stanka3003
16.05.13,08:22
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na názor ohľadne tvorby novej fasády na brizolit. Dom má takmer 100 rokov, minulý rok bol kompletne podrezaný, pričom vlhkosť bola na všetkých stenách do výšky 30 až 100 cm. "Šikovný rodinný príslušník" to začal robiť systémom-kleber, sieťka,penetrák, kleber a až potom omietka. Čítala som na množstve fór, že tento postup dom dusí a nedýcha a že stačí pôvodnú omietku očistiť, napr. wapkou, a napenetrovať a naniesť omietku. Vedeli by ste mi poradiť čo je správne, aby sme zbytočne nemíňali peniaze na niečo čo sa ani robiť nemusí? ďakujem
DickO'bras
16.05.13,08:43
Z akeho materialu je murivo? Stary brizolit je sudrzny, nesprasuje? Ja som obuchal dute miesta, doplnil omietkou, napenetroval, natiahol kleber a sietku a nato lepil kamen. Svokor daval len omietku bez klebra a sietky tak ako pises, ale ma dute miesta kadetade, zatial mu to drzi, zalezi v akom stave je ten stary brizolit.
tienik
16.05.13,10:22
tak zacnime faktami,
dom nedycha - nie je zivy. Moze tak akurat vodna para prestupovat murivom, ale urcite sa mu v zime zo stien nepari ako z ust.
Ako poznam brizolit, bol by zazrak keby 100% drzal na tak starom dome.

Takze ja by som to videl na dve moznosti:
1) brizolit obuchat a potom pouzit standardny vonkajsi omietkovy system
2) urobit zateplenie, dobre zakotvit hmozdinkami a na zateplenie zas standardny omietkovy system.

Akekovek ciastkove opravy "odutych miest" su kontraproduktivne, pretoze 100% nenajdete vsetky mozne miesta poruchy. No a staci take miesto jedno zabudnut a nova fasada je....
DickO'bras
16.05.13,12:02
nechcem ti odporovat, v niecom mas pravdu, zalezi tiez ale aky vysledok ocakava a kolko do toho chce investovat, ak ten brizolit drzi a staci jej zrovnat fasadu a namalovat tak nebude predsa obuchavat cely barak a davat novu omietku, ubezpecujem ta ze jedno zabudnute odute miesto vadit vobec nebude(ak ten stary brizolit drzi pokope), ani dve ...
lapejko
16.05.13,19:02
Ten brizolit treba preklopať, ak aspoň 80 % drží ani nevidno praskliny a vydutiny, váš postup je správny s tou wapkou a penetráciou. Pred pár rokmi u nás v kraji robila takéto fasády partia od BJ, na starý brizolit dali iba Duvilax, pucovku z šaštínskeho piesku a na vrch robili tzv. metličkovú fasádu alternatívne mlynček. V tej dobe sa začínali u nás robiť aj zatepľováky, ktoré je už nutné premaľovať, tá metlička starne prirodzene a dýcha /po našom/, vyzerá neporovnateľne lepšie po desiatich rokoch ako silikátové omietky na EPS.
korela
16.05.13,21:18
Koľko rokov vydrží na dome brizolit?
Po koľkých rokoch treba uvažovať nad opravami?
lapejko
17.05.13,19:33
vydrží aj celú životnosť domu, občas treba obnoviť vápenný náter, problém robí hlavne lokálne zatekanie kvôli zlým odkvapom a balkónom.
parexlanko
17.07.13,07:03
Dobrý deň, ak je brizolit dutý stará omietka sa oseká dole a zdravá sa nechá na fasáde. Časť, ktorá bola vybraná sa doplní šedou podkladovou omietkou pre vyrovnanie podkladu. Následne sa aplikuje na celú fasádu v približnej hrúbke 10 mm povrchová minerálna omietka v suchej zmesi zafarbená už vo vreci.