmä §§ 517, 519, 563, 565 ...
dmc
16.05.13,11:23
...a potom babo rad. Ja viem ze chces radu..........ale co na to povedat. A za mna by si nezobrala nejaku pozicku.... Ako sorry ale okrem svojej najblizsej rodiny (a aj to po dlhej uvahe a riadnej zabezpeke) by som nikdy nikomu nerucil a toboz nebral pozicku za nikoho....ani za kamarata. Ja viem ze to ti nepomoze.....ale oni maju peniaze a ty mas pozicku.....

- o aku sumu sa jedna - ak je to nieco vecsie - vyhladaj pravnika.