yvica
15.05.13,19:30
potrebovala by som poradiť ohľadom zamestnanca, nastúpil 14.2.13 na trvalý prac.pomer. Teraz mi doručil keď už mám urobené výplaty PN-ku od 25.4.13 ako postupujem, viem, že prvých 10 dní platí zamestnávateľ ale z čoho vychádzam a čo posielam do SP, dík
HM 350 eur/24 dní=14,58 to by mal byť denný vym.základ? a ak je PN od 25.4.-27.4.=14,58*25%*3dni=10,93 a 28.4.-30.4.=14,58*55%x3=24,06, je to správne? dík
alebo čo som vyčítala na nete: 15.2-28.2=14 dní/mzda 175 eur
1.3.-31.3.=31dní/mzda 350 €
1.4.-24.4.=24dní/286,36 €
811,36/69dní=11,7588??, ktorý VZ je správny??
alebo február 175 €/14 dní, marec 350/31 dní čiže 525/45 dní=11,6667 € asi toto bude správne, lebo keď prerátam predpokl. 350*3=1050/90dní=11,6667? dík
pomôže mi niekto sa z toho vysomáriť? dík
yvica
15.05.13,19:41
veď som dala pridať súvisiacu otázku a hodilo mi to na nový príspevok, ale potrebujem odpoveď, dík
Andyke
15.05.13,20:05
11,7588 je správny DVZ


14.2.2013 bol nástup do PP, začiatok PN je 25.4.2013.
Jeho nemoc. poistenie trvalo menej ako 90 dní.
Na neho sa vzťahuje § 8 ods.4 zák. 462/2003:
Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia, okrem vzniku nemocenského poistenia z dôvodu zániku prerušenia nemocenského poistenia, do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť
yvica
15.05.13,20:34
aj ja som si myslela, ale podľa toho čo čítam už dosť dlho tak by mohlo byť aj 11,6667 , takže dám 11,7588?
Teraz odovzdám červenú časť PN do SP ešte zasielam potvrdenie s vymeriacimi základmi za 2,3,4/13? dík
Andyke
16.05.13,05:19
DVZ som Ti už napísala ( ako čítaš zákon?...)

diel II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok je určený pre Soc.poisť.

Potvrdenie s VZ neposielaš (DVZ pre SP bude úplne iný)
Katarína111
16.05.13,05:50
ja si myslím, že správny VZ je 11,6667 pretože
Ak však vaša dočasná pracovná neschopnosť vznikne v tom istom roku ako vzniklo vaše nemocenské poistenie, za rozhodujúce obdobie sa vníma obdobie od vzniku poistenia až do konca mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom ste sa stali dočasne pracovne neschopní.
Katy a R
16.05.13,08:06
§ 8 odst 4 druhá veta .. aj tu som pripla http://www.porada.sk/216366-pn-zamestnanca-post2353215.html#post2353215
M.Anka
16.05.13,08:24
......to platí vtedy, keď DPN vznikne v tom istom roku ako vzniklo nemocenské poistenie, ale trvá viac ako 90 dní